| Alexandra25467 a întrebat:

Ma cheama Alexandra si am 17 ani. As vrea sa ma ajutati cu un sfat, cu orice. Am o relatie cu un baiat de 1 an si jumatate. Ne intelegem foarte bine si ne iubim mult. Parintii lui ma cunosc. Ceea ce vreau sa fac e sa ii spun tatalui meu despre relatia mea cu el (mama stie de relatia mea cu el dar nu se baga ) dar nu stiu cum deoarece este sever, si imi este si putin frica. Cum sa ii spun fara sa faca scandal sau chestii de genu?

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Dar nu trebuie sa ii spui acum. Nu e ca si cum te mariti sau ceva. Poti sa astepti sa faci 18 ani si sa ii spui atunci. Sau poti sa ii spui ca te vezi cu un baiat, sau ii lasi usor sa se inteleaga. Bafta

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă e sever, nu înseamnă că nu te iubește - dimpotrivă!
Du-te cu curaj, veselă, la el și spune-i direct: „tată, am o veste bună: m-am îndrăgostit de un băiat minunat! vrei să-l cunoști și tu?"

| Emilian65 a răspuns:

Ii spui direct ca ai un coleg care te place si pe care il placi si vrei sa fii prietena cu el.

| Nemessys a răspuns:

Poti incepe prin a-l prinde te tatal tau intr-o dispozitie foarte buna. Gen. sa-i vina sa sara pana la luna de fericire. Daca nu altcineva atunci tu. Incearca totusi... Atunci ar fi cel mai bun moment sa i-l prezinti. + ca, daca-i place si lui de acel baiat si mama ta e de acord, nu vad de ce ar reactiona rau. Tot ce conteaza e sa sa fie educat, putin destept etc. sa aiba cat mai multe calitati bune. Cu cat mai multe cu atat mai bine. Adica. ai 17 ani, va intelegi foarte bine, nu vad de ce ar face asta. N-are niciun motiv. Mult noroc. Spune-mi si mie cum a descurs totul (daca vrei) happy

| Alexandra25467 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi!