| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de fetele de azi, femeile de maine care nu vor sa aiba copii. Nici macar sa infieze. Inteleg ca unele sunt speriate de sarcina, dar daca nu vrea nici sa infieze inteleg ca lenea e prea mare sa o intereseze si de altcineva sau gresesc eu?
Credeti voi ca astfel de femei trebuiesc evitate in caz de relatie sau nu?

58 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa stii ca ultima oara cand m-am dus cu masina de la crucea rosie dupa o femeie se afla la un centru de boli de transmitere sexuala sa astepte niste analize, acolo mai erau vreo 5 tinerele iti dai seama ce trece zilnic pe acolo? Aratau bine nu erau de pe drum sau urate, sfatul meu e sa le eviti ca pe Hitler pentru ca si daca te pupa pe fata te trezesti cu herpes.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru mgtow):

Ba, raspunsul tau n-are nicio legatura, dar absolut nicio legatura cu intrebarea.
Nu are nicio legatura femeia care nu vrea copii cu herpesulul.

| anonim_4396 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Vai de mine laughing, tu ai de ales intre traumatizant si pervers. ceva normal nu te defineste a?

| Leocerba a răspuns:

Bunicii mei au facut 7 copii. I-au tinut in 2 camere, in fundul unui sat la care nici autobuzul nu prea ajungea ca nu erau drumuri, fara sa se gandeasca o singura clipa la scolile lor, la nevoile lor. Cativa au murit, altii au supravietuit, printre ei si tatal meu.
Cand tatal meu a cunoscut-o pe mama, imediat bunicii l-au intrebat "Da` voi nu va casatoriti?" S-au casatorit, na. A urmat "Da` cand faceti copii?" "Unde-s copiii?! Unde ne sunt nepotii? Sunteti bolnavi, sau ce?!" Au facut copii, na. Stii ce intrebare a urmat? "Numa` 2? Doi copii? Puturosilor, noi am facut 7, numai la binele vostru va ganditi?!"

Ai aceleasi ganduri ca si bunicii mei, singura diferenta este ca atunci a face doar 2 copii parea un moft, o lene uriasa, pe cand azi a nu dori sa faci copii pare acelasi moft, egoism, lene uriasa.

Nu cred ca lenea dicteaza anumitor femei ca-i mai bine sa nu nasca.
A avea copii inseamna o putere imensa de a renunta efectiv la tine pentru binele micutilor. E un fel de voluntariat, daca vrei. Tu ai facut voluntariat la viata ta? Da` nu asaaa superficial, ai renuntat constant si consistent la timpul tau, la energia ta, la clipele libere pentru a munci spre implinirea idealului altora? Fara sa fii platit? Ca, daca nu, ce-ar fi sa te suspecteze unii de lene?
Voluntariatul nu-i pentru oricine, asa cum maternitatea nu este pentru oricine. Nu vezi cate o mama cu plod in brate si cu altul de mana, impiedicandu-se de beata? Crezi ca bea pentru ca presiunea psihologica de a fi parinte o apasa?
Eu cred ca fetele de azi, femeile de maine sunt mult mai rationale, mai responsabile si se gandesc asa: fac un copil pe care-l nasc intr-un spital, la naiba, in care spital?! Il trimit la scoala, vai, la care scoala? Caruia ii ofer un viitor, CARE viitor? Pe care il ocrotesc sa traiasca intr-o lume buna, dar care-o fi aia? Imi ofera oare cei care-mi guverneaza viata perspective optimiste? Daca nu vad perspective, daca salariul imi ajunge sa traiesc eu si creditele mele la banci, daca universul in care-mi duc zilele este unul in care o sa fim in cativa ani un autobuz de batrani in care o sa urce si copilul meu dupa 8-10 ore de serviciu si care n-o sa aiba loc sa stea ca toate scaunele-s ocupate deja de babe, de ce sa fac un copil?!
Mie mi se pare ca acele fete nu sunt lenese, nu sunt egoiste, desi egoismul in cazul acesta nu-i rau, sunt pretentioase si doresc ceva mai multa stabilitate copiilor lor. Umerii lor sunt prea subrezi pentru lumea nebuna in care traim, asta le spune instinctul.

