| cornelia_andu a întrebat:

Ce sa fac sa nu ma mai cert cu mama? Parca as avea 5 ani, asa ma trateaza!

Răspuns Câştigător
| crisa a răspuns:

Depinde de situatii.
Propune-ti o zi in care sa n-ai nevoie de ajutorul mamei. Fa-ti singura mancarea, pune-ti masa, fa-ti ordine in camera, fara haine pe spatarele scaunelor, sterge praful, etc. Totul sa fie luna. Baga niste rufe la spalat, daca vezi ca s-a umplut cosul, intinde rufele, intr-un cuvant, pune-te in locul ei. Da-i o mana de ajutor fara sa ti-l ceara si va fi placut surprinsa.
Data viitoare i-ai o floare, un obiect, ceva la care se emtioneaza usor.
Poate mama ta tine prea mult la tine, sau poate sta prea mult in... funduletul tau. big grin Oricum ar fi, arata-i ca apreciezi ceea ce face, si incearca sa asculti de ceea ce-ti spune.
A, si la urmatoarea cearta, spune-ne si motivul! Adica de ce te-a certat mama ta!winking Pt a putea primi raspunsuri mai bune! Mai "la obiect"!

24 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

De obicei unde sunt doua femei ies scântei. Chiar daca nu au motiv, gasesc ele ceva de cearta. Nu se simt bine altfel. Exceptiile sunt rare.

| mihalitza a răspuns:

Incearca sa intelegi ca te siciie pentru ca te iubeste...Acel "da, mama" cred ca este bun. Dintotdeauna a existat conflictul intre generatii...As vrea sa ma mai certe mama insa, din pacate, nu mai este...

| andrada005 a răspuns:

Cred ca intentia ei nu este sa se certe cu tine, dar uneori parintii in loc sa ne protejeze asa cum isi doresc...ne fac sa suferim...nu te certa cu ea cand e suparata asteapta sa se calmeze si purtati o deiscutie in care sa-i explici ca te afecteaza comportamentul ei...la mine dar si la prieteni de-ai mei a functionat...BAFTA!

| LittleZyzy a răspuns:

Pffff... enervanta problema... Sfatul meu:zi k ea si fa k tinehee hee Dar daca mama ta are dreptate uneori e bine s-o mai si asculti, doar iti vrea binele.:*

| carmen_9743 a răspuns:

Probabil ca te enerveaza asa de tare ca si cand nu trebuie sa va certati tot o faceti. Poate ca cel mai simplu lucru este sa spui "da, mama" si gata. Las-o sa te certe si cand isi face numarul nu-i da impresia ca n-o asculti, n-o contrazice, vor veni replici de genul: vorbesc la pereti, nu ma asculti... n-o contrazice va obosi sa te tot cicaleasca si intr-o zi cand e calma si n-are chef de cearta discutati ca 2 prietene, rezolvati problema, mie mi-e usor sa vorbesc ca sunt prietena cu mama, nu inseamna ca nu ne certam deloc. Dar zic ca ea si fac ca mine!

| cosss a răspuns:

Gaseste o modalitate si muta-te la casa ta... sa o vezi pe urma ce se cuminteste...

| anducu a răspuns:

Stiu cum e! dar tpotusi pune-te in locul eiwinking intelege-o, comunica des cu ea. explica-i ce a gresit, da-ti seama si tu ce gresesti! si mai ales nu te comporta tu ca un copil de 5 ani!

| vlad_8452 a răspuns:

