| MagicSmile7 a întrebat:

Sa presupunem ca un cuplu format dintr-un ateu si o crestina vor sa se casatoreasca. Ea vrea ca cununia sa aiba loc in Biserica pentru ca o casatorie nu este binecuvintata si mai degraba este socotita o curvie, daca nu are loc legamantul..., el desigur nu accepta si vrea ca sa se inscrie la primarie(nu mai stiu localul.). Ce ar trebui sa faca in cazul acesta? El sigur nu va accepta cununia in Biserica caci nu crede in Dumnezeu si legamantul oricum ramane nevalabil.Casatoria nu poate avea loc sau mai exista si alte metode pentru a imbunatati situatia? 1) Sa o faca pe ea accepte inscrierea...sau-?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand un asemenea cuplu au ajuns la casatorie, deja problema pusa de tine e rezolvata intre ei. daca au omis asa ceva inseamna ca trebuie sa se mai gandeasca.

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pentru început eu nu m-aş căsători. Nici cu o atee, nici cu o agnostică nici cu o teistă pentru că nu cred în instituţia căsătoriei.
Mă simt perfect când ştiu că prietena mea locuieşte cu mine şi-şi împarte zilele cu mine când ar putea oricând să plece. Ştiu că stă cu mine pentru că vrea nu pentru că e obligată de hârţoage.
În al doilea rând, presupunând că-s doar ateu dar nu neapărat şi raţional şi aş vrea să mă căsătoresc, mi s-ar rupe de biserică. Am făcut o grămadă de chestii în care nu am crezut, ce mai contează una în plus? Totuşi, dacă aş face copii, aş insista în mod expres ca aceştia să fie botezaţi după vârsta de 16 ani şi aceştia să nu participe la niciun fel de ore de îndoctrinare religioasă.
Şi totuşi, de ce să-ţi iei nevastă teistă practicantă?

| EmaS a răspuns:

Mai bine nu.

| NickiMinaj a răspuns:

Oameni cu probleme serioase... laughing

| carpediem a răspuns:

Nu are treaba ateismul cu biserica. Daca tine la ea se va duce ca sa-i faca ei placere si sa nu o tulbure. Ateismul nu inseamna razboi cu biserica. Oricum nu cred ca sunt compatibili.

| Kosuchin a răspuns:

Poate ar accepta daca popa n-ar cere bani?>

Elianna
| Elianna a răspuns:

Casatoria la primarie este valabila si fara cununia religioasa.

| Dmesss a răspuns:

Pai cum sa iei proasta de nevasta?

| dexro a răspuns:

Nu inteleg ce mare chesti... eu sunt ateu si daca ma casatoresc cu o crestina o sa intru in biserica daca ea isi doreste asta ce mare chestie sa spun niste vorbe acolo? Ce daca nu cred inseamna ca ma mananca pielea daca particip la un ritual? Iar la primarie cum sa nu vrea? Acolo iti faci actele, deci legal iti faci nunta la primarie la biserica o faci in fata lui dumnzeu. Asa ca trec si pe la biserica si pe la primarie

| MagicSmile7 explică:

Pai la primarie se face legamantul sfant intre cei doi si Dumnezeu? este mentionat ceva de Dumnezeu? daca nu, ea nu ar acepta, el la randul lui nu ar accepta cununia in Biserica, precum am mentionat.

| FuckOnCocaine a răspuns:

Eu vreau să mă însor. În fine lasă asta, dacă cei doi se iubesc, vor ajunge la un numitor comun. Dacă există certuri pe subiectul ăsta cu siguranță scârțâie ceva. Tu vrei să te măriți?batting eyelashes

| Chrysk2 a răspuns:

Cine zice ca trebuie sa intri in biserica sa fi cununat?
Casatoria nu inseamna neaparat sa mergi la popa,conteaza actele prin care deveniti o singura persoana,popa doar zice aceeasi predica de mii de ani, care nu are rost.
Deci, daca nu intri in biserica nu inseamna ca nu esti legal in fata lui Iehova.Iehova zice in biblie ca vor pica popi, asa ca nu avem nevoie de ei.

| MARIUS_2685 a răspuns:

Casatoria la primarie este valabila si fara cununia religioasa.

| defibrilator a răspuns:

Casatoria la biserica nu este posibila fara certificat de casatorie de la primarie

| DauSiFug a răspuns:

Deci ce e asa greu...astfel de situatii nu exista decat daca el minte, adica daca ar fi ateu nu ar avea probleme cu biserica pentru ca oricum nu crede in ritualuri si alte cele, iar cum el nu vrea sa intre in biserica inseamna ca e convertit la alta religie sau ceva de genu, sau nu e ateu ci un pro.st care crede ca daca esti ateu e la moda si pari mai diferit si sa zicem mai deschis la minte si vrea sa demonstreze ca el e un mare rata.t, sau el de fapt nu vrea sa se insoare asa ca a folosit religia ca pe o scuza.