Si nu uita ca toate aceste fete, femei, au o cariera mai simpla sau mai complicata. Ele, prin ceea ce fac, ofera servicii tuturor oamenilor, chiar si celor cu copii, poate chiar copiilor. Cat de lenesa poate fi oare o doctorita care sta intr-un spital de dimineata pana seara si ingrijind mamicile care aduc pe lume copii? Oare ea nu munceste oarecum cu varf si indesat pentru copii? (inlocuieste doctorita cu croitoreasa, cofetareasa, soferita, actrita, secretara, laboranta, profesoara etc. si tot acolo ajungi)
Categoric, fetele care azi nu vor copii, au mult mai multe motive sa nu-i faca decat sfanta lene.

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Cum am zis mai sus, asta e diferenta dintre un raspun " doamne nu fac copii nici batuta " si ce ai spus tu. una e sa te gandesti, eh sunt multe de gandit inainte sa faci un copil ( botez, gradinita scoala etc ) si una e sa spui ca nu vrei bataie de cap. un raspuns idiot ca ( nu vreau bataie de cap ) imi arata a persoana imatura si lenesa, si de aceea zic ca e bine de ocolit ( in privinta mea vorbesc, nu zic de altii ca trebuie sa faca la fel).

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand spun "nu vreau bataie de cap" multi au involuntar in cap toate prapastiile viitorului, toate ezitarile lumii asteia numai ca nu au curaj sa recunoasca cat de frica le este. Sau n-au chef de deschis prea larg usa nelinistilor interioare. Prefera un superficial "Nu vreau bataie de cap" si sa fie lasati in pace cu toate angoasele lumii, stii?

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Tot a lipsa de maturitate arata pentru mine. mersi oricum de raspunsuri

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa ar fi normal intr-o lume normala, copiii sa fie facuti de catre cei care se simt suficient de maturi incat sa-i faca.
Unii nu se simt maturi, nu-i fac. Tot mai bine decat cei care toarna la copii cum toarna boscaul pe gat, sau decat cei care fac copii din prejudecata, sub presiunea vecinilor, soacrelor, ca asta-i mersul lumii, maica.
Copilul nu se face doar pentru ca trebuie, vad atatia parinti acriti de viata, morti, albastri, distrusi, care ar fi fost poate mult mai ok ei in camera lor, pur si simplu, decat purtatorii unor copii neiubiti decat pentru ca le poarta numele sau pentru ca ii vor schimba de haine la batranete.
Eu sunt f radicala, copiii trebuie priviti ca pe niste miracole sau nu trebuiesc facuti deloc. Cine nu simte sa-i faca, e poate mult mai constient de neputintele sale decat multi altii care se arunca-n viata cu capu-nainte, naiba stie de ce.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Teama femeii de sarcină dispare odată cu apariţia căsniciei. Dacă femeia e căsătorită, atunci are siguranţă în omul de lângă ea.Şi partea cu înfiatul se aplică doar în cazul în care femeia nu poate avea copii.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Atunci ce zici de cele care la prima relatie iti zic " nu vreau copii".

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Intalnire, nu relatie. am gresit

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiind prima întâlnire, fata nu te cunoaşte.Nu are siguranţă în tine.Tu poate vii şi pleci.E normal să-i fie teamă. Asta până învaţă să te cunoască şi să aibă temei în vorbele tale.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Una e sa zici ca nu vrei copii deloc si una e sa zici " pe viitor daca e ceva stabil de ce nu ", nu crezi?

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevărat,dar când spui asta, omul de lângă tine îşi face iluzii.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Oricum ai dao e tare aiurea, asta e clar.

| Wehrmacht a răspuns:

Da,gresesti tu.Si nu doar tu. Faci un copil cand vrei un copil, nu ca sa dovedesti ceva altora.
Si ce? Doar femeile nu vor copii? Eu nu vreau un copil.Pur si simplu nu vreau un om mai mic in functie de care sa-mi aranjez activitatile din timpul vietii.Serios,dupa ce ai facut un copil iti iei adio de la viata cum vrei tu sa o traiesti.
Trebuie sa fii extrem de idiot ca sa faci un copil la indemnul parintilor sau al altor oameni.
Nu e chestie de lene. Unii sunt suficient de inteligenti sa se gandeasca la anumite lucruri precum:

-Ba' da' vreau un copil? La ce-mi trebuie?
-Pot sa am grija de el? Stau bine cu nervii?

