| TheOne_5862 a întrebat:

Ce sa fac eu mai departe?

Salut, sunt casatorit de 1 an si jumatate, casnicia nu mai merge. Nu avem o casa a nostra, stam cu pariontii ei, nu avem destui bani, ne certam imi tot timplul, sex? ce sa mai zic e tare schimbat-oare dimineata ma iubeste seara ma uraste, am ajuns sa ma mint ca va fi bine dar...

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-ti putem spune noi ce sa faci, hotararea trebuie sa fie a voastra. Cred ca este nevoie de o discutie serioasa, deschisa si sincera, pentru a vedea motivele schimbarii si ce se poate face pentru remedierea situatiei si daca mai este posibila continuarea, in bune conditii, a casatoriei. Daca nu mai este posibila, atunci cred ca ar trebui sa divortati, de comun acord, mai ales ca din 26 decembrie a. c. se va putea divorta la notarul public ori la starea civila. Eu sper ca va veti impaca. S-auzim si de bine!

| cristi202 a răspuns:

Nu stiu cu ce pot sa te ajut. Insa as vrea sa stii ca mai sunt oameni ca si tine. Eu am cam aceleasi probleme. Si de aceea, daca chiar nu te pot ajuta, cel putin vreau sa fiu alaturi de tine. Poate fi si asta ceva, sa stii ca nu esti sigur intr-o anumita situatie pe pamintul asta. Sunt casatorit de trei ani. Doi ani am stat la socri, unde adesea aveam parte de circ, tatal sotiei fiind alcoolic. Acum stam singuri, in chirie. E mult mai bine asa. Eu am un apartament la Timisoara, unde am stat pina m-am casatorit. Mostenire de la bunici. Vroiam sa il vindem, dar, fiind si mama mea pe contract, nu ne-a dat voie. Am inchiriat apartamentul. Fiind distanta prea mare pentru a merge des acolo (eu sunt in Bucuresti), mama mea face ce vrea acolo. Am pierdut zeci demilioane de lei din cauza ei. Ma minte, ma inseala. Nu imi trimite, sub anumite pretexte, banii din chirie. De citeva luni, nu mai imi pasa de acel apartament si nici de mama mea. M-am certat prea mult pentru el, si eu nu sunt omul care sa traiasca in certuri. Eu nu am de lucru. Sotiei, bugetara fiind, i sa tras din salariu. Asa ca, ne "cirpim" viata luna de luna, desi am fi putut avea mult. Si noi ne mai certam. Trecem si noi printr-o perioada de criza. Criza care se tot lungeste. Dar stiu ca e doar o criza. Va veni soarele si pe strada noastra, sunt sigur de asta. Si va veni si pe strada ta. Eu cred ca sotia ta inca te mai iubeste, insa aveti probleme, si femeile sunt intodeauna mai sensibile. Daca dimineata te iubeste, iar seara te uraste, poate ca e influentata de socrii tai. O oarecare influenta oricum exista, fi sigur de asta.Nu stiu cit de greu v-ar fi, insa ar trebui sa va separati de parinti. E mai bine sa fiti singuri.

| mgtow a răspuns:

Si voi acum ati facut nunta pe timpul asta de criza si acum a iesit totul pe brazda. Sper sa nu ajungeti la divort

| alessia5158 a răspuns:

Daca-mi permiti, mai ales ca nu pui nicio intrebare(se subantelege, doar! ), te voi intreba : tu de ce te-ai casatorit cu ea?--- pentru c-o iubesti, pentru a te scuti de osteneala de a cauta/gasi "material" pentru sex, pentru un interes material, pentru a fi in rand cu lumea casatorindu-te etc. etc. Cred ca, daca vei inceta sa te transformi singur intr-o victima, daca vei cauta /analiza motivele pentru care "casnicia nu mai merge", daca vei inceta sa pui nevoile tale pe primul loc, daca orice problema o discutati/analizati impreuna etc. etc., atunci iti vei salva canicia! --- DACA doresti cu adevarat acest lucru! Succes si spor in gasirea "remediilor" pro casnicie fericita!

| Amelie_2576 a răspuns:

Daca problemele sunt cauzate de situatia materiala, incercati amandoi sa faceti astfel incat sa va puneti pe picioarele voastre. Este foarte important pentru linistea si multumirea voastra ca si cuplu. Mai multe planuri de viitor si actiuni concrete pentru a le realiza impreuna nu v-ar strica deloc (o reorientare profesionala, mai multe studii utile si practice, etc.)

Trebuie sa discuti deschis cu sotia ta si sa stabiliti daca inca va iubiti unul pe celalalt. Daca sentimentele inca exista intre voi, relatia se poate repara, insa, dupa cum am spus, e nevoie de eforturi din partea amandurora, de definirea unor scopuri in viata si de munca si ambitie pentru atingerea lor.

