| dasda a întrebat:

Care este diferenta dintre a iubii pe cineva, si a placea?[ daca existahappy.] [ fundaaaaaa]

Răspuns Câştigător
| IIIx333III a răspuns:

Daca placi pe cineva nu inseama ca nu ai sentimente legate de aceea persoana. Da, nu contest, e adevarat ca in mare parte a placea consta in atractie fizica, dar exista si sentimente. Il placi, pentru ca nu il cunosti foarte mult, pentru ca a facut ceva care te-a impresionat, pentru simplul fapt ca a facut ceva care ti-a sarit in ochi. Il poti placea si pentru ca ti-a luat apararea, s-a imbracat pe plac tie candva sau a sus o gluma buna. Multe persoane stiu sa placa, dar nu stiu sa iubeasca.
Eu una cred ca "a placea", intr-o forma mai mare[adica sa il placi de mai mult timp] consta in sentimente adevarate, totale. Pentru ca ai inceput sa afli lucruri, sa ii stii persoana, sa stii cum se comporta. A placea, pentru mine inseamna a te indragosti usor.

A iubi, insa, este ceva mult mai intens. Iubesti pe cineva cand stii cu siguranta cate ceva concret despre el, cand l-ai vazut cu adevarat. Limba ti se incalceste si nu mai ai un "plan de atac" pentru a il cuceri. Pur si simplu traiesti clipa. Exista si cazuri cand il iubesti si te simti normal langa el, dar acele cazuri sunt foarte rare, pentru ca daca iubesti pe cineva nu poti fi normala, trebuie sa il atragi. In orice caz, a iubi este ceva foarte puternic. Nu poti iubi pe cineva din prima clipa in care il vezi. Deabea dupa o conversatie in adevaratul sens al cuvantului poti spune ce sentimente ai despre acea persoana.

So, concluzia: A iubi si a placea sunt doua lucruri total diferite, dar au ceva in comun: aduc amandoua amintiri si simturi placute. Funda daca crezi ca am meritat...

9 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Il placi atunci cand simti o atractie fizica si iubesti atunci cand nu poti dormi noapte te gandesti numai la el, cand cineva vb cu tine si tu nu auzi ca esti cu gandul la el/ea, cand esti dispus/a sa faci orice pentru el/ea incat sa stii ca e bine si fericit/a

| Honeybunny a răspuns:

-e usor sa renunti la cineva pe care placi pentru altcineva si e imposibil sa lasi din proprie initiativa pe cineva pe cine iubesti
-e usor sa ii spui "nu" unei persoane pe care o placi dar pentru persoana iubita ai face orice
-cand placi pe cineva nu are un rol atat de important in viata ta,cand iubesti pe cineva fericirea lui/ei devine cel putin la fel de importanta ca fericirea ta
-cand placi pe cineva continui sa faci totul dupa bunul plac,cand iubesti pe cineva faci compromisuri,renunti la anumite lucruri sau obiceiuri
mai sunt multe.dar am tot scris si am sters ca mi se pareau deja siropoaselaughingsi da, exista diferente extrem de mari intre a iubi si a placea, sunt doua lucruri care desi se leaga sunt foarte diferite >big grin

| Achilles_1666 a răspuns:

De exemplu: eu pot vedea o fata pe strada si pot spune ca imi place, chiar daca nu am mai vazut-o pana atuncia, insa nu pot spune ca o iubesc. Ca sa placi pe cineva e de ajuns sa il vezi o data insa ca sa poti iubi pe cineva trebuie sa-l cunosti destul de bine si sa poti iubi comportamentul lui si psihicul lui la fel de mult ca fizicul lui, asta e diferenta.

| ioanaioana a răspuns:

Pai a iubii pe cineva inseamna ca simti ceva pentru aceea persoana, te atrage ceva asa de tare la aceea persoana incat incepi sa ai anumite sentimente pentru el Si a placea ar fi ca si cum cineva i-ar placea cum te-ai imbracat sau i-ar placea ce fel de om esti(de treaba de exemplu)

| iuliiiaaaaaaaa a răspuns:

E o diferenta de la pamant la cer! sau cel putin eu asa consider. este total diferit sa-ti placa de cineva (si nu neaparat la fizic). sa ai sentimente fata de acea persoana. si alta e sa o iubesti. sa iti fie dor. sa vrei s`o simti aproape de tine. acum na. fiecare cu parerea lui. dar crede-ma ca de la a placea pana la a iubi e un lunggggg drum de strabatut. :* daca nu te-am convins cu 2 vorbe incearca sa faci tu o comparatie. cand iti place de cineva sa simti acolo fluturi in stomac sau "salivezi" dupa fizic laughing si cand iubesti sa` fii complet derutatwinking pur si simplu sa te pierzi cand vezi pers iubita sau cand vorbiti. fundita? :d

| Alecsaandrra a răspuns:

A iubii adica a tine la cineva.
a placea fizic. [cum arata]
funda?; o3.

| MladinA a răspuns:

Normal ca exista!
Cand iubesti ...SIMTI ceva pentru acea persoana! Chiar SIMITI!
Si asa te doare sufletul cand persoana respectiva iese cu altcineva... Iubirea inseamna daruire! Pe de alta parte ''a placea''. este atunci cand persoana repspectiva este musculoasa/sexy... si normal oamenilor le place! Dar dragul/draga mea.acest lucru e deprisos! Daca nu iubesti acea persoana las-o balta!

| Karamell a răspuns:

Dupa parerea mea, atunci cand placi o persoana o placi doar fizic, adica faptul ca arata bine, se imbraca bine, iti place cum se comporta etc. a iubi insa pe cineva inseamna mult mai mult, ca de ex, iubesti o persoana pentru ceea ce este, atat sufleteste, cat si din punct de vedere fizic. Chiar daca ar veni intr-o zi cu parul ciufulit sau imbracat ca un cersetorlaughing sentimentele tale nu se vor schimba cu nimiclaughing parerea meatongue