| iuliiiaaaaaaaa a întrebat:

URGENTSAAA! sad catelusa mea a fatat. si din pacate acum traieste doar un pui. dar straight face azi de dimineata i-am dat sa manance si a venit si puiu` ei si atunci catelusa mea l-a apucat de cap cu dintii si l-a trantit de vreo 2 ori
crying de atunci nu mai suge deloc si plangee intrunaa! i-am dat lapte cu seringa si a inghitit. deci e ok straight face dar vreau sa stiu dc nu mai suge si daca o sa moara. stiu ca il doare ceva ca plange intruna si nu mananca dar oare e ceva grav crying? tin sa mentionez ca a fatat de 4-5 zile. si nu ma pot duce la veterinar. pe parintii mei nu prea ii intereseaza si bani de buzunar atat de multi chiar nu am! multumesc :-

Răspuns Câştigător
| emchristina a răspuns:

Incearca sa-l apropii de catelusa si daca nu reusesti aunci hraneste-l tu. si eu am avut o catelusa care a murit otravita si a trebuit sa-i cresc eu puiul. acesta plangea intr-una pentru ca no simtea pe mama lui. l-am hranit cu biberonul si acum are 5 luni ii foarte sanatos si jucaus:X. daca catelusa chiar nu vrea sa-l hraneasca poti incerca sa-l cresti tu. desi nu stiu cum vine faza cu trantitul. catelusa mea isi lua puiul de dupa cap numai ca sa-l duca inapoi in culcus nu ca sa-l tranteascasad. incearca sa-l cresti tu pentru ca eu am reusithappy. succes:*

6 răspunsuri:
| Bia1Trice a răspuns:

Hello Problema ta pare cam gravă. oricum dacă e prima oara când cățelușa ta a făcut pui, e începătoare și nu cred că instinctul ei matern și-a făcut apariția.ce poți face. încearcă să pui puiul lângă mama și dacă ea se comportă agresiv îi dai peste cap. Dacă ea nu-și schimbă părerea sau comportamentul și nu vrea să îngrijească puiul... e cam greu sincer ar trebui să-i oferi căldura afecțiune și să se simtă în siguranță. Ai grijă big grin

| bitsyboom111 a răspuns:

Incearca sa-i apropii. pune puitutul langa catea cand doarme si poate suge. daca nu merge, cumpara de la farmacia veterinara sau de la un pet shop, un biberon pentru catei mici si hraneste-l tu cu lapte.bafta!

| loolaa13 a răspuns:

Bunawave... E normal sa nu mai suga de la mama lui. Catelusele de obicei isi iubesc puii, iar din moment ce cateaua ta l-a trantit, inseamna ca il "reneaga"( scuze de cuvantul nepotrivit dar nu stiu cum sa ma exprim sa fiu cat mai explicita ). El daca a vazut asta, este normal sa nu se mai duca nici el sa suga. Cred ca e cea mai relevanta explicatie. Cat despre faptul ca plange...este doar un puisor mic. E foarte fragil, si daca l-a trantit, e normal sa se fi lovit, insa daca este bine ingrijit, nu cred ca va muri.
P.S.:Nu te sfatuiesc sa-l mai lasi prin preajma mamei lui.winking
Multa Baftawinkingwave:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa tii catelusa si sa-l lasi sa suga.pe ea trebuie sa o mangai si sa te porti cu ea frumos sa fii atenta sa nu-i faca rau.nu sunt de specialitate dar banuiesc ca e o problema care cu atentie si dragoste se poate rezolva. poti intreba un veterinar macar sa-ti dea un sfat daca-l rogi frumos.

| EnglandGB a răspuns:

Salut,catelusa ta din cate ai povestit reiese ca e un pic agresiva si cu propriul pui,eu iti sgerez ca data viitoare cand o hranesti pe mama sa nu mai lasi puiul in apropiere,daca nu mai suge, cumpara-i un biberon sau cu seringa, hranestel.altceva nu stiu sa-ti spun! funda?

| flory_4162 a răspuns:

Sa sti ca si un animal are sentimente
probabil ca atunci cand mama lui la trantit a simtit
un fel de raceala din partea mamei sale pentru el
ai mare grija de el...un catel mik trebuie ingrijit
cu mare atentie
sper sa-ti fie de ajutor raspunsul meu :}