E pacat sa locuiti cu parintii, ca si cuplu casatorit. Aveti si voi nevoie de intimitate. Fiecare cuplu ar trebui sa-si croiasca propriul drum in viata, chiar daca nu-i deloc usor. Exista o gramada de oameni care pornesc de la zero impreuna iar inceputurile sunt, de obicei, cele mai grele. Cu dragoste, solidaritate, perseverenta si scopuri comune, pentru care sa luptati amandoi, multe se pot realiza.

| Biencush a răspuns:

Trebuie sa aveti o discutie serioasa despre viitorul vostru.Este clar ca ea este influentata de familia ei, probabil nu sunt multumiti de faptul ca nu reusesti sa ii/le oferi mai mult dpdv finaciar.Aceasta nu este o problema, mi s-ar parea strigator la cer sa ajungeti la despartire doar pentru atata lucru, mai ales citind ca v-ati casatorit din dragoste si mai ales dupa o perioada mai lunga de relatie.Ati intrat intr-o perioada de criza, care va trece daca va veti dori amandoi acest lucru si veti accepta ca aveti p problema ce trebuie rezolvata cat mai curand, sa nu se adanceasca si mai mult.Deasemeni,aveti nevoie si voi de putina intimitate.Chiar daca nu va permiteti financiar, trebuie sa va gasiti o modalitate de a va petrece placut si singuri timpul liber.Iesiti la plimbare, mancati un covrig pe o banca in parc, mergeti la un film, beti o cafea in oras din cand in cand, redescoperiti-va voi cei de la inceput, cand va iubeati si poate nu aveati nici cat aveti acum! Va doresc mult noroc si multa dragoste si sa stii ca banii nu aduc fericirea, poate doar o intretin.Cunosc atatia oameni care au absolut tot ceea ce isi doresc, dar sunt ca niste straini, stau in vile de 10 camere si dorm separat, au bani de nu stiu ce sa faca cu ei, dar sunt prea ocupati ca sa se ocupe unul de altul...(poate ar trebui sa ii arati si ei intrebarea ta si sfaturile noastre, o va unge la suflet sa vada cat esti de ingrijorat pentru viitorul vostru).
Pupici, astept sa aud ca sunteti iarasi fericiti!

| justmeesb a răspuns:

Buna! Imi pare rau ca ai probleme la doar 1 an de la casnicie, nu ma pot pune in locul tau dar daca as fi pusa cred ca as sta serios de vorba cu sotul meu sa vedem ce e de facut, de ce nu merg lucrurile, care e cauza, daca socrii sunt o cauza atunci as cauta sa plecam de acolo sa stam singuri, daca nu am avea suficienti bani mi-ar place ca el sa fie hotarat si dispus ca impreuna sa facem anumite sacrificii pentru binele nostru (ex. sa plecam amandoi la munca in strainatate), comunica mult cu ea! Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu de la parinti ca daca in 2 ani o casnicie nu merge, atunci nu va merge niciodatasad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bani mai multi nu veti avea chiar daca va despartiti; incercati sa faceti deosebirea intre certurile de la bani si ce va nemultumeste in plan sentimental. Discutati permanent si incercati sa va sustineti reciproc, sufleteste vorbind. Nu astepta sa te iubeasca, daca dimineata te iubeste ea, seara iubeste-o tu si asigur-o ca tu iti doresti sa fie bine. Cat despre... ce sa faci tu? Conveniti despre ceea ce urmeaza sa faceti voi! Cu siguranta si ea se intreaba ce urmeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca ereati de mult timp impreuna nu insemna neaparat ca trebuie sa va casatoriti, trebuia intai sa va gasiti un loc de munca sa aveti o casa a voastra adica sa fii-ti stabili si abia pe urma casatoria nu asa hodoronc tronc am stat 5 ani impreuna asta insemna ca pasul urmator e casatoria nu conteaza ca nu avem unde sta si ce manca.Incerca sa muncesti si tu si ea sa va fie bine poate sa plecati de la parintii ei pentru ca eu una consider ca e mult mai bine sa stai amandoi undeva sa aveti intimitatea voastra. Sper sa nu va despartiti si incerca sa intelegi ca ai o perioada proasta si fa ceva sa fie mai bine pentru ca pana una alta tu esti barbatul nu?tongue

| TheOne_5862 explică:

Socrii nu sunt o problema, doar sunt parintii ei, cat despre sacrificii mai greu, in numeroasele discutii a spus ca nu"(renuntat la fumat sau la altele) de ce sa ma sacrific si sa renunt la micile placeri pentru ce, ca sa pot plati banci timp de 30 de ani, eu ce placeri mai am". Ce pot zice, poate are dreptate dar eu nu pot singur.

| TheOne_5862 explică:

Pentru alessia5158
Nu a fost o casatorie din interes sau "pentru a te scuti de osteneala de a cauta/gasi "material" pentru sex, pentru un interes material, pentru a fi in rand cu lumea casatorindu-te etc. etc. "
Eram impreuna de ceva timp ne iubeam aveam multe amintiri frumoase si rele - > era pasul urmator in relatia noastra. Si nici nu incerc sa ma transform in victima, motivul pentru care nu mai merge casnicia sunt BANI. De ce fara bani, pentru ca nu poti fi fericita si te intrebi ore altul ce iti poate oferi sau mai bine spus iti poate oferi viata dorita.

| TheOne_5862 explică:

Pentru cristi202

Cred ca avem o situatie mai mult decat asemanatoare, si iti multumesc pentru vorbele tale si faptul ca esti alaturi de mine. Sunt sigur ca intelegi ceea ce spun, ca noi am face orice pentru fetele noastre, dar stii sunt acele momente in care iti doresti sa pleci cu ce ai pe tine si sa nu iti mai pese de nimica decat de tine. Tot ce imi doresc este sa nu regret ca nu am facut ceva cand se putea fece si sa fie prea tarziu sa mai pot face ceva. Pe principiul viata merge mai departe si tot ce se intampla se intampla cu un motiv sper sa apara si pe strada nostra soarele cat mai curand.