| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac cu sotul meu daca el este inexistent pentru cei 2 copii din care unul este cu handicap sever, este inexistent pentru mine ca sotie in sensul ca nu mai avem de 2 ani nicio relatie nici macar de simpla afectiune, cand vine acasa de la servici doarme de la ora18 la6dimineata si nu are timp de vorbit cu mine decat 30 min in autobuz dimineata? Ce sa fac daca imi ia cardul de salariu, imi ia banii de pe chiria apartamentului parintilor mei si noua nu ne da bani decat cu scandal, azi a refuzat sa ne dea pentru sarbatori, la moartea tatalui meu nu a fost alaturi de mine. Fata mea de 15 ani nu vrea sa divortam, ne vrea pe amandoi. Oare are pe cineva deoarece fata mi-a zis ca vorbeste in soapta mereu cu cineva la telefon si intr-o zi i-a gasit un mesaj de genul" my lord, leoaica ta pacatoasa si hot te adora"?

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

De urgenta dai divort, pentru ca un asemenea om a trecut in alta categorie-a necuvantatoarelor. Daca de 2 ani nu mai conversati, nu te sustine moral si material in situatia in care aveti si un copil bolnav, e un egoist fara pereche, care a uitat ce ti-a jurat la primarie sau biserica.Trebuie sa plateasca pensie alimentara pentru doi copii, nu sa va fure banii, nu sa se sustraga oricaror obligatii. Fetei tale, trebuie sa-i explici, ca si ea daca ar fi in situatia ta, ar proceda la fel, pentru ca tatal ei, nu te mai iubeste.Cred ca exista si o modalitate de divort cu mediere, mai rapida si poate platesti si mai putini bani, ca tot nu ai de unde.Sa citeasca mesajele pe care le-ai primit, si se va convinge. Tatal ei, este numai un DECOR in familia voastra. Tatal ei, nu poate sa-ti controleze si sa decida asupra banilor pe care tu i-ai castigat. Nu se poata sa nu vina la inmormantarea socrului, cand orice firma da zile libere pentru asa ceva si chiar un ajutor material. Este inadmisibil ce face acest om, care-si permita eventual sa aiba si o amanta. Sunt destule si intemeiate motive de divort.Nu mai sta pe ganduri, ca te imbolnavesti.

16 răspunsuri:
| morena a răspuns:

Imi pare sincer rau pentru tine! Daca tu crezi ca asta e viata pe care ai visato alaturi de sotul tau, continua! Daca nu, te rog :FA CEVA! Intelege ca are amanta, nu te respecta ca mama, ca sotie, nu te sprijina financiar si moral! Sacrificiul femeii pentru copii,(care trebuie sa aiba si tata), pe mine nu ma convinge! Atata timp ce tu le faci pe toate, plus ca i acoperi si sarcinile lui, nu vad ce rol mai are prezenta lui in peisaj? Sa te chinuie in continure? Ai tu nevoie de asta? Cu fata poti sa dicuti deschis care sunt problemele voastre, si sa stie care ar fi rolul adevarat al tatalui! Asta si ar dori si ea cand se va marita? Un astfel de sot? Sigur va intelege ca va fi mai bine fara el! Acum tu i-ti cunosti limitele suportabilului! Dar te rog pentru binele tau:nu mai accepta! Viata e grea cand esti singura, dar sa fi singura in doi e si mai grea! Copii vor trece peste asta, si vor intelege curand ca nu au pierdut mare lucru, dar macar tu vei fi impacata ca cineva nu isi mai bate joc de viata ta! Daca tu nu te respecti pe tine cum sa o faca altcineva?
Mult curaj si noroc in tot ce vrei sa faci! Mai vreau sa stiu de tine! An nou fericit, si plin de bucurii alaturi de copii!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ce zic aici e doar parere, care se bazeaza pe postarea ta. Doi parinti care se despart sunt mult mai buni pentru un copil decat doi care nu se mai pot suporta. E normal ca la varsta de 15 ani, fiica ta sa nu iti inteleaga durerea si sa insiste sa stati impreuna. Poate ai si tu dreptul la o viata in care sa fii "leoaica hot a unui lord", ce zici de asta? Toate cele bune si incredere in Dumnezeu!

