| loredanarotariu a întrebat:

Ce inseamna totusi "fapta nobila"? Nu credeti ca ne atribui prea usor merite de binefacatori?

Răspuns Câştigător
| nicoleta_5825 a răspuns:

Fapta nobila este numita orice fapta care nu aduce prejudicii nimanui,

2 răspunsuri:
| loredanarotariu explică:

Daca din doi covrigi pe care ii ai, dai unul unui sarac nu cred ca se poate considera fapta buna, ci dovada ca esti o fiinta sociala. Nici ca pui 1 leu in caciula unui cersetor, nici nici nici multe. happy Astia-s binefacatorii - care de fapt nu fac nici un sacrificiu considerabil dar se lauda ca sunt "milostivi".

| galileo a răspuns:

Ceau. Eu cred ca "fapta nobila" este acea actiune de binefacere pe care o faci pentru o persoana, fara a astepta ceva in schimb. Intradevar, sunt multi care sunt numiti binefacatori. dar este decizia celora care ai denumesc asa.winking.