| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac cu soacra? este gen...soacra,soacra,poama acrahappy

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @gabriella85! Păi ce ai vrea să faci cu ea... nimic! Eu pe a mea o țin la distanță de mulți ani, cu o atitudine politicoasă (nu o tutuiesc, îi vorbesc cu dumneavoastră). Astfel am impus și am reușit să păstrez niște limite. O ajut cu ce pot - să nu te gândești la muncă fizică (Îi cumpărăm tot ceea ce considerăm noi că ar avea nevoie sau ce mai spune că-i trebuie, și aici e meritul ei că nu a sărit calul niciodată, dimpotrivă...) Recunosc este cam băgăcioasă și fără sprijinul soțului meu nu știu cum aș fi scos-o la capăt. Acum stă cuminte, a înțeles că face parte din legile firii ca la un moment dat copiii să-și întemeieze o familie și armonia și înțelegerea sunt mai presus de toate.
O zi cu zâmbet, gânduri limpezi și multă diplomație să ai!

13 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

S-o dai la o parte din viata ta, nu te-ai casatorit cu ea si nu trebuie sa o suporti.

| cuvant a răspuns:

Buna Gabriela,
Nu am inca o soacra dar am vazut cum una a distrus o casnicie happy.
Daca locuiesti cu ea e destul de greu de ignorat ca acest lucru ar fi primul lucru ce ti-as zice.
Daca sta in cartier cu tine - poate ar trebui sa stai de vorba cu sotul tau si sa-i explici ca e casnicia voastra la mijloc si pana la urma voi traiti si nu ea.
In orice fel eu iti sugerez de cate ori poti sa-i arati ca si exemple profesioniste si nu ca razbunare ca vrei sa iti traiesti viata in 2 si nu in 3 pana ce nu apar copii.

| whatevernvm a răspuns:

In cazul lor nu poti face decat sa nu le dai satisfactie si sa le lasi in pace.

| Dina a răspuns:

Sa o indulcesti un pic...(glumesc)Nimic nu mai poti face din pacate!

| francesca89 a răspuns:

N-ai ce sa faci,asa sunt ele,i-ai "furat" baiatu' si pentru asta nu te va ierta niciodata happy in schimb, eu am noroc, a mea e super ok happy numai bine

| liladyna a răspuns:

Se rezolva cu doua medicamente: lopatin si gropanol =]]

| Julieღ a răspuns:

Zi ca ea si fa ca tine =)

| LittleAngel_7794 a răspuns:

Buna!

Dai lectia pe care o merita. Uite mama mea cand a venit aici la socrii ei atunci a fost tratata ca o carpa i se adresau cu multe replici dureroase, iar acum mama are o experienta de viata uimitoare, a devenit o femeie puternica si luptatoare.Nu te lasa spune-le tot ce ai pe suflet!

| LittleAngel_7794 a răspuns:

Apropo eu te mai sfatuiesc sa o asculti, dar sa iti mearga pe langa urechi, iar apoi sa-i spui "bine".Nu o prea baga in seamna ea incearca sa te puna la incercari.

| LordRing a răspuns:

Este extrem de simplu no mai primi in casa.

| LadyesA a răspuns:

Paibig grin incerca sa fii asa mai aproape de ea incerca sa o faci sa creada ca esti ca fiica ei si poate poate va lasa clanta laughing)te puup. sper ca te-am ajutat funda?

| NicolLeta a răspuns:

Nu-i da prea multa importanta! Asa sunt majoritatea soacrelor happy Nu pune tot ce-ti spune la suflet happy

| crisss_3474 a răspuns:

In primul rand, las-o sa vb cat vrea nu trebuie sa o asculti, treci peste tot ce zice, nu o poti schimba. sau mai poti sa-i vb frumos sa faci gesturi frumoase incearca si vezi ce se intampla. succes :d