| GreatLife a întrebat:

Ce parere aveti despre legalizarea casatoriei gay in Romania? Sunt o gramada de tari care ne-au cam luat-o inainte.

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Fiecare are dreptul să iubească pe cine vrea și nu văd de ce i s-ar interzice unui om să formeze o familie cu persoana iubită, cât timp sunt majori, amândoi își doresc asta și acest lucru îi privește doar pe ei doi și nu afectează pe nimeni.
Sunt PRO.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce trebuie să fim fruntați la așa ceva?
Să fim pe locul unu la invenți medicale, la tratamente împotriva cancerului, la educația tinerilor, locuri de muncă, nu la devieri de comportament sexual!
Pa, pa.

| GreatLife explică (pentru Legiuitoarea):

Draga mea, te credeam fata desteapta. In cazul in care nu ai stiut, homosexualitatea a fost scoala de pe lista bolilor de peste 20 de ani, mai exact 21. Persoane care cu asta se ocupa, deci specialisti in domeniu au recunoscut ca homosexualitatea nu este o boala, nici o deviere de comportament sexual, ci e o orientare sexuala, la fel de normala ca si heterosexualitatea si bisexualitatea.
Ma mir ca nu stiati. Si da, sa fim pe primul loc la ceea ce ai zis tu. Dar daca de exemplu, intr-o zi ajungem pe primul loc la tratamente impotriva cancerului si medicul care gaseste marea cheie a problemei declara ca e gay, ce zici?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru GreatLife):

Bună.
Nu mă consider o persoană deșteaptă, nu tolerez să fiu luată de proastă!
De pe ce listă a fost scoasă?
Și nu mă deranjează că un gay a descoperit tratamentul cancerului, sincer această minune nu se va întâmpla curând. Numai zilele trecute la clinica Panduri mai bine de jumătate dintre cei cu care am intrat în contact aveau cancer de prostată cu un pronostic rezervat ca și în situația tatălui meu.
Deci despre ce vorbim?
Pa, pa.

| GreatLife explică (pentru Legiuitoarea):

Pe 17 mai 1990, homosexualitatea a fost scoasa de catre Organizatia Internationala a Sanatatii de pe lista oficiala a bolilor, acceptandu-se astfel ca homosexualitatea nu este o afecţiune.
App, departe de mine intentia de a te jigni. Totusi, sa fim obiectivi pentru cateva minute macar.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Este părerea mea și o susțin, în rest fiecare cu mentalitatea lui. Nimeni nu este obligat să susțină ceva cu care nu este de acord!
Pa, pa.

| GreatLife explică (pentru Legiuitoarea):

Clar. Dar fiind vorba de persoane in situatia asta, toti sunt obligati sa incearca sa inteleaga. De ce? Din simplul motiv ca neintelegand, prin ignoranta in ceea ce priveste subiectul, ceilalti ne fac rau. Ca tine de exemplu, cand ai spus ca sufar de o "deviere de comportament sexual", lucru care evident, nu doar ca e fals (dovedid stiintific) dar e si imoral.

| GreatLife explică (pentru Legiuitoarea):

Si la multi ani, sincerhappy

| Legiuitoarea a răspuns (pentru GreatLife):

Bună.
Prin ignoranță își pun sănătatea în pericol. Mai citește și tu și nu mai insista cu teroriile tale, da?
Ce să înțeleg? Că 2 bărbați se iubesc, că practică sex anal, etc?
Legea firii nu se împlinește cu imoralități. Fiecare pasăre pe limba ei piere, nu am nimic cu ei sau cu ele.
Pa, pa.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru GreatLife):

Bună din nou.
Mulțumesc pentru urare, sincer.
O seară excelentă.
Pa, pa.

| GreatLife explică (pentru Legiuitoarea):

Cu mare placere, sincer. Cuplurile hetero nu practica sex anal? Dar aici nu e vorba de sex, ci de sentimente. Iar astea nu pot fi controlate. Una din legile fizicii. Sa stii.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru GreatLife):

Bună.
Îți susții convingerile cu tărie, este strict problema ta.
Îți mai scriu un singur lucru și mă opresc din această conversație care o tot alimentezi: eu am scris legea firii, nu a fizicii!
Și cu asta am încheiat.
Pa, pa.

| GreatLife explică (pentru Legiuitoarea):

Da, inchei si eu pentru ca nu are rost. Fie ea lege a firii sau a fizicii, ideea e urmatoarea: nu ai cum sa iti controlezi sentimentele, vrei sau nu. Si in conditiile in care mergem pe ideea non-discriminarii, sa renegi homosexualitatea, e total deplasat.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Pai ce sa zic ...eu sunt pentru.Nu vad care e problema daca cei cu alte orientari sexuale sa casatoresc, treaba lor, fiecare e liber sa faca ce doreste.Sunt tari in care casatoria intre gay este privita ca un lucru firesc. Noua insa, ne mai trebuie ceva timp ca sa consideram firesca aceasta casatorie.

| eXtreme21 a răspuns:

Yo nu sunt de acord frate! Huoo! da-i dracu de pop*nari!

| GreatLife explică (pentru eXtreme21):

Bine, la dracu cu 20-30% din populatia Terrei, nu? laughing Inteligent ceea ce spui tulaughing Totusi, mai gandeste-te odata!

| mihaibr11 a răspuns:

"ne-au cam luat-o..." in contextu intrebarii tale, partea asta suna...intr-un fel. Eu sunt pentru casatoriile gay, cum sunt si pentru foamete.

| Alexxutsa a răspuns:

Eu as zice ca ar fi un pas mare in societate din partea noastra. Dar nu toti gandesc la fel. Unii nici nu vor sa auda de asa ceva. v-a trece mult timp pana sa se intample asta.winking

| CandyGirl_5618 a răspuns:

De ce nu? De parca ne-ar deranja pe noi cu ceva, daca ei asa sunt fericiti cine suntem noi sa le stam in cale...
Sunt PRO!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si vrei sa te mariti george? fericito.cine e fericitul mire?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare patetic acest lucru,dar daca doi barbati se iubesc, asta trebuie inteles.Din pacate aceasta legalizare nu a fost facuta din punct de vedere moral nu e posibil datorita crestinitatii si celor scrise in Biblie, dar ii incurajez pe gay sa se iubeasca si fara acel act de casatorie

| irina41099 a răspuns:

NU sunt de acord