| Deaad a întrebat:

Ce parere aveti despre filosofia lui Emil Cioran si despre viziunea lui asupra suferintei, nefericirii si a sinuciderii?

4 răspunsuri:
| ExprimareLibera a răspuns:

Cioran a fost, poate, una dintre cele mai importante personalități pe care le-a avut România, deși a plecat din tara. El s-a inspirat din Nietzsche, dar stilul lui e ușor diferit. Nietzsche are opinii mai clare, fiind mai degrabă, un adept al ateismului, fata de Cioran, care a fost permanent indecis, agnostic.
El se gândea la sinucidere din cauza bolii de care suferea, dar a ales să își continue drumul.
Poate că agonosticismul l-a făcut să creadă că "nașterea este un lucru rău", el având un stil rece, sumbru, precum cel al lui Bacovia.

| Deaad explică (pentru ExprimareLibera):

Da,Bacovia.
Are puterea de a te posomori si daca esti intr-o extraordinara dispozitie.

Si, o parere personala? Ca ai fost obiectiv.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Deaad):

Un gânditor profund, un pesimist radical. Mă regăsesc intr-o oarecare măsură în filosofia lui, dar e prea negativist pentru mine. Pentru persoanele introvertite sau instabile emotional, opera lui poate fi periculoasă.

| Deaad explică (pentru ExprimareLibera):

Pentru oamenii instabili emotional,da.

Dar pentru introvertiti,depinde.
Poti sa fii introvertit si fara a fi slab sau instabil.
Lumea introvertita,intr-adevar are si caracter de slabiciune,timiditate si instabilitate.

Oamenii introvertiti sunt singuratici.
Si consider ca se simt bine in aceeasi singuratate despre care vorbeste Cioran.

Si eu, fiind de asemenea introvertit, ma regasesc in el.

Doar ca la anumite chestii, cum ar fi conceptia despre Dumnezeu, nu sunt de acord.Sunt mai mult inspre Nietzsche la capitolul ala.
Si Cioran,era nihilist si il promova, nu?
De asemenea niciodata nu am avut ganduri nihilistice, dar nu exclud posibilitatea in viitor, nu se stie niciodata.

Oricum, intr-adevar a fost un ganditor extraordinar si il adaug la preferati.