prfml
| prfml a întrebat:

Care sunt pricipiile morale dupa care va traiti viata?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Prfml, multe principii ai. Cu cat mai multe sunt, cu atat mai usor de incalcat in diverse situatii. Eu am unul singur fix: incerc sa traiesc in acord cu ce simt/vreau/am nevoie, celelalte sunt relative.

17 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Onestitatea,
Increderea,
Integritatea,
Respecta daca vrei sa fii respectat.
Ce tie nu-ti place, altuia nu face,
Intelegere si compasiune pentru cei cu anumite nevoi...

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Ce ma distreaza raspunsurile. Principiu moral e moralitatea insasi! Iar principiile sunt de fapt Motto-uri. Am aterizat pe peronul care nu trebuia.
Nu am principii morale din principiu pentru ca moralitatea este perimata.

| andreea8888 a răspuns:

Razbunarea celor nevinovati este crunta!
Cine cauta, gaseste!
Invata sa traiesti cu putin, chiar si cand ai mult!
Prietenii, exista doar in anumite situatii!
Ce-i al tau, e pus deoparte!

| xibalba a răspuns:

Sunt prea multe pentru a fi scrise aici, dar destule sa duc o viata asa cum imi place mie (si care nu dauneaza celorlalti in vreun fel).

| SweetCandy a răspuns:

Sinceritate si moralitate! astea sunt cele mai importante!

| angella1972 a răspuns:

Sa nu judec, sa nu ranesc, sa nu uit cine sunt, si sa nu ma dau batuta niciodata

prfml
| prfml explică:

Ale mele sunt : Nu exista problema fara solutie, niciodata nu ma pacaleste nimeni de doua ori, acord incredere oricui care spune ca o ofera, nu suport ca bunatatea sa imi fie confundata cu slabiciunea, imi place sa citesc omul, sa ii cunosc gandurile si mutarile pe care le poate face in functie de situatii neprevazute, prefer sa merg la inaintare cu modestie, corectitudine, optimizm, iert greselile nepremidate per total nu pe jumatate, dar in cazul in care primesc in schimb contrariul actionez de daram tot ce incearca sa ma doboare, domine, niciodata nu lovesc o femeie, rareori insel o femeie si atunci cu motive si nu tradez increderea nimanui.

prfml
| prfml explică:

Punctualitatea, promisiunile facute ca ti-au scapat niste cuvinte la un moment de slabiciune trebuiesc respectate, mai ales cele facute cu tarie, omul mai slab ca mine nu il domin ci il intaresc cu gandul ca si eu pot fi mai slab ca altul, intodeauna am fost adeptul ca cel din urma poate ajunge cel dintai, niciodata nu subestimez un adversar, vad partea plina a paharului si mai stiu ca nu exista om slab - om puternic ci om care si-a pierdut increderea in el incat a devenit un om resemnat, daca ii dai omului un tel in viata poate rasturna si muntii iar frica poate da putere si bratelor slabe. Concluzia : Aveti incredre in voi, fiti corecti chair daca viata eu curva ca intodeauna se va gasi cineva care sa va aprecieze si care va va ajuta si va merge pana in panzele albe doar ca sa stiti ca cineva va este aproape sau cineva acolo undeva iubestewinking

| Kitty a răspuns:

Independent de noi viata merge inainte...
viata este singurul dar adevarat pe care l-ai primit vreodata...

| liz23 a răspuns:

Motto-ul meu este : "In viata, intotdeauna roata se intoarce"

| conflict a răspuns:

Mai bine regreti ce-ai facut decat ce n-ai facut!

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Motto-ul meu este: It takes years to build up trust and just seconds to destroy it.

| lily09 a răspuns:

Respecta si vei fi respectat... ajuta si nu astepta plata...fii bun dar nu si prost...nu insela dar nu te lasa inselat...deci si prin urmare .fii pe faza si totul e ok... daca primesti o palma...nu inseamna ca trebuie sa intorci si celalalt obraz...hahahahaha...ai primit palma ca sa te trezesti .nu ca sa inchizi ochii...hahahahaha...

| Marry:X a răspuns:

Buna.Pai princiile mele moralethinking Vreau sa ma bucur de fiecare secunda a vietii pentru ca viata e foarte scurtahappy, sa realizez ceea ce imi doresc din tot sufletulbatting eyelashes. Deci:1. nu vreau sa ma mai supar, viata merita traita 2. trebuie sa te bucuri de prietenii pe care ii ai. si 3. Nu vreau niciodata, dar niciodata sa dau peste persoane ffffffffffffff prefacutebatting eyelashes. Nu am dat un raspuns prea frumos, dar nu am inspiratie acumhappy. Viata e scurta, bucura-te de fiecare clipa, nu regreta nimic, nu suferi din nimicurihappy. Moto meubatting eyelashesTe pup.Pa pa:-H:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fiu intotdeauna eu insami ( INTOTDEAUNA).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unu:sa nu-mi bat joc de nimeni, doi sa ajut cat pot pe cei din jurul meu sa fiu sincera chiar daca uneori doare.sa iubesc sincer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zbengu, moralitatea ca si regula sociala e o.ca. sa fie perimata. Ar fi trist ca moralitatea, ca si valoare intrinseca a persoanei, sa fie perimata.