| Filicasofia a întrebat:

Care este atitudinea cea mai inteleapta pentru mine, o femeie de 54 ani cand am descoperit dupa 30 de ani in care l-am idolatrizat pe sotul meu ca acesta este o cu totul alta persoana? Am avut o incredere asa de oarba in sotul meu incat 6 ani cardul meu a fost pe mainile lui iar banii din banca i-a administrat tot el, pe mine ma pusese la conditii de retragere. Avem 2 copii, o fetita de 15 ani care este eleva la liceu si un baiat de 25 ani care este cu un handicap mental si fizic sever gradul I care necesita in permanenta supraveghere.Relatiile mele cu sotul de 10 ani au fost destul de distante din cauza lui care ma respingea din ce in ce mai mult, nici o atingere nu suporta, nici o sarutare pe obraz, o strangere de mana, iar sub pretextul ca a devenit impotent de 2 ani nu mai avem niciun fel de contact fizic, de orie natura. La orice incercare a mea de mangaiere el ma imbrancea...era penibil... iar eu suportam pentru ca imi era mila de el ca il credeam impotent si consideram ca trebuie sa fiu delicata, deja ma resemnasem.
Desi stiam ca este o persoana materialista si zgarcita, apreciam ca isi iubeste copiii si m-a ajutat intotdeauna mai ales cu copilul handicapat, acesta fiind singurul motiv pentru care am ramas cu el.
De 3 saptamani am descoperit ca impotentul meu sot primeste mesaje indecente de la femei de genul,, my lord, leoaica ta cea hot si pacatoasa te adora,, si imediat dupa ce m-a sfatuit sa ma duc la mama in provincie a lasat copiii singuri pana la 12 noaptea pe motiv ca a fost cu mesterii dupa piese de schimb, mesteri care nu i-au confirmat spusele. Tot in aceasta perioada am constatat ca a lichidat jumatate din banii nostri pe care a zis ca i-a mutat la alta banca cu mine la cond de retragere, lucru care s-a dovedit a fi o noua minciuna. Fetei i-a spus ca vrea sa-si cumpere o garsoniera. L-am intrebat ce vrea sa faca si mi-a zis ca nu vrea sa divorteze ca vrea sa traim separati fiecare in camera lui iar eu sunt obligata sa-i fiu fidela si sa am grija de copiii iar pe el sa-l las in pace ca m-a inselat cu 100 de femei inca de la inceputul casatoriei noastre. Am mevoie de sfatul vostru pentru ca nu stiu ce sa fac: copilul handicapat are nevoie de amandoi iar eu singura cu copiii si cu servici am sa ma descurc mai greu dar pe de alta parte nu mai vreau sa mai traiesc in minciuna macar la batranete, mai ales ca voi avea unde sa stau.

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De ce am eu senzaţia că povestea asta e cel puţin umflată dacă nu ireală cu totul?
"m-a inselat cu 100 de femei inca de la inceputul casatoriei noastre." - Şi dacă-s 99 sau 101?
"dupa 30 de ani in care l-am idolatrizat pe sotul meu ca acesta este o cu totul alta persoana" - înseamnă că al dumneavoastră creier e mai mic decât brelocul meu de la chei.
",, my lord, leoaica ta cea hot si pacatoasa te adora,," - asta am mai auzit-o şi-ntr-un film.
"a fost cu mesterii dupa piese de schimb, mesteri care nu i-au confirmat spusele." - şi pe-asta.
Ceva scârţâie în toată povestea asta, ca să nu zic că e cusută cu aţă fosforescentă.

| fabiola a răspuns:

Mda...imi vine sa rad de sfaturile de aici,sa-i iertam pe saracii barbati ca sunt la andropauza iar noi sa ne consolam cu o rugaciune! Aceasta femeie are nevoie de cineva aproape care sa o sprijine, sa o ajute, sa o inteleaga! Ce viata e aia in care fiecare traieste separat?

| fabiola a răspuns:

@emanuellex,da este punctul tau de vedere si ti l-am respectat,nu l-am tratat cu stupid cum de altfel ai facut tu! Asta nu inseamna ca nu am dreptul sa-mi spun opinia, sa contrazic ideea. Daca cerem sfatul, nu inseamna ca trebuie sa-i raspund sa se complaca in situatie.Eu am trecut prin asa ceva si ma felicit ca am avut taria sa iau o decizie la timp, pentru ca altfel m-ar fi ingropat in datorii si as fi ramas cu un copil pe drumuri! Nu ii spun sa faca ca mine, dar sa ia o decizie favorabila si la timp, o sfatuiesc.Este o femeie puternica si cred ca va reusi.

| gigiro a răspuns:

