| monalisaa a întrebat:

Casatoria-avantaj sau piedica in calea realizarii profesionale?

6 răspunsuri:
| xCarolina a răspuns:

Depinde de la caz la caz.Casatoria poate fi un avantaj daca persoana iubita iti ofera sprijin si sustinere, precum si multa intelegere.In schimb, daca partenerul de viata da dovada de egoism si nu accepta dezvoltarea profesionala a celuilalt, casnicia este mai mult un impediment.

| Rukhsandra a răspuns:

Depinde de persoana cu care te casatoresti. Daca te intelege si iti intelege jobul pe care il ai e ok.Dar daca te pricopsesti cu unu cre vrea 3-4 copii, mancare calda si curatenie cand vine el de la munca e mai greu

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele sint valabile, in functie de situatie, de persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoritic este un avantaj. Starea de casatorie impune datoria de sprijin reciproc intre parteneri privitor la toate aspectele de viata inclusiv pe plan profesional. Practic discutand, se stie ca exista barbati si nu putini care prefera femeia acasica, la craticioara, cu copilasii in brate. Acum depinde ce fel de om ai langa tine si asta cred ca tu ar trebui sa stii mai bine.

| sella a răspuns:

Hmm,casatoria este o piedica din punctul meu de vedere.De ce? Pentru ca abia atunci persoana respectiva isi da masca jos.Si iti poate interzice sa iesi sau gelozie inexplicabila ( de ce nu raspunzi la telefon, cu cine vorbeai/vorbesti, de ce te cauta x-ulescu) si tot felul de faze de genul asta.Sti de ce fac barbati asa? Pentru ca ei cred ca esti proprietate privata.Am trecut prin asta.Si nu am fost si nu sunt casatorita.A fost o simpla relatie de 1 an.Bine inteles a crezut ca daca este primul sunt proprietate privata.Acum depinde si de baiat si de cum vezi tu lucrurile.Conteaza ce vrei tu nu ce spun eu.Eu spun ca idee:*