| franciscintaiul a întrebat:

Ce riscă să devină un copil care a fort batjocorit, a primit bullying ani la rând și pe deasupra mai are și o traumă legată de femei? Când era mic a fost refuzat de o fată de care îi plăcea și care a râs de el. În ce direcții o poate lua viața lui?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Când era mic a fost refuzat de o fată de care îi plăcea și care a râs de el."
Daca acum este copil, atunci cand a fost refuzat de o fata, cât de mic era? In scutece?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cât îl duce neuronu'.
Proștii rămân la traumele din copilărie, bărbații evoluează indiferent de unde au pornit.

| Sophieka a răspuns:

O poate lua in bine daca cauta terapeuti, face meditatii (gasesti pe Youtube ), isi practica stima de sine etc.

| Sophieka a răspuns:

Cam toti trecem prin rahaturi sa avem parte de cineva care nu ne constientizeaza aprecierea fata de ei s-au avem inima franta dupa cineva...

| Sophieka a răspuns:

Da si noi la randul nostru s-ar putea sa frangem niste inimi.

| anonim3247 a răspuns:

O să fie un om ca mulți alții

| anonim3247 a răspuns:

Va fi un om normal ca alții

| sammie a răspuns:

Poate avea traume, să fie rușinos, să nu știe să se exprime în public sau să nu își facă mulți prieteni/ să nu fie social.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Depinde în totalitate de el.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Există multe exemple. Însă primul care-mi vine-n minte este Miky Tyson.
A fost bullied și refuzat de multe fete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar as vrea sa-ti raspund clar si cu exactitate la intrebare, din pacate nu detin un asfel de raspuns! Nu pot vedea viitorul, pentru ca doar acel "copil", banuiesc acum devenit barbat ISI POATE DECIDE SOARTA! In viata fie decizi sa te vindeci de ranile trecutului, fie sa ramai cu o trauma, care va afecta atat viata celui cu trauma respectiva cat si posibil viata celor din juraul sau.
Daca nu isi vindeca ranile, cert e, va avea mult de suferit iar atunci cand tu suferi, cel mai probabil vor suferi si cei din jurul tau fie ei responsabili de trauma prin care ai trecut, fie nu.
Raspunsul e la tine!
Daca decizi sa te vindeci, sa uiti si sa ierti vei fi cu siguranta mai fericit decat daca tii resentimente!
Vindecarea nu e mereu usoara, dureaza si pentru vindecare trebuie sa lupti, dar e un pas spre a ajunge la FERICIRE!

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Un copil care a avut parte de Bullyng, cel mai probabil o sa devina un copil cu traume, neincrezator în propria persoana, probabil și cu gânduri suicidale( de asta un copil de genul, trebuie sa consulte neapărat un pshiholog sau sa discute cu un adult, care îl poate lua în serios).
O trauma legata de femei pentru un refuz din copilărie?
Cam mult spus, copilul trebuie sa fie învățat că în viata asta mai exista și refuzuri de acest gen, ca nu e nimeni obligat sa ne placa.
Cel mai probabil le-a văzut ca pe un prieten sau o persoana normala și nu ca pe un viitor iubit ( și acum depinde și de vârsta celor doi, că nu aș recomanda nici măcar eu o relație între 2 copii de 11-12 ani, ca aia nu e relație, e o simpla simpatie care nu ar trebui sa ducă spre nimic mai mult.

| AmandinaDragan a răspuns:

Furtuna in paradis. Ocupa-ti mintea cu ceva.

| Smmo a răspuns:

Bullyingul nu e ceva nou, doar ca i-au gasit un nume interesant acum. Daca e cuminte si invata o sa devina psiholog, sociolog, preot... cineva care incearca sa ii ajute pe altii. Sau poate vrea sa invete ceva karate... dar directiile vietii lui sunt la fel de limitate/nelimitate ca si ale celorlalti, trebuie doar sa isi dea seama.
...Si cine nu a fost refuzat macar o data?

| dullcat a răspuns (pentru Smmo):

Asta e denumirea in engleza.In romana vorbim de hartuire, dar lumea foloseste primul termen mult mai des, ca un alt englezism preluat.

| Anonimus937382 a răspuns:

Și pe mine m-au umilit mulți bărbați numindu-mă,, Femeia bărbat, urâtă, proastă, că niciun bărbat de pe fața pământului nu va fi vreodată împreună cu mine etc " dar știi ce am făcut? Am trecut peste și nu îmi mai pasa de ei, deoarece atât bărbații, cât și femeile au comportamente nepoliticoase. Ar trebui să ai o trauma de oameni, nu de femei, pentru că nicio femeie din lumea asta nu îți datorează nimic, așa cum nici mie niciun bărbat din lumea asta nu îmi datorează nimic.

| PsihologulN a răspuns:

Un copil care a fost victima batjocurii și bullying-ului și care a dezvoltat o traumă legată de relațiile cu femeile poate risca să aibă dificultăți în relațiile interpersonale și să dezvolte probleme de încredere în sine și în alții. În funcție de resursele și sprijinul disponibile, viața lui poate lua o direcție în care se lucrează asupra traumelor și se dezvoltă abilități de adaptare și încredere în sine, sau poate întâmpina dificultăți persistente în relații și sănătate mentală.

| Anonimaaa999 a răspuns:

Ori că este vorba despre tine sau despre altcineva, este important să știi că nu e vina ta în toate lucrurile astea. Înțeleg cum e să ai traume (o zic din propria experiență), dar asta nu înseamnă că nu o să ajungi nimic în viață. Foarte mulți subestimează copii de genu' dar nu îi băga în seamă. Toți avem dreptul și putem reuși la fel ca toți ceilalți. E adevărat că ne este foarte greu să avem încredere în cineva, să putem vorbi cu cineva deschis, dar pe parcurs o să îți dai seama ce persoane îți sunt cu adevărat alături și ele o să te ajute în cele mai grele momente. Ai la fel de multe șanse ca orice copil, nu te descuraja sau îndoi de tine. Încrederea în tine e cea mai importantă, deci gândește-te la asta. Sper că te-am ajutat! happy