Crezi ca ala creste asa singur? Ok...creste singur,da' trebuie hranit, imbracat, trebuie sa ai grija de el, trebuie sa rezisti la nervii care ii poate produce persoanelor din jur, inclusiv tie...etc.
Alea care zic de la prima intalnire "nu vreau copii" sunt destul de ok.Iti spune dracu' de la inceput cum este, nu te lasa ca prostu' in bezna.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Ai inteles totul aiurea. eram curios in general la fete de ce nu vor copii nu la 25 de ani de ce nu vor. idiot sa fii sa faci copil sa nu ai casa a ta si o munca stabila, pe langa nervii care iti fac, nopti nedormite etc. mie unu nu imi prea plac copii dar asta nu inseamna ca la o anumita varsta nu mi-as dori. eu zic ca numai imputiti narcisisti si obsedati de propria persoana nu vor toata viata copii. plus ca as vrea sa fie cineva langa patul meu cand crap, nu as vrea sa crap ca un animal ca si cum mi-.am trait viata degeaba si nu i-a pasat chiar la nimeni de mine laughing

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce te face sa crezi ca acelui copil o sa ii pese de tine? Poate o sa ajungi doar o persoana ingrijita de el dintr-o obligatie morala...
Nu am inteles aiurea, ai spus tu aiurea.N-ai precizat nimic de vreo varsta, si nici eu n-am facut asta.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

"Si ce te face sa crezi ca acelui copil o sa ii pese de tine?" ai crescut in jungla sau unde naiba? ai un mod tare idiot de a gandi unele chestii.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Are dreptate omu pentru ca cel mic creste si cand pleaca de langa tine nu ii mai pasa daca ajungi la pat etc. Vine in vizita mai rar la inceput nu stii tu cate cazuri sant de pensionari lasati de copii in aziluri si nu mai stiu nimic de ei.

| mgtow a răspuns (pentru Wehrmacht):

Asa e copii isi urmaresc interesele pana nu mai vor sa auda de parinti, nici mie nu imi pasa de ai mei cand o sa ajunga la pat doar nu o sa-i sterg eu la fund vor avea pensie sa plateasca o menajera.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Sa va luati de mana si sa plecati spre apus. daca ati avut viata linitita ca " copii sa stiti ca nu meritati, ar fi trebuit sa va bata cat puuteu de mult si pe tine si pe ala laughing. sa nu va pese de familie, ce oameni sunteti voi? vai de rasa noastra.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e lume ce sa-i faci lu taicameu nu-i pasa de mine si maicamea ce sa zic are si ea ofurile ei dar e mai cumsecade da.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Iti e frica ca o sa ajungi ca taicatu?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca voi fi inselat daca ma complic cu o familie, mai bine singur si la subiect.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Mda, in ziua de azi loialitatea nu mai inseamna nimic. de fapt nu prea mai exista. tot timpul se zice ca femeia inseala din dragoste. basta sa fie putin suparata si sa treaca unu care ii place prin fata ca il baga in pat imediat, dar tot baiatul e cunoscut ca obsedat sexual, cum se zice si mai sus laughing. lumea asta--

| RAY a răspuns:

Suntem 7 miliarde suntem destul pe planeta asta parerea mea, apoi copii inseamna si compromisiuni, implicati, resposabilitati astea 3 le cam evitam mereu noi astia majoritatea, fetele vor sa faca o cariera sa aiba un bogatas daca prin fizic nu pot cred ca pot prin facultati, totul se rezuma la sex pentru banii

| Mădă0611 a răspuns:

Stii cata grija trebuie sa ai de un copil? Stii ca in caz ca pateste ceva o sa te invinovatesti si e posibil sa nu scapi de acea vina toata viata? Iar daca mai ai unul, doi, mnezo cu ei! Mie mi se pare o tampenie sa vrei copii doar asa, ca iti plac copiii, sau ca iti place sa faci sex http://stirileprotv.ro/......easca.html Daca doar cei capabili, d.p.d.v. psihic, ar avea, lumea ar fi un loc bun, dar uita-te cum e, e un loc bun?