| Delia a răspuns:

Da-i un ultimatum:daca nu te schimbi, depui divort. Iar fiica ta e destul de mare ca sa inteleaga asta daca ii explici. Din cate ai scris, inteleg ca nu ai avea probleme mari cu independenta financiara, ba chiar invers. Din sms-ul acela reiese clar ca are o amanta.Inteleg ca ti-ar fi foarte greu cu 2 copii, mai ales ca unul din ei e cu handicap, dar incearca sa-l sperii putin, poate se trezeste si el un pic si isi da seama ca greseste.

| Yang a răspuns:

Fica-ta nu vrea divort chiar daca a vazut acel mesaj pe telefonul lui? Nu draga tu esti mama aici, este vorba de viata ta, sanatatea ta atat fizica cat si cea mintala, viitorul copiilor tai si cel al parintilor tai.Aici sufera prea multe persoane, iar tu vezi destul de bine cum sta situatia nu este necesar sa iei sfaturi de la un copil de 15 ani.Va intelege, il poate vedea oricand pe tatal ei chiar si dupa divort.Sigur ca are amanta, barbatii sunt prosti din nastere cand au tot ce vor inca mai cauta fara sa stie ce si calca stramb pentru acest lucru.In prealabil ai o discutie cu el serioasa chiar daca doarme ii dai 2 sa se trezeasca, ii spui ceea ce te nemultumeste, ce ai de gand ori o rezolvati ori este gata.Si vei vedea ce isi doreste el.Nu are nici un drept asupra ta cu atat mai putin sa va lase fara bani, sa se comporte ca un perfect idiot.In adancul tau stii bine ce este corect sa faci dar probabil nu te lasa inima pentru copii si te inteleg dar vei reusi sa mergi mai departe singura tu, copiii tai impreuna cu bunicii lor chiar daca va fi greu la inceput dar vei avea liniste.

| NickiMinaj a răspuns:

Sa iei atitudine. Discuta si cu fata ta si fa-o sa inteleaga ca mediul familial nu e tocmai cel mai fericit si mai ales ca tu esti nefericita.

| Kylexy a răspuns:

Pai daca fata ta nu vrea sa te desparti de sotul tau insemna ca va vrea pe amandoi sa creasca cu ambii parinti.Desi este mica are o gandire destul de dezvoltata pentru varsta ei.imi pare rau pentru pierderea suferita.Parerea mea nu stiu sa nu mi-a iei in nume de rau daca nici pana peste 3 ani nu se schimba adica pana va face fata ta 18 ani ar fi mai bine sa stati despartiti.stiu e e greu sa cresti un copil de una singura e foarte greu. dar nici asa nu poti sta.
daca te insala atunci totul se schimba ia-ti copii si vezi-ti de viata ta. Mult noroc ca vei avea nevoie

| IooMar a răspuns:

Pai cred ca poate sa aiba pe cineva dar spuine'i ca daca nu vrea o relatie ca de la sot la sot macar ca aibe o relatie mai buna cu copii si sa incercati sa fiti prieteni daca nu mai intretine'ti relatii sexualewinking

| Ancutsa a răspuns:

Buna!
imi pare rau pentru ceea ce se intampla in familia d-voastra. si eu am 15 ani dar am inteles, parintii mei s-au despartit prin fatul ca nu se intelegeau! m-am gandit ca este mai bine, nu am vrut s-o intorc pe mama din drumul acesta, i-am lasat sa faca ce cred ca este mai bine atat pentru noi cat si pentru ei.
Revenind la intrebare, ati putea discuta atunci cand puteti macar 5 minute cu sotul dar si cu fiica, sa-i spune-ti ca asa nu se mai poate, nu este dragoste de familie sad.
Copilul trebuie sa inteleaga!
P. s : dragoste cu forta nu exista!
Va doresc sanatate si putere de a merge mai departe!

| noktambul a răspuns:

