| anonim_4396 a întrebat:

Cat sa dau bacsis la restaurant?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

10%DIN NOTA DE PLATA

7 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

Buna. daca la restaurantul respectiv ai considerat ca ai fost tratat asa cum trebuie poti lasa bacsis cam 15% din totalul a ceea a ce ai consumat dar nu e obligatoriu! bacsisul e considerat ceva mai de bun simt.toata chestia e daca te simti

| monicaclaudia a răspuns:

Bacsis daca e sa analizam bine cuvintul ar trebui sa fie dat cind suntem tratati bine intr-un bar, restaurant, etc.
Dar cine a decis ca eu trebuie sa las 10% din ceea ce consum? nu am inteles? de cind si pina cind?
am fost de curind in vacanta in barca" Crocera sul mediterraneo" si m-am trezit ca la sfirsit pe fluturas aveam 180 de eu bacsis fara ca eu sa stiu nimica din toate astea. A fost nasol, de tot tratamentul mincarea etc, deci sunt eu care trebuie sa decid daca sa dau sau nu bacsis la un chelner, barman. etc
Pai daca ma duc la restaurant si cheltuiesc 3 mil de lei vechi asta inseamna ca trebuie sa las 300 de mii de lei bacsis? da mie cine imi da 300 de mii de lei la locul meu de munca? daca nu lucrez cu bani?

| stardeea a răspuns:

10% DIN CONSUMATIE ASA SCRIE IN CODUL BUNELOR MANIERE, ADICA CONSUMI DE 100 DE LEI 10 LEI BACSIS

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De regula, cam 10 % la o servire normala conform asteptarilor. Daca ii exceptionala la fel ca si ospatarul cat te tine buzunarul. Cu siguranta vei fi tinut minte si tratat regeste data viitoare. Din fericire, vestile circula repede...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

nimicuta daca ai fost tratat nasol....da...ai auzit bine..nu esti obligat....asa poate sa invata si ei sa se poarte mai bine cu clientii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

| fsdfsd a răspuns:

depinde cum esti servit...eu asa cred...