| SilentRain a întrebat:

Ce rost mai are să lupți, când tot ce te înconjoară nu mai are sens sau culoare?
Aceeasi rutina de rahat, aceleas probleme.
Mai e cineva plictisit de viață sau sunt doar eu?

24 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca stai si te gandesti bine nimic nu are sens. Spre exemplu traim ca sa murim.Ti se pare ca are sens?
Ai o viata pe care o traiesti cum poti sau cum vrei, daca pierzi un tel incepi altul si tot asa.

| anonimg a răspuns:

Razboiul nu se castiga doar dintr-o singura batalie.

| Catrice a răspuns:

I feel you, bro...

| OldSoul a răspuns:

Mno, daca lupti, exista o posibilitate ca ceva sa se schimbe, sa se schimbe aceea rutina, sa ai o alta viata.
Daca nu lupti, nu se va schimba nimic, vei ramane la fel, cu aceeasi rutina cu aceleasi problema.

Altfel spus, singura diferenta este ca, luptand, poti schimba ceva, dar desigur, asta nu inseamna ca se si va intampla.

| Donsavas a răspuns:

Esti in depresie iar boala iti diminuează constiinta, de aceea nu poti vedea viata ca altadata.

| StrongHeart a răspuns (pentru Donsavas):

Imi place enorm cum ai descris depresia.Raspunsul tau merita funda!

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Chimia creierului tau s-a dereglat, nu universul s-a schimbat!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Schimba rutina, rezolva problemele. Sens nu are nimic oricum, ala tu ti-l construiesti. La fel si fericirea. Te plictisesti de viata cand nu-ti place ceea ce faci. Asa ca schimba job-ul sau fa ceva nou.

Mie mi se pare normal sa fii asa daca doar mergi la munca si te uiti la seriale toata ziua. Adica asta pare ca e viata ta din ce ai postat pana acum. Si eu m-as plictisi asa. Dar bine, eu sunt hiperactiva.

https://www.muminthemadhouse.com/bored-jar-list/

| mentholinks a răspuns:

Gaseste-ti un iubit ce naiba, esti tanara, viata e altfel in doi. Dar daca tu vrei singura atunci suporta si efectele.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Nu,nu esti singurul/singura.Majoritatea avem conflicte interioare si cateodata simtim ca nu are rost nimic.
Exact cum spunea cineva pe aici,tu dai valoare vietii tale,prin ce gandesti,spui si cum actionezi.
Primul pas e sa realizezi ca modul cum vezi tu viata acum este doar o perspectiva ce poate fi schimbata. Apoi, incearca sa te descoperi pe tine usor usor.
Nu grabi lucrurile, ele vin de la sine!
Incepe cu lucruri foarte mici, de exemplu sa bei un pahar de apa dimineata cand te trezesti, timp de 90 zile.Da, o sa spui ca "cu ce o sa ma ajute asta? cu nimic!"
Insa daca tu faci chestia asta 90 de zile o sa devina un obicei, si o sa il faci automat. Apoi poti sa incerci ceva mai greu, sa faci o plimbare in fiecare dimineata 90 de zile.Ideea este sa alegi ceva si sa te dedici 100% acelui lucru.
E absolut natural sa iti pui astfel de intrebari la un moment dat in viata, problema devine cand gandesti mereu asa si nu reusesti sa iesi din felul ala de a gandi.Aia e buba, rutina.Gandeste-te mereu pentru ce traiesti? Ce ti-a placut sa faci cel mai mult,cand erai copil? SAu si acum? Pentru asta are rost sa lupti,pentru sentimentul pe care il ai cand rezolvi o problema grea din viata ta.
Asa ca,incepe cu ceva marunt,si realizeaza ca nimic nu se va schimba peste noapte,ci treptat.
Cum spunea Mike Tyson,secretul unei vieti disciplinate e sa faci ce urasti cel mai mult ca si cum ai iubi chestia aia.
Nu trebuie sa gandesti mereu asa, pentru ca, cu timpul iti vei gasi pasiuni, motivatii si poate nu vei mai gandi asa.
Este un drum lung, dar la naiba toti trecem prin asta intr-un fel sau altul.
Lupta!

