| anonim_4396 a întrebat:

Ce poti sa faci daca parintii tai se cearta in fiecare zi dar nu vor, sa zicem din comoditate sa divorteze. Eu am acum 26 de ani si in curand ma voi muta din casa parintilor pentru oricum nu mai suport sa-i aud. Ma intreb insa daca e corect sa-i parasesc pentru ca ei imi reproseaza ca nu-mi pasa. Normal ca imi pasa dar nu mai pot sa stau acolo din cauza certurilor, m-am saturat si le-am spus ca vreau sa am si eu viata mea. Am impresia ca sunt un fel liant intre ei si nu mai vreau sa fiu chiar daca doare. Cum sa-i fac sa ma inteleaga? A mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Muta-te! Lor ar trebui sa le pese de sanatatea ta fizica si psihica. E posibil si ca tu sa te ascunzi si sa nu le arati/spui ce simti legat de ei si de certurile lor si de aici sa fi tras concluzia ca nu iti pasa. Poti sa le spui ca te deranjeaza ca se cearta prea mult, dar nu stiu daca vei rezolva ceva. Eu zic sa te muti, sa-ti vezi de viata... si sa mai mergi sa-i vizitezi din cand in cand. Daca va vedeti rar si nu mai locuiti "sub acelasi acoperis" va fi mult mai usor sa pastrati o relatie ok. Nu ai cum sa-i faci sa se inteleaga... Asta tine doar de ei... Si daca ei nu vor... Nu ai ce sa faci.

31 răspunsuri:
| Florycellu a răspuns:

Si eu am probleme cu ai mei parinti.am 16 ani.si de vreo 3 ani incoace traiesc intr-o casa de nebuni.ai mei se cearta intr-una.si eu cad la mijloc ba ca tin cu unul ba cu celalalt. m-am saturat de chestii de genu si vor sa imparta apartamentul si eu nu vreau imi place aici am crescut si aici vreau sa locuiesc la randul meu sa am o familie.etc.imi e greu sa renunt la apartamentul asta. si mi-ar fi foarte greu sa stau intr-o garsoniera.nu fac mofturi dar.aici am toti prietenii si. aici cunosc aproape toti oamenii si nu as vrea sa ma mut. uneori am impresia ca nu le pasa. nu stiu ce sa iti spun la varsta ta ar fi usor sa te muti. daca as avea 18 ani m-as fi mutat de mult cu prietenul meu.si cu asta basta.dar.nu e totul atat de simplu pe cat pare. uneori trebuie sa ne conformam.anumitor chestii. pentru cei sub 18 ani. daca asa vor parintii nu ai ce sa comentezi.trebuie sa faci dupa muschiul lor nu ai nici o putere...

| JustEdy97 a răspuns:

Sincer si eu 14 ani si parintii mei se cearta din anumite motive si eu privesc lucrurile neutre ca stau si ma uit la ei cum se cearta si incep si rad sau dau replici ciudate ori, spun ceva in genu ''imi mareste bursa de la scoala daca nu am un parinte sau din astea. oare e bine ce fac sa fiu neutru?