| alexutza222 a întrebat:

Voi dati bacsis? De exemplu la taxi, restaurant, coafor? Va simtiti prost cand nu o faceti? Va simtiti obligati sa o faceti?

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

De obicei nu. Se mai intampla sa las cativa lei taximetristului, ospatarului sau casieritei de la agentia de pariuri, insa asta destul de rar, doar cand sunt super multumit de servicii sau cand sunt foarte bine dispus. Nu sunt absolut deloc un om zgarcit, insa nu ma simt si nu sunt obligat sa las spaga. Cei de acolo sunt platiti, au propriul salariu, nu vad de ce ar trebui sa se simta cineva dator sa-i stimuleze in plus.

| Kaℓi a răspuns:

In general, da. Mai ales la restaurant, fetele care lucreaza acolo au salarii destul de mici. Cu taxiul merg foarte rar si coafeza mea e patroana salonului, n-are sens sa-i las bacsis pentru ca oricum incasarile sunt ale ei, teoretic. Mai las cate un leu, doi in plus la piata, daca vanzatorii par sa fie si producatori...

| J0B0MAT a răspuns:

Uneori.Nu foarte des.Nu mă simt prost sau obligată, dar sunt unii care se uită urât dacă nu le laşi bacşiş.