Pesemne că a făcut acest lucru mereu... o fi având o personalitate puternică, dar nu-şi dă seama cât rău îi provoacă copilului său, că o astfel de purtare îl poate marca pe toată viaţa. Ar fi bine, ca fără să te cerţi, însă cu autoritate, s-o faci să înţeleagă acest lucru: că greşeşte, că nu procedează corect şi că nu are acest drept; chiar şi copilul e o fiinţă umană, în devenire, deci trebuie respectat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna cale de-a te impaca cu mama ta, este sa o tratezi ca pe una dintre cele mai bune prietene de-ale tale.Sa incerci sa i te confensezi si sa-i mai divulgi cate un mic secret de-al tau si ai sa vezi ca ai sa-i castigi nu numai increderea, dar va fi si mai maleabila cu tine.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunicarea este solutia.
Daca pleci fara sa o saluti macar sau cand vi acasa tusti in camera ta o sa creada ca ii ascunzi ceva.
Stai de vorba cu ea, povesteste-i despre tine, despre prietenii tai asa va capata incredere in tine. Stiu ca iti este greu sa intelegi acum dar iti vrea doar binele. Eu am ajuns sa fiu acum cu sora mea mai mica cum era mama cu mine. Prea grijulie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu incearca sa discuti cu ea calm.eu ma cert cu mama in fiecare zi. vb cu ea si ascult. o ai sa vezi k de fapt iti vrea binele succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ai putea sa-i dai exemplu mamei tale comportamentul parintilor unor colege de-ale tale, dar ai grija sa nu regreti daca te va lasa prea libera(eu asa am facut si acum ma obliga sa ies in oras si in parc cu colege si sa stau pana tarziu, sa merg la concerte si petreceri, si cel mai groaznic la discoteca, ma obliga sa dansez si sa ma distrez, iar petrecerile si discoteca sunt locurile pe care le urasc cel mai mult(eu am convins-o din greseala, vroiam sa o conving sa fie mult mai stricta cu mine ca sa am un motiv bine intemeiat sa nu ies cu colegele)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau si pe mine sa am ajutati
si eu am probleme cu mama
nu ma lasa sa ies afara cand vreau eu
seara ma cheama la 9 jumate in casa
nu pot sa am prieten si ma enerveaza chestia asta
toate prietenele mele sunt mai libere
nu sunt asa tinute in frau
numai ca mama nu vrea sa ma inteleaga si pe mine ca sufar
zice ca imi vrea binele dar nu realizeaza cat de mult ma face sa sufar
va rog ajutati-ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa`s mamale nu ai ce sa le faci si la mine e la fel ma trateaza ca un copil mic:ma pune sa ma culc devreme sa maninc la timp etc.am incercat sa vb cu ea sa-i explic dar nu functioneaza, cand ma cearta eu tac din gura si o las sa vb nu scot absolut o vb. e mai bine decat sa te iei cu ea in gura.trece mai repede! Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg perfect, si eu la 20 si ceva de ani inca sunt tratata ca un copil mic si ma enerveaza teribil asta, mereu am fost cuminte, nu ma duceam la distractii, nu veneam seara tarziu, am fost chiar un copil model fata de altii.Mereu am avut libertate, dar acum daca vreau si eu sa iau o hotarare care nu ii convine mamei, daca vreau sa-mi iau viata in maini si sa decid singura ce vreau sa fac, nu ma lasa! Vreau sa ma mut, ca altfel nu va intelege niciodata ca sunt un adult tanar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...straight facestraight face
Dar pe mine ma enerveza rau cea mai buna prietena a mea!sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuj ce sa-ti zic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasama ca si eu am o diavolita in casa si nu existha seara in care sa nu ma cert cu ia deci deja cesami crede-ma ca am ajuns la saturate ma duc si la psiholog iar psihologul ma fc nebun adica intr-un fel tot ei i tinea partea oricum cesami nu mai suport viata astha.credeam ca pot avea o relatie stabila de mama fiu sau nici nu mai zc dar macar prieteni ceva de genu daca pot spunea asa infine ori ce ar fi sper ca ati prins ideea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda...sunt in aceeasi situatie si m`am saturat oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se intampla si mie sa ma cert. cu mama. in fiecare zi. e cam enrvant. dar incerc sa evit asta chiar daca cateodata nu pot deoarece stiu ca nu e adev ce zice si ma enervez si mai ridic si eu usor tonul vocii. dar nu am ce face. vreau si eu un sfat. dar nu gasesc. am sa incerc s`o evit cat mai mult sa observe ca m`am departat d ea din ce in ce mai mult din cauza greselii ei. nu stie cat de mult sufar sad. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma ce sa mai sunt ale draq rau de tot... cel putin in kzu meu.io cand apuc sa ma cert cu ea ma iau rau de tot in gura cu ea ca nu ma pot abtine. da am realizatk nu rezolv nimic ba chiar am de pierdut. mai bine tac si o las sa vb pana eu veni rau si plec

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa o lasi sa tipe pana nu mai poate.Eu am incercat sa''ma sinucid"dar e in zadar nu rezolvi nimic tot tie iti faci rau si mie mi se intampla sa ma cert cu mama zilnic si cred ca cel mai bine e sa tac si asa vede ca vorbeste degeaba.

| nelu27 a răspuns:

Prefa-te ca esti de acord cu ea MEREU, si mai si fa ca ea UNEORI, ca e foarte probabil chiar sa stie mai bine decat tine!

| andrei_buzat a răspuns:

Zi ca ea si fa ca tine big grin