| iuliiiaaaaaaaa a întrebat:

Catelusa mea a fatat azi de dimineata :-x. dar un catelus este` un pic mai nedezvoltat. straight face nu mananca. adica nu suge lapte laughing. mie imi este foarte mila! si ma gandeam sa ii dau lapte cu seringa. laughing stiu ca suna ciudat dar. sad parintii spun ca peste cateva zile o sa suga si singur dar nu stiu ce sa cred :-l
el a fost cam ultimu` si catelusa mea l-a cam lasat deoparte. sad si era cam rece cand l-am luat. probabil din cauza frigului? ajutati-ma plssss. sad

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

E greu sa ti-i un pui in viata mai ales daca mama lui nici nu prea il vrea si nici nu e prea indicat sa pui mana pe pui imediat cum i-a fatat ar trebui sa-i lasi langa mama sa simta mirosul lor, altfel poate crede ca nu sunt ai ei.ar trebui sa mergi la un veterinar si sa vb cu el sa ii spui chiar si la farmacia veterinara daca nu poti ajunge la un medic,sa iti spuna exact ce fel de lapte sa ii dai, cat % grasime sa contina laptele, pentru ca e periculos poate face viermi intestinali.un medic te poate ajuta sigur in asta si sper sa-ti traiasca!

| Johnny_3797 a răspuns:

Ai grija de el pune-l intr-o paturica si alaturi de mama lui cine stie poate i se va trezi foametea lui si va incepe a minca happy

| R_8074 a răspuns:

Peste cateva zile o sa moara de foame. Si eu am hranit caini si pisici mai ales, cu seringa pentru ca nu aveau mama. Trebuie doar sa fi atenta sa nu se inece si sa ii dai usor si daca are nasu infundat sa ii dai cate putin si sa il lasi sa mai respire. Si laptele cand il incalzesti sa nu fie prea cald, pentru ca il poate arde ca e foarte sensibil

| AngelaRAmona a răspuns:

Nu ai sanse sa il amesteci cu alti pui.Am crescut multi pui de catelusi si pisicutze.e foarte greu dar sunt anumiti pasi esentiali.Trebuie sa il hranesti din 2 in 2 ore.Sa il masezi dupa fiecare masa pe burtica in sensul invers al acelor de ceasornic pentru a putea sa se digere hrana.Sa iei un servetel umde si sa ii dai dupa fiecare masa pe la fundulet ca sa isi poata face nevoile.Pt mai multe detalii ia id-ul meu ailui14 Te ajut cu placere

| PachetelDeFericire a răspuns:

Eu nu am un catel,dar sunt destul de bine documentata,pentru ca imi place biologia si am citit mult despre acest domeniu.
Eu sunt de parere sa incerci,ATENTIE sa incerci nu sa il fortezi sa bea lapte cu seringa si daca nu vrea,mai lasa'l si incearca sa ii dai mai tarziu.
Cat despre faptul ca eeste neglijat,incearca sa il aduci tot timpul aproape de mama,sa stea langa ea si ceilalti pui. Mai pune'i botul la sanul mamei,poate mananca si are si parte de grija mamei.
Daca este rece, asta nu stiu ce sa zicthinking incearca sa le faci un culcus puilor, e posibil sa fi fost tu mai calda si ti se fi parut rece thinking
Sper ca te'am ajutat si sa se faca bine puiutul.
P.s: Primesc prima mea fundita? big grin