Discuta cu el,deschis,asa cum ai facut-o cu noi. Spune-i ca te simti tradata, dupa o viata intreaga petrecuta in minciuna.El este un om duplicitar, mic la suflet si egoist.se gandeste doar la el.si vrea sa para un tata bun.Dar un tata adevarat,nu-si inseala sotia si nici nu fura bani din bugetul comun. Pentru mine, un asemenea om, nu are nici un fel de morala.nici un fel de valoare. Daca el are necesitati de un anume tip.de ce este egoist si nu se gandeste si la necesitatile tale? Stiu ca viata e grea, dar decat sa imbatranesti langa un asemenea om.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Din contra, nu vei trai in minciuna. Nu te minti pe tine cand iti spui si recunosti in sinea ta ca acesti copii, mai ales baiatul au nevoie de amandoi. Am insa o dilema: daca te-a inselat cu o suta de femei de la inceput, cum de totusi ti-ai mai pastrat increderea oarba in el? Cum de i-ai mai lasat banii pe mana? Odata ce facea asa ceva se subintelege si unde i-au plecat banii. Chiar daca ai unde sa stai, gandeste-te mai ales la baiat. Oricat te-ar iubi altcineva, si ar pretinde ca iti iubeste si copiii (ar pretinde, atentie), tot nu s-ar inhama la un jug atat de greu. Vei avea dezamagiri mult mai mari decat pana acum si s-ar putea sa te destabilizeze definitiv. Eu cred ca trece printr-o criza a andropauzei, in care mai doreste sa fie barbat cat de mult timp si in care vrea sa-si demonstreze lui insusi ce mascul feroce este. Multi barbati care traverseaza aceasta perioada se manifesta astfel. Pana la urma isi va reveni si isi va da seama singur ce poate pierde. Din ceea ce scrii tu rezulta ca pe copii cel putin ii iubeste foarte tare si cred ca in fata lor se manifesta ca un tata. Daca isi va cumpara garsoniera, dar va ingriji copiii ca si pana acum, vei fi poate mai linistita. Daca vrea sa ramana cu tine in aceeasi casa, dar nu te va deranja, iar vei fi linistita. Lasa-l pe el sa isi aleaga o cale pe care sa o urmeze, caci altfel s-ar putea sa il inversunezi si sa il ambitionezi sa recurga si la alte gafe, mai ales ca este cineva in viata lui care se pare ca il influenteaza destul de negativ. Cat timp traieste sub aceasta obsesie, nu prea vei avea ce sa ii faci. Cea mai buna solutie din partea ta este diplomatia. Daruieste tu intelepciune acestei casnicii cat pentru amandoi si vei vedea ca timpul le rezolva pe toate. Se va linisti. Pentru sufletul tau nu ar fi rau sa vorbesti cu un preot cu care consideri ca poti aborda acest subiect. De cele mai multe ori preotii sunt cei mai buni psihologi si cei mai indicati ca si sfatuitori, mai ales ca in ceea ce-i priveste intervine si puterea rugaciunii. Lasa-l pe sotul tau sa -si dea seama singur. Prioritari pentru tine sunt copiii, dar mai ales cel mare care are atata nevoie de mangaiere si tandrete. Amandoi sunt nevinovati de ceea ce se intampla, insa baiatul are si neputinta de a indrepta cumva ceva. El are doar nevoie de sacrificiu foarte mare din partea voastra, la toti. Iti doresc din suflet sa rezolvi aceasta problema. Iti astern numai ganduri bune in acest raspuns, iar in sufletul meu o rugaciune.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Fabiola, este un punct de vedere. Este problema mea cum gandesc.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Mea culpa, Fabiola, respect si punctul tau de vedere.

| morena a răspuns:

Apreciezi ca te-a ajutat cu copii!? Doar sant si ai lui! Ce mare favoare ti-a facut, in schimbul a ceea ce nu ti-a facut! E timpul sa pui in balanta ce ai avut de castigat si ce ai pierdut langa o astfel de jigodie de barbat! Divorteaza si cere-i daune morale pentru anii ce ti ia mancat, sa nu ma zic de bani! Te vei descurca cu siguranta mai bine fara decat cu un impotent care se mai si da mare gigolo! Ai ajuns la varsta asta...macar acum desteaptate! Discutiile si rugaciunile,nu vor schimba caracterul lui, de tot rahatul! Meriti si tu o vata mai linistita,daca tot nu te respecta,macar sa te lase sa te respecti tu insati! Daca nu te ajuta,macar sa nu te incurce! Mai greu de atat nu i-ti va fi,ai curajul si recapatati libertatea si respectul de sine! Nu te mai lasa calcata si murdarita,de un jeg de barbat,ca nu asta te ajuta in educatia copiilor! Sant sigura ca nici fiica ta nu va vrea un astfel de sot! Curaj si ai incredere in puterile tale,singura vei fi mai fericita! Acum ca ai vazut ce ti-a oferit in trecut,ce bun astepti sa-ti ofere in viitor!? Sper ca vei lua decizia optima, pentru tine, nu pentru el!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Interesantă partea aia cu "my lord" smug.

| ania a răspuns:

