| anonim_4396 a întrebat:

Cat de importanta este relația cu familia în ceea ce privește stima de sine a unui individ?

3 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Importanța ar trebui să fie 0.
Familia nu ți-o alegi tu și poate fi orice. De la cocalari până la oameni de cultură.
Asta n-ar trebui să influențeze dezvoltarea ta ca individ și modul în care tu gândești despre tine și îți proiectezi viitorul.
E adevărat, în realitate nu se întâmplă așa și familia are un rol determinant uneori. Pozitiv sau negativ.
Important e, ca în momentul în care înțelegi toate astea, să poți stopa influența familiei asupra ta, dacă consideri că e negativă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este importanta, unii o pot dezvolta mai repede altii mai târziu, familia e doar de ajutor.binenteles pot avea o influentare majora parintii de acolo pleaca toate modurile de supravietuire care se folosesc multi oameni din copilarie chiar viata adulta daca incã sunt parti nedezvoltate.
Stima de sine scazuta poate fi si psihologie proasta, orice se poate imbunatati, fiind mult mai benefic decât sa dai vina pe parinti, Pentru ca ai o stima de sine scazuta.
E mai ok sa iti dai seama ca sunt alte cazuri mai rele.

| qwertpro a răspuns:

Ei bine stima fata de sine depinde mult de familie.Parintii sunt cei care ne dau o educatie.De multe ori fara a ne da seama noi preluam anumite calitati de la parinti pe care nu am vrea sa le avem.Parintii sunt cu noi de cand eram mici, de la ei invatam a vorbi, a gandi, adica pana la vreo 10 ani noi îi copiem.Starea noastra interioara depinde mult de atmosfera din familie.Un copil iubit de parinti va emana iubire celor din jur, dar un copil care nu este iubit de parinti va crede ca nu merita sa fie iubit de nimeni si astfel isi va forma un princpiu total gresit.Asa e si cu stima de sine, daca parintii isi stimeaza copii, atunci copii se vor simti mandri si apreciati, dar daca nu-i apreciaza de loc atunci copii isi vor distruge stima fata de sine.Pe la varsta de 16-17 ani, adolescentii pot deja gandi rational, si daca sunt constienti de aceste aspecte atunci familia nu-i poate influenta negativ, insa traumele primite pana la aceasta varsta vor ramane in continuare captive.