| mgtow a întrebat:

Cand vine vorba de casatorie ce ati alege primaria+biserica sau primaria? Eu sincer prefer doar cununia civila la primarie caci nunta nu imi place prea mult zgomot bani pierduti si mai spune ca o faci in casa domnului da bine dar si acolo iar bani dati la preot eu vad suficient la primarie doar tot nevasta imi ramane.

7 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

As alege cununia reigioasa facuta undeva in natura.Dar bun asta e planul meu, nu are legatura
Revenind la ce ai intrebat tu, primarie si Biserica.Nu e vorba de bani, de timp, e vorba de ca vreau eu sa-L simt pe Dumnezeu aproape in ziua aiahappy
Apoi petrecerea simpluta.Nu o sa ma apuc sa chem toate neamurile cu care nu am mai vorbit de la 10 ani si prietenii parintilor care au fost la nunta lor si tot asa.

| albastrualb77 a răspuns:

Da, poate asta este parerea ta, dar eu sunt de parere ca o singura data in viata faci pasul asta si binenteles, financiar vorbind, intr-adevar sunt ffff multi bani in joc, dar eu una zic ca merita.

| ZEU93 a răspuns:

As alege primaria+biserica, nunta e o singura data in viata, macar sa indeplineasca toate conditiile big grin

| Castiel a răspuns:

Pai cred ca sotiei tale iar parea mai romantic si cununia si nunta cred eu... acum daca te gandesti da la primarie fara biserica este mai ieftin si e cam acelasi lucru dar fetei (majoritatea fetelor) li se par lor ceva sa fie ambele nu stiu pnm depinde si de sotiehappy

| Cory_1336 a răspuns:

Ambele .

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti crestin ortodox,si in orice intreprinzi ca un bun crestin iti iei un ajutor de nadejde,si pui o buna temelie lucrului tau si cunosti fenomenul,cununie religiosa,facand abstractie de bani,si vazand doar latura spirituala,rolul nasilor in cununie,rolul si semnificatia rochiei de mireasa,si a verighetelor care nu trebuie sa fie decat si doua sarme in forma de cercuri dar sa fie binecuvantate acolo,atunci poti sa te cununi religios. daca nu esti crestin sau nu crezi, te poti cununa doar civil.dar un lucru iti spun sigur; daca nu-ti imbraci femeia mireasa, va regreta toata viata chiar daca la inceput va zice ca nu.am exemple pe mama, mea, fina mea si cumatra mea, si multi altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Valei maica, ma doare capul.O anumita unire care se vrea rezultatul unui sentiment liber din toate punctele de vedere trebuie neaparat parafat la primarie si biserica cu ditamai angajamentele.Domnul fie cu voi fratilor intru credinta.