Daca situatia este asa cum o prezinti, sotul tau nu este de loc inexistent. Este foarte prezent : o povara permanenta! De ce trebuie sa cari in carca povara asta?! Explica-i fetei situatia, poti discuta cu ea ca si cu o persoana matura, doar are 15 ani. Explica-i ca ti-ar fi mai usor singura, cel putin din punct de vedere al linistii sufletesti si ca tatal ei tot tatal ei va ramane chiar daca o sa divortati. Ea nu-si da seama ca tatal ei si sotul tau este ca si inexistent din punct de vedere afectiv si material pentru voi? Atunci, ce rost are sa va complaceti in continuare in relatia asta total nelalocul ei?

| Irinna a răspuns:

Eu spun ca nu are rost sa stati asa. Explicatii fetei, cu frumosul, ca asa nu se poate trai, ca daca va despartiti nu inseamna ca nu va va avea pe amandoi, spuneti-i ca este mare si trebuie sa inteleaga ca unii ameni nu raman impreuna(in astfel de situatii).
Asa este cel mai bine. Spunetii cum sta treaba, ca are pe alta, ca ia banii si face scandal, sunt sigura ca va intelege!
Sau ati putea sa vorbiti cu el si sa il intrebati ce are de gand, ori este pentru familie, ori va ramane fara.
Stiu ca s-ar putea sa fie foarte greu, dar nu se merita sa traiti asa, gamditi-va la dumneavoastra si la copii.

| Available a răspuns:

Asta nu se poate numi casnicie. Spune-i fiicei tale de 15 ani ca va poate avea pe aman2 si despartiti si ca tu suferiin situatia asta. Explica-i ca e destul de mare si cred ca nu ar vrea sa aiba un viitor asa.In privinta ta cel mai bun e divortul fiindca timpul trece si viata trece pe langa tine si nu rezolvi nimic asa ca nu are rost sa te irosesti asa.Muta-te la mama ta si refati viata cu copii. Sper sa iei o decizie bine gandita care sa te avantajeze.Happy new year!

| puiu_7602 a răspuns:

Sau incerca si tu unele scene si cu ajutorul fetei sa-l faci gelos, sau alte chestii poare da rezultate.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ca e greu. imi pare rau ce ti s-a intamplat. tot ce poti sa faci este sa incerci sa continui asa... in privinta cardului ai putea sa il ascunzi sau sa il dai in grija fetei pentru ca desigur de ce ai da tu cardul plin cu bani unei adolescente si sa ii spui dinainte sa il ia cu ea peste tot unde merge si grija enorma de el. despre acel mesaj/mesaje ai putea vorbi cu el despre niste explicatii si mai intai cred ca ar fi mai bine sa verifici mesajele telefonului sa nu te dai de gol:-s.iti urez mult succes in continuare si noroc:*

| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Cred'ca. o sa ajunga sa te bata si sa-ti ia bani.Doar ganditi-va la copii vostri ca le stricat copilaria, visele si de mici isi pierd parintii.Ganditi-va la o lume mai frumoasa, ganditi-va ca peste cativa anii, vor ajunge copii CINEVA. Macar, pentru ei.
Doar trebuie sa nu ridici tonul la el. Altfel v-a ajunge rau.Crede'ma

| zoryanna a răspuns:

Printre mesaje am observat ceva de genul "tu esti mama" dar gandeste-te ca daca nu discuti cu ambii copii este mare posibilitatea sa te urasca si la varsta de 18 ani nu mai vezi fata. fa un exercitiu e imaginatie pentru tine intai: daca acum face scandal cand ii ceri bani, mai tarziu, ce crezi ca o sa faca? apoi incearca sa vb cu fata despre tatal ei rugand-o sa iti spuna cu crede ca este in neregula cu comportamentul TAU nu al lui, intrucat, fata nu cred ca il gaseste doar pe el vinovat.
sper sa ma asculti si pe mine. desi am 16 ani, in ultimii 3 din viata mea am facut ce alta fata nu face toata viata.

| juncu63 a răspuns:

Ai rabdare si roaga-te mai mult.