| madagascar a întrebat:

Ce inseamna pentru voi o prietenie adevarata?

Răspuns Câştigător
| Artemiss a răspuns:

Nu stiu, poate gresesc, dar pentru mine o prietenie adevarata inseamna imposibilul si pe zi ce trece aceasta opinie se intareste...Ai momente in care crezi ca ai gasit aceasta prietenie, dar cu timpul observi cat de falsi pot i oamenii...vezi cum asa-zisii prieteni stau cu tine din interes, se gandesc doar la ei...se gandesc la tine doar cand trec prin momente grele... iar tu cand ai probleme parca uita de tine...Asa-zisii prieteni din ziua de azi te tradeaza...prieten nu e cel care iese cu tine la un suc...care sta cu tine doar cand ii e greu... un prieten trebuie sa fie langa tine la bine si la greu...sa iti dea sfaturi, sa ii dai sfaturi, sa te ajute si sa il ajuti...sa te respecte si sa il respecti...sa te atentioneze cand gresesti si sa te ajute sa te schimbi daca ai luat-o pe un drum gresit, la fel si tu pe el...
Ma enerveaza persoanele care zic'Uite cati prieteni am eu...'fiindca nu cred...prietenii adevarati sunt rari si greu de gasit... o prietenie adevarata se formeaza in timp...cand acele persoane se cunosc si isi vorbesc cu sinceritate...nu poti numi prieten acea persoana care ai intalnit-o la o petrecere si v-ati simtit bine impreuna si apoi ati mai iesit de vreo doua ori la distractie...acea persoana o numesti tovaras de distractie...
Prietenul e cel ce te ajuta sa te ridici cand ai cazut intr-o prapastie din care nu mai crezi ca iesi...prietenul e cel care te cearta atunci cand gresesti si tu la randul tau trebuie sa inveti sa iti accepti greselile si sa te corectezi, nu sa il acuzi ca nu iti e prieten...
Pe marginea acestui subiect e mult de vorbit dar in esenta prietenia e un lucru frumos care iti da putere, daca este adevarata...

12 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Sunt prietenii adevarate, acestea se cladesc in timp si cu putin noroc. Prietenia adevarata este ceva frumos, ceva ce te face sa-ti placa viata si-ti da curaj sa treci peste greutati. Ea izvoraste dintr-o chemare si e una din mangaerile vietii, se creiaza greu si se pastreaza cu sacrificii.

| stejara2 a răspuns:

Pentru mine o prietenie adevarata inseamna atunci cand risti totul pentru prietenul(a)in cauza, il ajuti necondititonat il intelegi cand are probleme si-i esti alaturi atunci cand te roaga

| Gabry a răspuns:

O prietenie adevarata, pentru mine sunt doi oameni care se ajuta intre ei si au interese comune.Prima data intr-o problema ar trebui sa apelezi la un prieten, el te ajuta intotdeauna cu mare placere si-ti da cele mai bune sfaturi (daca reuseste).
Intr-o prietenie trebuie sa existe multa intelege si comunicare! Uneori exista si prieteni cu hobby-uri comune, aici se pot da sfaturi si pot primi unul de la altul laude pentru munca depusa!

| maria_5001 a răspuns:

E ciudat...am scris si rescris de multe ori raspunsul asta.
Imi dau seama ca nu stiu ce inseamna o prietenie adevarata
Am multi cunoscuti, amici, prieteni... dar nu stiu sa raspund la intrebarea asta
Exista prietenia adevarata? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O prietenie adevarata inseanma sa existe o persoana cu care sa poti discuta orice, sa te inteleaga, sa-ti dea sfaturi, sa te ajute la nevoie si sa te critice atunci cand gresesti.Prietenia inseamna ajutor reciproc, dar trebuie sa ai foarte mare grija cu cine te imprietenesti, poti sa suferi foarte mult de pe urma unei prietenii, asa. ca ai grija pe cine alegi sa-ti fie prieten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine o prietenie adevarata este lantul vietii, prin care se cladeste o relatie de nedescris in cuvinte, o relatie apartye.lantul vietii e format din doua corpuri care simt aceeasi putere de strangere acel magnet care nu se desparte acea ata care nu se rupe.intr-o prietenie este foarte important sa fii sincer, sa ajuti neconditionat si sa ii multumesti persoanei ca exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O prietenie adevarata inseamna sa o iubesti pe aceea persona ca pe tine si viata ta

| andrei09lucian a răspuns:

Nu este bine sa crezi niciodata intr-o prietebie adevarata eu am crezut si am ramas dezamagit!

| vanda a răspuns:

Pentru mine, singurele prietenii adevarate, durabile, sunt cele facute in copilarie. Restul se incadeaza la cunostinte, relatii, cunoscuti cu care iti petreci putinul timp liber din viata de adult. Nu ma vad des cu prietenele din copilarie, dar cand ne vedem, parca ne-am vazut si ieri

| enjoythefreedom a răspuns:

Pentru mine o prietenie adevarata e cel mai scump lucru de pe lume...pentru ca ai cu cine vorbi... un prieten adevarat iti da intotdeauna un sfat bun...si ar bine sal si asculti...

| raluu95 a răspuns:

Pai pentru mine inseamna acea persoana care iti este alaturi la bine si la greu.Acea persoana in care ai incredere oricand cu orice.nu simti acel sentiment mereu de neincredere...simti un sentiment maret...ai vrea parca sa fie mereu cu tine, langa tine.eEu am o prietena adevarata ceria ii multumesc din suflet.Stii u ioanyslove struckE cea mia super pe care am avut-o (prietena), de aceea suntem si bf dar si surori.

| raluu95 a răspuns:

Prietenul e cel ce te ajuta sa te ridici cand ai cazut intr-o prapastie din care nu mai crezi ca iesi...prietenul e cel care te cearta atunci cand gresesti si tu la randul tau trebuie sa inveti sa iti accepti greselile si sa te corectezi, nu sa il acuzi ca nu iti e prieten.eu am o prietena super buna cu, care sunt si bf. E super in toat ceea ce priveste pers. ei.ioanina se numeste