| anonim_4396 a întrebat:

Ce poti sa ii mai faci unui copil care a descoperit slabiciunea mamei lui si o exploateaza constant pentru ca asa l-a invatat chiar ea!

Ea ca sa fie linistita i-a facut toate mofturile si acum el i-a invatat slabiciunea, putin scandal si gata, dorintele ii sunt porunca!

Ea nici nu isi da seama, vorbesc cu peretii! Ea ca sa fie liniste, ii face toate mofturile in timp ce sora lui mai mare e neglijata si chiar si cand ii trebuie ceva pentru scoala cu greu ii da!

Mucosul abia e pe linia de plutire la scola si nu face nimic sa isi indrepte notele, in relatia cu colegii e un nataflet de care isi bat colegii joc (eu am trecut cam prin acelasi lucru, dar nici nu vrea sa il invat din experienta mea)

In timp ce sorsa care e printre cei mai buni din clasa, e neglijata de ma-sa, cum spuneam si cand e vorba de ceva pentru scoala, cu greu obtine ceva de la ea!

Dar lu mucos, care e obsedat de ventilatoare si tot ce se baga in priza are casa plina de triple si ventilatoare si lampi!

Si eu cand ii spun ca e periculos, (Eu am terminat liceul tehnician in instalatii electrice) nici nu ma asculta, de parca e hipnotizat/drogat!

Nu asculta de nici un sfat in general, in fata iti spune, "da, da, bine inteleg, multumesc" dar tot ce vrea el face!

Sincer e ca un zombi care cand vrea ceva face ceva ii sta im putere sa obtina, dar cand e vorba de altceva nimic nu stie!

Nici nu-i pasa ca eu si sora lui nici nu mai vrem sa vorbim cu el nu ii pasa pur si simplu nici macar ca a facut scandal in familie pentru ca i-am luat un telefon Motorola in loc de Samsung, cand doar era si el in magazin, dar la cat de zombi e, nu stie sa ceara ce vrea, s-a dus ca ii exploateze slabiciunea masii ca sa aiba ce vrea, ca de fata cu mine n-ar fi zis "Nu, il vreau pe ala si gata"!

12 răspunsuri:
| Andreea482002 a răspuns:

Exista scoala de corectie.
Sau o prezenta masculina mai dura daca se poate.
Oricum eu doar imi spun parerea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa inteleg ca tu tragi la rame la ma-sa si nici unul dintre ei nu e copilul tau sau le esti unchi/var/alta relatie de genul?

| DanielDanny a răspuns:

Stiu ca exista scoala de corectie! Dar il iubeste prea mult sa ii duca acolo, in plus, daca nu vrea el, cum am mai zi, un pic de scandal si ea cedeaza!

Adevarat, nu a avut un tata calumea sa-l invete, da acum nici nu mai accepta sa ii spuna cineva ceva! Eu cand incerc sa-l invat din experiente, ca si eu am crescut fara indrumarea unui tata, nici nu vrea sa auda!

Intr-o zi mi-a spus "Nu citesc mesajele de la tine ca nu vreau sa imi stric ziua" deci are un vocabular de te doare capul!

Cand ii dai ceva si nu ii place, iti spune in fata "Ma asteptam la mai mult!"

| KsfNksf a răspuns:

Ce ești tu pentru copil? Dacă ești tată, ești un fraier. Soția-ta aruncă banii pe fereastră că așa vrea copilașul iar tu stai ca un fraier și te uiți? Du-te la ea și explică-i, ca de la adult la adult, de ce nu e bine ce face. Ia-l apoi pe copil și ceartă-l zdravăn, să-l înveți că trebuie să și muncească ca să obțină ce vrea. De exemplu-i poți spune că de fiecare dată când ia un 10 îi cumperi ceva (nu știu ce, tu știi ce-i place) iar asta-l va determina să învețe mai mult. Vezi la ce materii e praf și încearcă să-i explici (dacă ai fost și tu la fel ca el la materia respectivă caută niște tutoriale pe YouTube și pune-l să se uite). Dar, serios vorbind, ce tată ești tu dacă nu-ți poți impune punctul de vedere în cadrul propriei tale familii?

| DanielDanny a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Unchi, nu sunt singurul unchi, dar sunt singurul care s-a mai implicat, si le-am fost dadaca o mare perioada! A fost o situatie mai complicata, si am ajuata cu ce am putut, dar de la o perioada mi-am vazut de viata, si vad ca acum au cam luat0o razna lucrurile, sora lui mi-a mai cerut ajutorul! Si am ajuata si i-am explicat lu ma-sa si lu fracsu dar vorbesc cu peretii!