| TortQuemado a răspuns (pentru Mădă0611):

Dacă ar avea doar ăia capabili să aibă, n-ar mai avea nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru TortQuemado):

Exagerezi aici

| Wøodenpints a răspuns:

Mi se par cele mai ok. Nici eu nu vreau copii.
Și să cresc copilul altora mi se pare mult mai retardat și sinistru.

| LeeMinHo00 a răspuns (pentru Wøodenpints):

De ce nu vrei sa ai copii?

| Wøodenpints a răspuns (pentru LeeMinHo00):

Am chestii mai interesante de făcut.
Și nu vreau sa-mi asum răspunderea de a avea grijăde ceva mic și neajutorat și să-i stau mereu la dispoziție.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ce conteaza ce vor acum, la toate la vine sorocul odata si odata :-> Nici eu nu vreau sa imbatranesc dar asta este cursul vietii.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Meh, fiecare face ce vrea.
Dar mie mi-ar placea sa am un copil al meu si unul infiat. Bine, asta pe la +30j de ani.

| anonim_4396 explică (pentru DarkOrbitMoon):

De ce si unul infiat?

ps. avatar mai ciudat nici ca nu putea gasi. e actrita aia care a murit in 2009?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut odata voluntariat la orfelinat, si m-au impresionat copiii de acolo.O fetita credea ca-s maica-sa. :)) Al doilea motiv ar fi ca in scoala primara am avut un coleg luat in plasament, iar ma- sa isi cam batea joc de el, ceea ce m-a emotionat si m-a facut sa-mi doresc ca atunci cand voi fi mare sa adopt un copil si sa am grija de el. Pe langa alte motive. Acum sa vad daca pana pe la vreo 30j de ani nu-mi voi schimba decizia.
Si da, e brittney murphy. Am avut de ales intre aia si asta http://img3.wikia.nocookie.net/......lpaper.jpg

| Jardelin a răspuns:

Femeile carora le e frica sa aiba copii NU au credinta! Credinta ne da incredere si putere. Avem acolo sus in ceruri un Tata bogat care este capabil sa ne tina pe toti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ai ști putina psihologie, ai ști si ca un copil abandonat, pe care ai vrea sa îl înfiezi, deja este traumatizat psihic, deci sunt mari șanse sa dezvolte probleme psihice pe măsură ce creste. Iar dacă părinții lui au fost schizofrenici, sau cu alte probleme psihice, nu stiu ce om și-ar dori sa riște asa.
Mentalitatea cu "femeia trebuie sa facă copii și sa fie de casa" e învechită deja, generațiile s-au schimbat. Femeia nu e obligata sa aibă ca prioritate maternitatea... daca nu iti convine și nu poți înțelege asta, atunci cauta-ti o femeie demodata și casnica.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"demodata și casnica" laughing. suna aiurea de haios

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu doar atât ai înțeles și văzut din tot ce am scris? Trist...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depinde perspectiva din care privesti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt totusi curios ce inseamna femeie "moderna" in ochii tai?

| Happyjump a răspuns:

Cui îi mai pasă de copii? Tot ce contează în ziua de azi este sexul. Băieții sunt niște obsedați care vor doar să f*** niște naive care vor fi părăsite iar fetele sunt niște idioate pe care le interesează numai bani și dacâ ar rămâne însărcinate s-ar sinucide. Concluzie: prostia ne înconjoară.

| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

"Băieții sunt niște obsedați care vor doar să f*** ". pot zice eu acum ca fetele sunt toate niste panarame pentru ca toate acceptati sa faceti sex cu necunoscuti, doar pentru ca arata bine? nu. deci nu generaliza.
"Concluzie: prostia ne înconjoară." aici sunt de acord. mereu am zis ca universul are limita, dar prostia ba".

