| CoraPersefone a întrebat:

Ce ati face, daca vi s-ar oferi un job destul de bun in alta tara (Germania) dar pentru asta trebuie sa iti parasesti sotul/sotia si familia? ati pleca cu toate ca deja aveti un job in romania, dar cel din germania e mai banos si mai de viitor? V-ati lasa familia? chiar nu stiu ce sa fac, sunt intre ciocan si nicovala!

Răspuns Câştigător
| aoife a răspuns:

Sincer iti spun k nu merita sa pleci.Stiu ca e greu in Romania si banii putini,dar esti printre ai tai:ai familie, casa, prieteni.In cazul in care ai copii iti spun sigur sa nu pleci, e greu pentru un copil sa ramana fara mama. Am invatat din proprie experienta:banii nu aduc fericire si niciodata nu o sa fie de ajuns oricat ai avea. E decizia ta si sper sa o iei pe cea corecta. Succes!

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Se pune problema aici sa-i poti ajuta mai mult nu conteaza din ce colt al lumii. Daca stai cu ei in tara accepti situatia de a suferi de foame toti si te pui in situatia de a alege intre suferinta de a fi departe de ei si suferinta de ai vedea tot timpul flaminzi.Eu cred ca a fi departe de ei e mult mai atragatoare in cazul asta.Asta este,la salariile din tara si la preturile europene, ba chiar mai umflate un pic, care se practica la noi alegi deportarea.

| harciog a răspuns (pentru harciog):

Completez ce am spus mai sus cu marea grija ca acel job sa fie ceva sigur.

| cuvant a răspuns:

Nu iti parasi amilia ci vezi daca nu e optiune sa ii duci si pe ei acolo pest 6 luni. Daca job-ul din Germania nu e acelasi domeniu cu ce din ro eu unu nu as placa. Risc prea mult...

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Decat sa te duci intr-o tara straina in care nu stii pe nimeni doar pentru niste bani nu m-as duce. Daca ar fi fost sa ma fi dus cu familia era altceva dar asa nu.

| Korrawi a răspuns:

Daca ai copii, nu cred ca e o alegere buna sincer, decat doar daca ii poti muta si pe ei dupa o perioada de timp. Si chiar si asa, nu cred ca o sa le placa sa piarda legatura cu prietenii care si i-au facut deja, sa schimbe scoala etc.
Parerea mea este sa expui situatia si vezi ce zice si sotul tau si copiii, daca ii ai, ce parere au si hotarati impreuna.
my2c.

| doc69 a răspuns:

Daca o faceti de comun acord si petnru bunastarea familiei faceti sacrificiul tineti insa legatura zilnic.In alta ordine de idei dincolo de confortul propriu si de teama nespusa ca ai putea sa iti pierzi familia...inseamna ca nu a existat o legatura solida. altii au venit acasa dupa 10 ani razboi si prizonierat si si-au continuat vietile impreuna

| Floris83 a răspuns:

Nu te duuu, dacă pierzi familia, pierzi tot, știi cum se zice, banii nu aduc fericirea!

| sabin89 a răspuns:

In primul rand, ideea in sine de a pleca in alta tara, chiar de n-ai avea familie, nu cred ca e buna. Cand vei vedea ca peste tot, serviciu, magazine..., oamenii vorbesc o alta limba si iti sunt niste straini, niciunul nu ti-e ruda nici macar de gradul sapte. Te vei simti pierduta in lume. A nimanui. Daca mai e vorba si de familie, nu mai avem ce discuta. Chiar sa zicem ca nu te intelegi bine cu sotul, dar sunt parinti, frati, veri si jdemii de cunoscuti.

| CoraPersefone explică:

Sunt femeie!

| CoraPersefone explică:

Ma bucur ca te amuza chestia asta. te rog daca nu vrei sa dai un sfat, mai bine lasa pe cei care chiar au ceva pareri.

| InVisible99 a răspuns:

Depinde de multe, daca atunci cand zici familie incluzi si copii si ai o familie fericita + un job eu zic sa-ti pastrezi familia unita pentru ca job-urile le schimbi.Si cand zic familie unita ma gandesc ca se pot gasi solutii de comun acord cu partenerul tau, in cazul unei plecari temporale.

Dar daca consideri ca ai o relatia fara viitor si nu se merita sacrificiile, atunci macar sa reusesti sa te realizezi profesional.