Si o melodie asa pe tema asta:

https://www.youtube.com/watch?v=bOWVxF_XOFw

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu ești singura care are greutăți interminabile de suportat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„când tot ce te înconjoară nu mai are sens sau culoare? " nimic nu are sens, noi atribuim lucrurilor sens, amintirilor, faptelor etc
„Ce rost mai are să lupți" nu are rost dar totusi o facem pentru ca altfel ce ne-ar ramane de facut?
cand sunt plictisit prefer sa iau o gura de aer intr-o plimbare pe afara sau sa dorm sau sa vizitez locuri noi, incerc chestii noi, cunosc persoane noi, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar tu

| christine99 a răspuns:

Tu trebuie sa dai sens lucrurilor. Viata e mai scurta decat crezi, oricum nu avem mult timp deci ar fi bine sa cauti sa te intereseze ceva.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Depinde, pentru ce "lupti"?

| qwertpro a răspuns:

Am fost si eu o perioada de timp saturat de viata.Cum iesi din aceasta stare? Simplu, faci ceva. Daca vei astepta o minune de undeva, poti astepta mult si bine caci ea nu o sa vina pana nu o vei aduce tu.In primul rand trebuie sa iti stabilesti un scop.Eu de exemplu vreau sa plec dupa liceu la o facultate din Franta sau Germania la buget, iar acum ma pregatesc de viitor.Invat limba, ma pregatesc pentru bacalaureat, ma stradui sa primesc note cat mai bune etc.Astfel am o speranta ca viitorul va fi mult mai bun decat prezentul.SI in al doilea rand, fiecare problema are rezolvare, incearca sa le rezolvi rand pe rand.Intai incearca sa determini care sunt probleme care te supara cel mai mult, si incearca sa le gasesti solutii. Poti cere si ajutorul unui prieten sau unui parinte.Incearca sa iti petreci timpul in compania cuiva(cu familia, cu prietenii cu oricine) deoarece daca esti mereu singur, e si evident ca te vei gandi doar la ceea ce nu merge cum trebuie.Nu trebuie sa stai pe loc, ci trebuie sa mergi inainte.Viata are si aspecte frumoase dar si urate.Nu te uita doar la cele urate, incearca sa le vezi si pe cele frumoase.Intr-o floase poti gasifrumos dar si urat, depinde deja de ceea ce cauti in ea.

| Shimozukushiki a răspuns:

Știu, nu are niciun sens, sunt mulți factori care contribuie la chestia asta, și cu toate astea. există oameni care încă mai „luptă", nu-ți dau acum sfaul x sau y.
Știu că unele lucruri nu au sens
- „să mănânci", că apoi să te duci la baie să dai afară.
- să mergi să zic la o sală sau să faci ex. singur acasă, sau să faci sport, ca mai apoi când te lași ți se lasă pielea sau mușchii și degeaba ai făcut.
- să „muncești" la cineva și apoi banii să-i dai pe mâncare, rate, chirii, facturi și altele și să nu te alegi cu nimic
- să ștergi praful sau să faci curat în cameră pentru că, fie că vii cu mâncare sau nu, apare praf și se creează mizerie sau praf și noroi pe geamuri
- să construiești un om de zăpadă sau un castel de nisip ca mai apoi cineva să ți-l distrugă sau în cazulu omului de zăpadă să se topească.
- să-ți faci baie, știind că peste câteva zile/o săptămână îți vei face din nou consumând șampon aiurea și chestia asta nevăzându-se cheltuind din banii pe care „i-ai muncit" și tot așa.

Rutina probabil că e la toată lumea aș putea zice că mai des la cei săraci deoarece nu au bani să iasă sau să se plimbe în lume.

Ca să îți răspund la rândul al 3-lea nu aș fi plictisit de viață dacă aș avea bani îndeajuns de mulți și tot ce mi-aș dori.

| Sketch2 a răspuns:

Tu esti singurul care iti poate schimba "rutina de rahat".

| Andreivladcarnatu22 a răspuns:

All life is precious. Where is life, there are possibilities.

Zici tu ''aceeași rutină de rahat, aceleași probleme'' dar nu *trebuie* să faci nimic cu adevărat. *Tu alegi* ce faci, în totaitate, nu te pune nimeni să faci nimic. Muncă și rutină nu sunt singurele modalități prin care poți trăi tongue Dacă ți se pare că te plictiseșți fă ceva ce n-ai mai făcut înainte. Caută, vezi, auzi, experimentează, învață. Mergi în locuri noi, încearcă lucruri noi: skii, du-te la sala, boxing/kickboxing, tunde-te într-un fel, călătorește, fă-ti tatuaje, parasuteaza-te din avion, fugi in padure, învață limbi străine, învață matematică, fizică, istorie, biologie, învață lucruri noi. nu că să ajungi medic sau om de știință sau orice altceva. fă-o pentru ține. Nu e niciodată prea târziu pentru nimic, mate.

| Roxanaelena1922 a răspuns:

Și eu sunt la fel... am intrat in depresie pe tema asta

| MocanMihai a răspuns:

Nu te da batut.
Incearca sa-ti gasesti o pasiune : alergatul, innotul, poate iti place o materie la scoala. etc
Gasest-ti o pasiune si nu te opri pana nu ajungi in varf!

| Denisamisezice a răspuns:

Si eu. Nu are nici un sens. Te naști ca să mori! Ce sa mai...