I-am zis clar lu sora mea, "asta ti-a gasit punctul sensibil, stie ca vrei liniste si te stoarce de nervi, si tu cedezi repede"

Lu sorsa i-am spus sa fie linistita si sa nu se mai bage, si sa nu mai puna la suflet pentru ca se streseaza degeaba!

Lui nici nu-i pasa ca eu si sorsa nu mai vrem sa vorbim cu el, acu e fericit ca a mers ma-sa cu el sa ii returneze telefonul sa ia ce vroia el!

Ma-sa Mi-a cerut ajutorul sa ii caut telefon, i-am ales ce mi-as fi luat si mie, de fata cu mine era foarte incantat, dar cand a ajuns acasa, direct la ma-sa a fugit, "mama vreau sa returnez telefonul ca nu-mi place" si normal a inceput scandalu si sora mea a cedat!

| DanielDanny a răspuns (pentru KsfNksf):

Sunt unchiul lor! Si ea e divortata, incerc sa vad daca pot sa mai indrept ceva, dar sincer, imi bat capul degeaba! eu i-am explicat tot ce stiu! Si ma gandeam ca daca vede parerea altora, isi da seama si mai pune piciorul in prag la mofturile mucosului!

| DanielDanny a răspuns (pentru DanielDanny):

Normal ca daca eram tatal lor, imi impuneam autoritatea, nu prin bataie ca sunt alte metode! dar daca nu locuiesc cu ei si nici sfaturi macar prin telefon nu accepta, si n-am nici o autoritate, ce sa le fac?

acum il ignor complet si la fel si sora lui, si ii demonstram ca ne distram foarte bine si fara el, sa vedem cum se simte cand castiga ce vrea cu orice pret si pierde prietenia noastra!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DanielDanny):

Fml, alti copii nu au ce pune pe masa si asta face nazuri de doi bani... De explicat verbal nu merge. Poate sa il iei la munca undeva, sau sa vizitati impreuna un orfelinat, ceva. In masura posiblitatilor, na, nu stiu cu ce te ocupi tu/maica-sa.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu, ca unchi nu ai drepturi legale, sa educi sau sa intervii in educatia copiilor sorei tale.
Dar poti vorbi cu sora-ta, care-i femeie in toata firea, sa-i arati unde gresesti si cum isi discrimineaza singura copii, favorizand un copil obraznic si oropsind un copil bun.
Poti spera ca vede intr-un final greseala facuta si o remediaza, dar in final este doar responsabilitatea ei, sa-si educe copii.

| Mirel4412 a răspuns:

Esti un frate prost, da-i doua palme la copil, lasa-l fara telefon si nu-i mai da sa manance o zi, sa vada cum e viaga fara mofturi. Nu-mi sariti in cap ca vai doamne comunistu le, daca nu ia masuri acum nu v-a mai avea ce face in viitor.

| DanielDanny a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu are ce sa ii faca decat un psiholog sau un soc sa il trezeasca la realitate!
Si cum spuneam ea nu poate sa ii faca nimic pentru ca daca el nu vrea, tot ca el face pentru ca decat sa aiba dureri de cap mai bine face ce vrea el si sta linistita o perioada!

Dar el se invata foarte prost, cand o sa fie mare ajunge sa ii dea in cap daca nu poate sa ii dea ce vrea! Cum sunt aia care cer bani de bautura, cand n-ai sa le mai dai nu sti de ce sunt in stare!

Tot ce pot eu sa fac este sa il ignor sa vada ca eu nu accept ce s-a intamplat! Si ca dorinta lui s-a indeplinit dar a pierdut doi prieteni (posibil singuri prieteni) eu si sora lui! Deocamdata zice ca nu-i pasa, dar sper ca isi va da seama ca colegii lui (care oricum peste un semestru nici nu o sa mai fie colegi) pentru care a facut el scandalul asta nu ii sunt deloc prieteni! Ca lui ii e rusine ca rad de el daca avea Motorola *ca nu e firma cunoscuta* zice el!

Si sora mea, o fi femeie in toata firea, dar pe mine ma considera un prost imatur care n-ar trebui sa ii spun eu cum sa isi creasca copii! Dar uite ca eu am fost acela care a descoperit ca copii sunt terorizati de fostul (nu tatal biologic) si am dus multa lupta de lamurire pana m-a crezut!

| Violleta2022 a răspuns (pentru DanielDanny):

Cum adica, nu are ce sa-i faca?
Sa-l pedepseasca! Sa nu-i mai caute in coarne si sa-i faca poftele.
Unica vina o poarta sora ta si ea este cea care trebuie educata, sa nu ii mai faca poftele unui copil obraznic.