| JustMeNck a întrebat:

Ce-ai putea face când ești cu moralul la pământ? Starea aia pe care-o ai atunci când îți dai seama că-ți lipsește o persoană...și nu poți face nimic s-o ai inapoi lângă tine. sad

Răspuns Câştigător
| Anonima3127 a răspuns:

In acele momente e greu sa gasesti o activitate care sa iti distraga gandurile de la acea persoana. Odata intrat in acest "cerc vicios al dorului" e destul de greu sa iesi din el. Cand indiferent de ce ai face, iti sare gandul la ce a fost, si te gandesti ce ai fi putut sa faci diferit sa nu se ajunga aici. Nu cred ca exista o activitate anume, pe care sa o executi si sa zici, ah...gata, nu imi mai este dor. Sunt doar activitati care sa iti aline dorul, care sa te ajute in aceasta perioada. Si asta depinde de personalitatea fiecaruia. Unii prefera sa se inchida in casa, sa se izoleze un timp, in care sa isi planga dorul, in care sa nu ii deranjeze nimeni, si dupa ce trece o perioada, isi revin. Altii, gasesc diferite activitati care sa le alunga si pentru moment gandul de la acea persoana. Cel mai mult ajutor il poti primi de la un prieten bun, in preajma caruia sa te simti in largul tau, care sa te asculte pana la capat, si dupa aia sa te scoata la o bere sau plimbare sau sa faceti ceva ce stie ca iti place, ca sa uiti de acea persoana.
Oricum, necesita timp sa poti sa uiti, sa se diminueze dorul. Ai nevoie de timp, rabdare, poate nopti nedormit si planse, un prieten de nadejde pe umarul caruia sa iti poti plange dorul, insa pana la urma iti vei reveni, in ritmul propriu, si dorul iti va trece, la fel si regretele trecutului.
Mult succes, si daca crezi ca ti-as putea fi de ajutor cumva, poti sa imi scrii si pe privat!

| JustMeNck explică (pentru Anonima3127):

Multumesc mult pentru sfat! E foarte, foarte adevarat ce ai spus...indiferent ce as face, nu poate sa-mi treaca usor dorul de acea persoana... Oricum, sper ca timpul sa le rezolve pe toate! Am sa incerc sa-mi ocup timpul mereu..cu ceva. Asta e viata, trebuie sa merg mai departe orice ar fi! Inca o data, multumesc! :*

| Anonima3127 a răspuns (pentru JustMeNck):

Da, trebuie sa fii optimist, puternic, sa ridici capul, si sa mergi inainte indiferent de ce se intampla. Viata ne pregateste muuuult surprize, fie ele placute sau neplacute, dar trebuie sa le primim pe toate cu capul sus, si sa speram, ca ziua de maine va aduce ceva mai bun! Toate trec, insa nu fara a-si lasa amprenta asupra noastra. Insa, totul ne ajuta sa evoluam, si sa invatam ceva nou din fiecare experienta. Doar asa ne putem dezvolta, si de ce nu, sa zicem ca si maturiza, doar viata e un proces continuu de acumulare de cunostinte!
Nu ai pentru ce sa imi multumesti, ma bucur ca, intr-o mica masura, te-am putut ajuta. Ti-am mentionat si anterior, daca crezi ca ti-as putea fi de ajutor, pe viitor, poti sa imi scrii si pe privat!
Noapte buna sa ai! :*

| JustMeNck explică (pentru Anonima3127):

Da, am sa iti scriu! Noapte buna si tie! :*

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să înțeleg că ai fost dezamăgit/ă în dragoste!
Mergi mai departe, viața nu se oprește aici.
Pa, pa.

| Etelca a răspuns:

Eu mereu ascult muzica in acele momente, ma descarc si plang, ajuta mult happy

| neutrino a răspuns:

Faci dusuri repetate, cu apa rece, apoi pleci pe un alt drum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Papa inghetata. Sauuu deseneaza-ti pe mana.
EU ASTA FAC DECI SA NU SPUI CA E COMENTARIU RAUTACIOS.

| Blamely a răspuns:

Orice iti distrage atentia de la sezatia aia. Pur si simplu, gaseste-ti un hobby, ceva ce sa-ti faca placere dar sa te tina si ocupat la nivel psihic.

| DeeaV a răspuns:

Mananca multa ciocolata, petrece timpul cu 1-2 prieteni, gaseste un joc care sa iti prinda atentia, apuca-te de un serial, tine-ti mintea ocupata cu tot ce potihappy

| AndRa003L a răspuns:

Asculta melodii care iti plac, incearca „senzatii" noi si gandeste-te ca intr-o zi va veti regasi :3.

| GesiLuko a răspuns:

Pai... cel mai bine ar fi sa iesi cu prietenii( ei te mai fac sa razi, iti mai fura atentia si nu te mai poti gandi la el/ea)
Ai mai putea sa te uiti la un film de comedie, sa iei o carte sa citesti, sa te distrezi jucandu-te ceva, sa canti, sa dansezi, orice, in afara de a te gandi sau de a-ti aminti de el/ea.

Evita sa asculti melodiile care iti amintesc de el/ea si ciocolata ( ingrasa >_< )!

Cand pur si simplu iti sare gandul la el/ea iti zic sa nu cazi in nostalgie si sa incepi sa iti amintesti de vremurile bune(asta iti va face doar rau) ci sa te apuci sa faci ceva din ce ti-am enumerat mai sus.

Oricum, trebuie sa-ti dai seama ca nu doar tu ai gresit in relatia voastra (daca este vorba despre o relatie) ci si el/ea.

Fa in asa fel incat sa nu-ti ramana timp sa te gandesti la el/ea. Mintea ta sa fie mereu ocupata cu alte chestii mai "importante".

Si nu te mai gandi acolo! Nu te teme, totul vine de la sine. "Da-i timpului timp!" pentru ca timpul vindeca tot.

Sper ca te-am ajutat! :*