| anonim_4396 a întrebat:

Salutari,

Am nevoie de o minciuna buna de tot. In urma cu aproximativ 2 ani de zile, luna Iulie, s-a constituit depozitul la termen X, cu suma Y, pe 1 an cu prelungire automata. Intre timp s-a retras pe "ascuns" o anumita suma, depozitul fiind lichidat si refacut un altul cu suma ramasa, pe 6 luni. In prezent suma retrasa atunci pe "ascuns" poate fi pusa inapoi, impreuna cu dobanda care "trebuia"sa fie acolo. Problema e ca trebuie refacut depozitul pe un an, cum era initial. Trebuie sa il refac acum, desi el ar expira in mod "normal" abia in Iulie, dupa al doilea an. Ca sa nu afle persoana imputernicita de toate astea, ce motiv as putea baga pentru ca am "reinnoit" depozitul inainte de termenul de expirare? Ceva prin care m-au "convins" cei de la banca happy. Sa zicem ca azi trebuie sa merg sa imi fac si un card la aceeasi banca.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Salut, am sa te invat o smecherie, cea mai buna "minciuna" care te scoate din belele este adevarul, eu cred ca daca ii spui sincer la om ca ti-a trebuit pentru ceva erai disperat si nu ai avut alta solutie, te va intelege, fiind corect fata de el si fata de tine. Pe de alta parte daca nu vrei sa fii sincer, poti sa ii spui ca au avut o noua oferta ii pui in plus (pe langa ce trebuia sa aiba) niste bani 10-20-50lei ca sa vada ca sa meritat, in functie de cati bani avea in cont. Alta scuza ceva mai complicata e ca ti-a expirat buletinul, te duci iti schimbi buletinul ca l-ai pierdur si reinoiesti depozitul.