Tu stii cel mai bine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii sunt foarte importanti.lasa familia ca doar cei din familie mai mult consuma.scapa de ei si pune mana pe bani.multi.cat mai multi.si cand mori i-ai cu tine.sa nu le ramana lor.ei nu sunt importanti.da ma si mir.ce e asa de greu de ales? atatia s-au despartit,plecand in Italia,Spania, grecia, nemtia.si tu nu poti.ei eu nu am facut-o fiindca am ales familia.si oricand as face la fel.fiindca asa am hotarat la casatorie; sa fim alaturi la bine si la rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Hmm nu cred ca se poate pune problema de lasat familia, parasit sot, copii.
Depinde cat de multa intelegere ai din partea sotului, daca amandoi ajungeti la un consens eu spunca este bine sa pleci pe o perioada de timp, sa incerci sa vezi cum este, de ce nu?
Cate persoane nu plec in strainatate iar apoi isi aduc familia cu ei?
Eu o vad ca o oportunitate, o acumulare de experienta(depinde ce fel de serviciu), iar daca vorbesti cu sotul tau, si este intelegator eu zic ca totul va fi bine.
In tara te poti intoarce oricand, poti revenii o data sau la 2 saptamani, stai un weekend cu familia iar apoi te intorci, nimeni nu spune daca pleci sa nu te si intorci!
Spun asta pentru ca prietenul meu face des naveta asta, il intelg ca serviciul il obliga, dar daca sta mai mult de 3 saptamani, vine in Romania, stam un weekend impreuna iar apoi pleaca, functioneaza, cu sacrificii dar da.
De copii poate avea grija sotul sau una dintre bunici, matusa sau sora solutii sunt numai sa vrei!
Si cum am spus nimic nu este batut in cuie, daca nu ai un contract care te obliga sa platesti nu stiu ce despagubiri daca iti dai demisia, de ce sa nu incerci!
Dar ar trebui mai intai s a vorbesti cu familia ta, sa vezi de cata intelegere ai parte, sa iti stabilesti prioritati si planuri.
Si in cazul in care ai copii, daca te intorci la una sau 2 saptamani in tara si stai un weekend, eu zic ca o sa fie totul bine, asta pana cand te hotaresti, fie iti aduci familia in Germania cu tine fie renunti si te intorci in tara. Cum am spus nimic nu este batut in cuie!
Si daca este vorba de inselat, sotul te poate insela si cu tine de fata nu trebuie sa fii plecata, insa pe perioada plecarii trebuie sa fii mai atenta la nevoile lui, sa suplinesti timpul pierdut in cel disponibil!

| CoraPersefone explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc foarte mult pentru ceea ce mi-ai spus, inclin totusi sa raman acasa, nu pot sta departe de copilul meu, are abia 1 an jumate. sotul meu munceste si el zi lumina, ca sa reusim sa avem o casa, caci stam cu chirie, si aici vine chetsia de contradictie, vreau ceva mai bun pentru bebe, dar nici nu il pot lasa cu bunicii (pentru ca si parintii si socrii mei mai au ani buni pana la pensie, inca muncesc cu totii) e ff complicat, daca am fi avut casa noastra, nici nu ma gandeam sa plec vrodata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CoraPersefone):

Ma bucur ca ti-am fost de folos, situatia nu este prea roz, copilasul este mic si mai mult ca oricand are nevoie de o mamica, insa atunci cand creste are nevoie ca cineva sa ii formeze caracterul si sa aiba acei 7 ani de acasa greu de formati. Insa niciodata nu va fi un moment prielnic in care sa pleci, poate cand copilul va trece de adolescenta si esti sigura ca se poate descurca ca de cat cu tatal si a crescut un om frumos. in domeniul meu de activitate trebuie sa evaluez raportul beneficiu/ risc, beneficiu/ cost, poate ca te va ajuta si pe tine sa iti planifici viata

| CoraPersefone explică (pentru anonim_4396):

Deci sa inteleg ca lucrezi intr=-o banca? happy frumos oricum! eu stau mai prost la acest capitol de analiza! mereu am fost ghidata de planul sentimental, iar cand a trebuit sa gandesc rational...m-am batut eu cu mine cap in cap... oricum iti multumesc ca te-ai implicat, desi sunt o necunoscuta literalmente! Si de asta mi-ar fi frica daca plec, de nepasarea strainilor, de faptul ca nu as avea cu cine sa vorbesc si mi-ar fi tot mai dor de casa! cred ca pana la urma inceerc sa ma multumesc cu faptul ca suntem sanatosi si multe se pot face! pana creste copilul, mai e timp si suntem tineri!