| punct_3796 a întrebat:

Cum pot sa o fac pe mama sa ma inteleaga at wits' end si sa nu ma mai cert cu ea chatterbox fundita! straight face

Răspuns Câştigător
| PrintsessKa a răspuns:

Sincer sa iti spun fix acelasi lucru il am cu mama mea de cind ma tin eu minte.E IMPOSIBIL.mamele deseori nu inteleg ce vrem noi ele au principiile lor noi pe ale noastre da ele nu ne vor rau dar noi tot nu ne vrem rau happy de cite ori am incercat sa vb cu ea prima zi intelege a doua gata.mereu ma contrez.chiar sa faci cum zice mama sa o asculti mereu nu vei putea rezista am incercat si asa ceva cu cit mai tare o asculti cu atit mai mult cere de la tine.bafta tie sper tu sa poti vb cu mama ta si sa te inteleaga

9 răspunsuri:
| ostea a răspuns:

Încearcă să îi zici mamei tale ceea ce simți cu adevărat. Tu crezi că ea este de vină dar privește-ți situația cu mare atenție și o să descoperi că și tu ai partea ta de vină.

Dacă nu înțelege, lasă tu de la tine altfel o să fiți într-un continuu conflict.

| Afdsa a răspuns:

Bună.Păi încearcă să eviţi certurile banale. Gândeşte-te că e mama ta până la urmă... dacă o respecţi te va respecta şi ea la rândul ei şi veţi ajunge la o înţelegere.De exemplu,dacă ea îţi cere să o ajuţi la o treabă că nu poate singură sau nu are timp,adulţii au timpul foarte încărcat,nu ca noi să lenevim toată ziua după ce venim de la şcoală, şi tu o refuzi, nu e normal să te refuze şi ea pe tine când vrei să mergi, să-ţi cumperi sau să faci ceva? Înţelegeo şi tu şi te va înţelege şi ea. happy

| nikol a răspuns:

Te duci la ea și ii zici.Uite mama vreau sa vorbim, vreau sa facem in asa fel sa nu ne mai certam. Spunemi care sunt motivele de ma certi tot timpul ca sa stiu si eu sa nu mai gresesc, sa nu ma mai certi. vreau sa nu ne certam.Stii ca te iubesc mult si nu vreau sa ne certam.Bafta.

| 発行機関月は地獄に行く a răspuns:

Ca sa ai o relatie mai buna cu parintii trebuie sa vorbesti deschis cu ei. Adica, spune-i lui mama ce te deranjeaza la comprtamentul ei si ca ai dorii sa te inteleaga mai mult. Cerei parerea ta despre tine si intreab-o ce ar vrea sa schimbi la tine ca sa fii pe placul ei. Incercati sa vorbiti deschis despre nevoile fiecarea si sa gasiti cu punct comun. Asa peste noapte nu exista cu remediu, trebuie sa vorbiti.

| iulik1994 a răspuns:

Zi ca ea si fa ca tine.big grin fundita?:*

| strawberry03 a răspuns:

Trebuie sa faci posibilul sa o intelegi si tu pe ea. Atunci cand iti explica ceva nu o face pentru raul tau, iar tu trebuie sa constientizezi asta si sa incerci sa o asculti iar astfel si ea te va asculta pe tinewinking succes

| VaRogAjutor a răspuns:

Toti au dreptate!

| Coach a răspuns:

Din pacate, nu te vei intelege cu mama ta prea curand, pentru ca tu vrei sa fii adult (desi nu stiu daca esti pregatita) iar ea te doreste in continuare copil! Suportati starea cu stoicism, ...ca va trece...peste 10 ani, sau du-o pe mama ta la un psiholog!

| VIPER05 a răspuns:

Ascult-o! Eu nu cred că îți vrea răul. Are mai multă experiență de viață știe ce este bine și ce este rau pentru tine. Ea a fost ca tine dar tu ca ea nu ai fost. Meditează la ce am spus.