| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei se cearta des, ori nu isi vorbesc ori se cearta grav. Eu am 16 ani si nu mai suport. In urma cu 2 luni tata a batut-o pe mama pe motiv ca o aduce un coleg de munca cu masina acasa asta de vreo 6-7 ori in jumatate de an. Era gelos, acuma isi gaseste motive de cearta din orice, m-am saturat de el, mama nu prea vrea sa divorteze dupa 18 ani, eu nu îl mai suport s-a schimbat total de vreo 3 luni nu mai e cum era. Mama nu i-a facut nimic si i-a fost mereu fidela dar el nu crede si nu iese din ce gandeste el nici cum, eu as vrea sa divorteze pentru ca m-am saturat. Voi ce ziceti ceva sfaturi? sad

Răspuns Câştigător
| MessAndOrder a răspuns:

Cred că aproape orice sfat ţi-aş da ar fi de prisos...dar Dumnezeu este cel care poate face minuni, rugăciunea făcută cu credinţă are putere happy! El poate să-l îmblânzească pe tatăl tău, îi poate schimba inima, roagă-te şi lasă-L pe Dumnezeu să preia controlul în viaţa lui. Atunci când un om aduce o cerere înaintea Lui, El va pregăti oameni, locuri şi circumstanţe care să aducă răspuns cererii făcute. Eu cred că Dumnezeu îţi va răspunde aşa cum mi-a răspuns şi mie de multe ori în mijlocul "ceţei". Mă rog ca Domnul să-i ierte păcatele tatălui tău şi să aducă cercetare şi lumină în inima lui. Îţi doresc multă pace ţie şi familiei tale. Dumnezeu va lucra! happy

| TeckTonik997 a răspuns (pentru MessAndOrder):

Asa cum lucreaza si pentru milioanele de copii morti de foame din Africa, Brazilia, India?

7 răspunsuri:
| MeForeverAlone a răspuns:

Eu zic să faci ce crezi tu mai bine. Și părinții mei au avut certuri, totuși nu s-a ajuns la divorț. Totuși dacă tu crezi că asta e cel mai bine, atunci sprijin-o pe mama ta și îndeamn-o să divorțeze. Întotdeauna e bine să stai departe de oamenii care îți fac rău, nu?
Dar gândește-te bine, pentru că e o ceartă pornită din gelozie. Din câte am înțeles de la tine, nu a existat bătăi sau farfurii sparte. Situația nu e chiar așa de rea. Poate că tu îți dorești ca mama ta să divorțeze, dar gândește-te și la ea. Poate ea încă îl iubește și vrea să repare situația. Nu cred că își dorește o familie destrămată. Gândește-te puțin cum ar fi dacă s-ar recăsători ambii părinți. Ai avea o mamă vitregă și un tată vitreg. Poate chiar frați sau surori vitrege. Rudele vor fi foarte afectate de schimbare. Tu, în primul rând, vei fi foarte afectat.
Nu știu, gândește-te.
Baftă oricum.

| No10 a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Ba da au existat batai.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru No10):

Atunci fă ceea ce crezi de cuviință. Că poliția nu cred că ai putea să chemi, de frică să nu iasă zvonuri despre familia ta.

| blAster85 a răspuns:

Eu spun sa vorbesti cu mama ta si sa o luminezi in sensul asta, nu are rost sa stea langa el doar sa sufere si plus esti destul de matur sa intelegi daca vor divorta, eu de exemplu am crescut fara tata, normal mi-au lipsit multe la vremea aia, dar asa e viata...

| TeckTonik997 a răspuns:

Nu stii ce vorbesti. Eu zic ca ar trebui sa iti fie frica de divort. Cunosc o fata a carei parinti sunt divortati si la 18 ani are servici pentru a-si platii medidatiile pentru BAC si acum are si 2 frati de 4-5 ani si 4 parinti. Ambii s-au recasatorit si nu o mai vor niciunul. Vezi-ti de treaba. Ce a facut maica-ta, cu tot respectul, nu ai cum sa stii. Oricum ei ar trebui sa isi rezolve problemele astea intre 4 ochi, nu sa stii tu de ele.

| No10 a răspuns (pentru TeckTonik997):

Da dar decat sa traim cu un om agresiv si mereu pus pe cearta mai bine e divort. Si daca vor divorta vreau sa rup orice legatura cu el si nu am cum sa am mama vitrega daca eu nu mai am nimic cu el.