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Man cam are dreptate trebuie sa recunoastem stam cu ele pentru sex si ele trebuie sa castige de pe sex, eu nu vad nimic imoral, in natura e ceva normal, sex vs banii

| RAY a răspuns (pentru Happyjump):

Da pentru ce ai sta cu o fata daca nu pentru sex?

| Happyjump a răspuns (pentru RAY):

Pentru bani, altceva nu.

| TortQuemado a răspuns (pentru Happyjump):

Și tu ești marea excepție, nu? Toți restul sunt niște distruși, bărbații niște obsedați de sex și femeile niște naive cu gândul la bani, ai rămas numai tu cu puritate într-o lume care a luat-o razna. Hai, sictir!

| Happyjump a răspuns (pentru TortQuemado):

Cam 80% sunt așa restul de 20% sunt clasici.Ți se pare ca adolescenții respectiv tinerii sunt toți OK?

| TortQuemado a răspuns (pentru Happyjump):

E o eroare de logică des întâlnită ce faci tu: aceea că dacă nu-s de acord cu o extremă, sunt de partea celeilalte.

Also, poate ar trebui să citești niște istorie. În speță, despre societățile din trecut, cum se făceau legămintele, ce rol avea iubirea în alegerea unui soț sau a unei soții, cine intervenea, care erau principalii factori motivatori pentru asemenea parteneriate. S-ar putea să ai o mică revelație care te va face să privești societatea de astăzi un pic altfel.

| sappy a răspuns:

Nu cred ca majoritatea gandesc asa(poate in mediu urban si care au primit o educatie corecta). Este mai bine ca in viata sa nu dai nastere la nimic cat timp nu esti responsabil si capabil.Mai trist este cand in mediul rural si in familiile fara educatie si informare, dau nastere la multi copii care nu au un viitor! Asta este problema veche

| LeeMinHo00 a răspuns:

Nu trebuiesc eviate, pana la urma daca doi oameni se inteleg, totul va fi bine, cu si fara copil.
dupa parerea mea familia e importanta

| TortQuemado a răspuns:

Sunt și destui băieți, viitori bărbați care nu-și doresc copii. Și nici să înfieze. Femeile care nu-și doresc copii trebuie evitate de bărbații care își doresc copii, fiindcă o relație de genul nu are niciun viitor. Dar cum sunt și bărbați care nu-și doresc copii, aceștia vor alege să fie într-o relație cu femei care la rândul lor nu-și doresc.
Trebuie evitate pentru relații serioase persoanele cu care avem puncte divergente în modul de a vedea viața. Și dorința de a avea sau nu un copil e un punct cheie într-o viață de relație.

| sweetnov a răspuns:

Majoritatea femeilor/fetelor din ziua de azi nu prea mai vor copii. Au apus vremurile (cu mici exceptii) din epoca ceausista cand ramanea fata la 20 de ani gravida si abia dupa venea cam fortat si casatoria...si de-a lungul timpului mai facea vreo 3 copii, iar conditiile de trai erau alea care erau.

In ziua de azi s-au mai schimbat prioritatile, preferintele, standardele.
Parerea mea e ca un copil sau doi ar merge intre 30-40 de ani daca respectivul cuplu are o situatie stabila financiar. Stabila, stabila, adica nici sa fii milionar. Si respectivii adulti sa aduca un copil pe lume daca chiar si-l doresc si se pot dedica cresterii lui, adica sa nu-l dea permanent pe carca bunicii sau unei bone.
Parerea mea e ca in intervalul asta de varsta e ideal sa dai nastere unor copii, sa ai viata de familie... daca vrei sau iti place. Nu e obligatoriu.

| anonim_4396 explică (pentru sweetnov):

Asta cu siguranta ma gandeam si eu. un raspuns foarte bun! asta e diferenta de mentalitate de care vorbeam mai sus. une sa zici ce ai zis tu alta e sa fugi ca dracu de apa sfintita cand auzi de responsabilitati.

| TheMεchαnix a răspuns:

Fiecare alege ce vrea să facă cu viața lui, și unele femei pur și simplu se simt împlinite și fără un copil.

| RussianBoy a răspuns:

Nici ele nu stiu ce vor, mai ales ''fetele de azi'' cu fite in traista nici nu stiu cum le cheama si mai vor de toate. Cel mai bine sa ai o sotie 1 copil si sa ai loc de munca si un apartament, dupa ce ai o baza stabila poti face si altceva dar acum cum e cu ''moda'' asta altfel nu stiu cum sa spun pe care toata lumea o doare in *** si alte chesti.La cele cu fite ar trebui sa le dai un ''exterior in posterior sa il simta in interior''.