| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti? Noi suntem sau nu suntem creatorii fericirii sau nefericirii noastre?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Notiunea de fericire este perceputa diferit de oameni pe considerentul ca, unii se simt fericiti cand au bani, altii cand sunt iubiti, altii cand pot sa admire natura sub toate formele ei, arta, altii cand sunt cu familiile lor si pot sa-si mangaie si sa-si protejeze copii pe care i-au adus pe lume etc. Raspunzand la intrebare, fiecare dintre noi este raspunzator de fericirea sau nefericirea proprie. Nu poti sa astepti sa vina fericirea, trebuie sa si actionezi pentru a gasi oportunitatile ce te-ar putea conduce la realizarea acestui vis. Se spune ca, trebuie sa fii atent(a) si la sansele care-ti apar in cale, pentru a le valorifica pentru ca destinul poate sa-ti creeze oportunitati, dar tu trebuie sa stii ce sa alegi in favoarea ta, cunoscandu-te, pentru a opta pentru ceva ce intr-adevar te-ar face fericit(a). O sa va relatez un banc, din care se pot trage multe concluzii: Este inundatie si fiecare incearca sa se salveze. Un om credincios se urca intr-un copac si sta acolo, pentru a se tine deasupra apei, pe langa el trece o barca si este invitat sa se urce in ea, insa el spune ca este credincios si Dumnezeu o sa-l ajute. Dupa un timp iarasi trece o alta barca si el nu se foloseste de aceasta oportunitate. Asa se intampla si cu a treia si cel in cauza renunta sa se salveze. Nivelul apei creste si ajunge pana in varful copacului si omul nostru se ineaca. Ajungand la poarta raiului il intreaba suparat pe sfantul Petru, care este motivul pentru care Dumnezeu nu l-a ajutat sa se salveze si i se rapunde, te inseli, ai avut trei ocazii sa faci acest lucru si tu nu le-ai acceptat deci, cel care este de vina pentru ca nu s-a salvat esti chiar tu.
Sansa, oportunitatile apar, dar tu ca in divid trebuie sa fii asa de chibzuit incat sa decizi ce ti se potriveste si sa actionezi pentru a realiza acele sanse.
Poate se va spune ca, nu toti oamenii au aceleasi sanse, desigur ca acest lucru este adevarat dar tot atat de adevarat este si faptul ca, nu toti suntem la fel si pe toti nu ne multumeste acelasi lucru, fiecare avem preferintele noastra si trebuie sa actionam pentru ca acele oportunitati care ne sunt prielnice, sa le realizam si asa exista sansa de a deveni fericiti sau cat mai aproape de fericire. Frumoasa intrebare si incitanta in acelasi timp, cel care a pus-o are un grad de maturitate care o sa-i permita sa-si foloseasca oportunitatile, sansele ce o sa-i apara in viata. Eu ii doresc succes si multa sanatate.

10 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Da, fiecare isi creaza propria fericire, pentru ca fericirea difera de la individ la individ. Va aduceti aminte piesa de teatru: Steaua fără nume a lui Mihail Sebastian?

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Parerea mea este ca noi suntem creatorii fericirii sau nefericirii noastre... Ca exemplu... Avem un insucces... sa zicem ca dam un examen pentru a intra undeva, dar nu intram... Probabil nu ne-am straduit destul... Probabil, undeva pe parcurs, am avut o gandire negativa care ne-a impiedicat sa intram acolo... Sau poate ca nu am vrut cu adevarat... Din alta ordine de idei acest insucces poate fi privit ca fiind un succes... Poti sa te gandesti ca daca nu ai intrat acolo sigur te asteapta ceva mai bun la urmatorul pas... E vorba de perceptie...

| bunica a răspuns:

Depinde! se poate intampla printr-ointamplare nefericita sa ti se schimbe destinu. dar de multe ori fericirea ne-o creem singuri, precum si nefericirea.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

A-ti pune fericirea sau nefericirea in mainile altcuiva, fie acesta persoana iubita, guvern, tara, dumnezeu sau orice alta entitate este ca si cum ti-ai abandona libertatea si ai trai in lanturi pentru toata viata. Ca persoane libere, suntem responsabili pentru toate actiunile care le intreprindem.
Tocmai ca fericirea sau nefericirea tine de toate aceste decizii pe care le luam in fiecare zi. Nu actul in sine te poate face fericit sau nefericit ci cum te raportezi tu la el. De aceea fericirea cat si nefericirea este independenta de bani, statut social, pozitie geografica, rasa, religie sau orice altceva. Depinde numai de tine daca vrei sa fii fericit sau nu.
Ce vei alege?winking

| selef a răspuns:

De prostia sau inteligenta noastra depind toate, iar cand nu ne covine rezultatul dam vina pe soarta.

| Ella_6365 a răspuns:

Fiecare decizie pe care o iei iti influenteaza viitorul, deci da, noi suntem aceia care ne cream suferintele si asa mai departe.

| eumi a răspuns:

Absolut, noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noi suntem creatorii tuturor lucrurilor care ni se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da noi santem creatorii fericirii noastre, si a nefericirii.cred ca a fi fericit tine de atitudinea omului privitoare la aceasta notiune.de pilda si viermii sunt fericiti.si sunt viermi. dar noi oamenii care avem atatea oportunitati, si inteligenta pe deasupra.

| fany74 a răspuns:

50% vine de sus, 50%facem noi