Cred ca e groaznic sa treci prin asa ceva.
Gazda la care am stat dupa ce ne-am casatorit era intr-o situatie asemanatoare, chiar mai rea. Avea un sot care nici nu se obosea sa ascunda ca o inseala si care daruia amantelor produsele pe care le aveau in gospodoria lor de la tara, uneori o batea si spunea sa mearga la fiica lor, care are un copil cu handicap, sa nu se mai intoarca ca o va omori in bataie. Ea statea mai mult la fiica lor, dar mai mergea si pe la tara ca-i era mila de gospodaria lor. Oricat de mult o ranea sotul, ea se straudia sa-l ierte mereu, nu in sensul de a fi dispusa la relatii intime de care oricum acesta nu era interesat, ci de a nu fi umbita relatia ei cu Dumnezeu de amraciune si neiertare.Ea considera ca daca nu lasa neiertare in inima ei si ea e fidela angajamentului pe care si l-a luat la casatorie, Dumnezeu e multumit de ea si ce cred altii e treaba lor. Am intalnit putini oameni atat de iubitori ca si femeia aceea, toata lumea ii spunea Maica, eu m-am simtit coplesita de iubirea ei, de cum am vazut-o prima data (era o cunostinta a familiei sotului) si a ramas un model de credinta si bunatate parca venite din alta lume.
Cred ca daca nu vei alege sa ierti, indiferent daca divortezi sau nu, te inchizi singura intr-o inchisoare a amaraciunii.
M-am intalnit recent cu fiica doamnei, ( dupa ce pierdusem legtura de mai multi ani ) si ne-a spus ca tatal ei s-a schimbat.

| CristinaElena96 a răspuns:

Buna ziua, la fel ca @Joanne am tot 15 ani si are mutla dreptate in tot cea scris.Fiecare etapa a vietii are incercarile ei, dumneavoastra treceti printr-o incercare foarte greu, vreau sa va spun ca sunteti o mama buna din moment ce ati crescut un copil cu probleme pana la varsta de 25 de ani.Nu ma pot pune in locul d-voastra pentru ca inca gandesc ca un copil si imi place sa-mi traiesc copilaria. Faceti acelasi lucru si cu fiica d-voastra pentru ca nu are rost sa stai cu un sot care reactioneaza asa.Pana la urma veti decide ce este mai bine pentru d-voastra si pentru copii pentru ca ei sunt cei mai importanti.Va doresc multa sanatate mai intai de toate pentru ca aveti nevoie, si mult succes in viata asta si sa aveti grija de copii dumneavoastra.

| Joanne a răspuns:

Am 15 ani asa ca nu va pot spune ceea ce este bine pentru dumneavoastra, pot doar sa va spun cam ceea ce simte fata dumneavoastra si ceea ce ar face-o mai fericita.
Da, poate ca ar fi greu sa va descurcati de una singura, si poate ca le va fi greu si copiilor fara tatal lor. Dar cand fetita dumneavoastra va realiza(daca nu a facut-o deja) cat de greu este sa va traiti viata alaturi de un sot ca al dumneavoastra, sunt sigura ca optiunea divortului ar incanta-o. Ea poate sa pastreze o relatie perfecta cu tatal ei caci, bun sau rau ramane tatal ei, dar dumneavoastra nu sunteti obligata sa ii suportati capriciile si sa ii fiti fidela atata timp cat el nu o face.
Sunt sigura ca fetita v-ar ajuta cu mare placere si ar sacrifica o parte din timpul ei liber pentru ca dumneavoastra sa aveti timp si pentru munca.

Eu spun ca cea mai inteleapta decizie ar fi sa divortati, aceasta fiind calea catre fericirea copiilor si fericirea dumneavoastra de asemenea.

Va urez multa sanatate si sper sa aveti puterea de a pune punct acestei relatii!

| cuore a răspuns:

Baga divort de el dar ramai in aceeasi casa-copii au nevoie si de tata, fa-ti un prieten, pune copiii pe primul plan -asa face o mama adevarata, e pacat ca ai imbatranit langa asemenea om

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Divorteaza si traieste acolo asa cum ti-a cerut.ia si administreaza-ti banii singura.in putin timp o sa ajunga de rasul curcilor asa cum au ajuns toti fantii de ghinda cu parul alb, singuri si neputinciosi, umbland bolnavi pe la casele rudelor. nimic nu ramane neplatit.pana la urma oferta lui e avantajoasa pentru tine si pentru baiatul care are nevoie de supraveghere.dar daca e adevarat ce ai spus; inseamna ca este o maaare jigodie de om.bineinteles asta insemnand ca si el se va descurca singur cu spalatul gatitul si calcatul.cu culcatul se va descurca la fel, fiindca in curand doar va face nani.dar prostii care se cred zmei, nu se gandesc si ca; timpul trece.

| ilarion_1075 a răspuns:

Pe la 50 de ani barbatii o iau razna pentru asi dovedi barbatia. Daca sa ajuns la bani tu nu a nici un ajutor din partea lui. Sfat? Atunci cind barbatul nu mai poate cheltui banii pe care ii cistiga femeia lucrurile pentru ea o sa mearga mai bine.