| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU.

Voi lasati bacsis cand mergeti la coafor, restaurant, cafenea etc? Ce parere aveti despre acest obicei?

Răspuns Câştigător
| Grinti a răspuns:

Depinde de felul în care se comportă staff ul. Dacă sunt amabili și prompți, nu se strâmbă și nu ma grăbesc să plec mai repede, le las poate mai bine de 10%. Ce ma deranjează cel mai tare este faptul că toți se așteaptă să le lași, de parca e obligatoriu bacșișul și astfel învățăm de mici ca trebuie sa fim lingușitori ca să obținem ce dorim.

11 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Da, las intotdeauna.
Si cand comandam prin Glovo si era deja platita comanda cu cardul tot ii dadeam 2 lei baiatului de venea.

| Furnicuta000 a răspuns:

La restaurant, cafenea las pentru ca toata lumea lasa, am auzit ca a devenit si obligatoriu (nu stiu exact cand, unde, cum). Dar in celelalte ocazii gen coafor, curier nu prea. Dar nici nu inteleg de ce suntem obligati (indirect dar tot obligati) sa lasam bani in plus pentru un serviciu care deja costa destul de mult. Adica profesorii de ex de ce nu iau bacsis? Munca lor presupune mai mult stres si au salarii mai mici decat o coafeza.
Cred ca numai in Romania te injura livratorul de mancare daca nu ii lasi bacsis. Eu inteleg ca nu are salariu foarte mare dar e job-ul pe care el si l-a ales.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu las băiatului cu pizza ca nu avem lift și urca 5 etaje, dar nu sunt neaparat de acord. De fapt, ma deranjeaza ca toți așteaptă sa le dai și iau chestia asta ca pe ceva obligatoriu, iar dacă nu le lași te înjura in gand sau cine știelaughing dar asa chestia e drăguța.
P.s. Văzusem un tik tok făcut de un tip care lucra la glovo parca și avea de livrat intr o Zona buna din București. Nu primise decât 2 lei bacșis și a început sa le filmeze mașinile și blocurile, aratand ca au bani dar lasă 2 lei bacșis. Ceea ce este foarte urat, adică eu care muncesc si am bani ca om sunt obligat sa fac ban in plus ca sa îți las tie ca te plimbi tu prin oraș sa livrezi mancare? Nu e corecthappy nu îți convine salariul, schimba ți locul de munca. Eu ca om îți las dacă am plăcerea, dacă nu pa

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum il cheama pe ala care a facut tik tok?

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Nu mai țin minte ca nici like nu i am datlaughing dacă îl găsesc îți spun

| Jus7t a răspuns:

Las mult doar dacă e tipă, adică numărul meu(gluma bună).

| tup3u a răspuns:

Eu lucrând în restaurant și știind viața din "spatele cortinei" mă simt prost dacă nu las de fiecare dată, câteodată puțin câteodată exagerez dar cel mai bine e de lăsat 10 %.

| Jade20 a răspuns:

E de bun simt sa lasi, nu mai stiu unde zicea ca 10% este normalul dar fie.
Zi merci, in Romania si restul statelor din UE e la libera decizie daca vrei sa le lasi tips pentru munca din spate platita cu minimum, sau daca nu
(caz in care recomand sa eviti localul in alte iesiri).
Pe cand in America rata este 15-20%, cateodata chiar 25% asta din pre-tax dar este posibil sa iti ajunga si pe bill.
In rest mai lasam si la uber, frizerie etc.

| anonim_4396 explică (pentru Jade20):

Totusi mi se pare ciudat ca in unele tari bacsisul e obligatoriu. Nu mai bine ar desfiinta bacsisul si ar umfla pretul cu 15-25%? Ca tot aia e.

| Jade20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care tari? In alea civilizate e de prost gust sa lasi tips, dar aia au salarii de la decente la bune si foarte bune. Nu comparam.
In ro nu-i obligatoriu si la ce salariu are romanul de rand ar fi prapad daca s-ar umfla cu atat de mult. Nimanui nu i-ar conveni, nici macar astora care lucreaza in domeniu ca si-ar pierde din clienti in numar mare. In America merge, dar acolo e alta poveste.

| Eduaardfwcfsgwbsb a răspuns:

20%se lasa