| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa scap de singuratate?

13 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Iesi la o plimbare, fa-ti o ocupatie, ia-ti un job, iesi cu prieteni, fa-ti o iubit/a sau ocupa timpul cu tot ce iti place sa faci si asa cat de cat scapi de singuratate...

| Parintele a răspuns:

Unii si cand au prieteni tot singuri se simt.Depinde de tine ce fel de om esti si ce iti doresti.

| gabrielutzu a răspuns:

Ce inseamna "singuratate"... poti sa fii singur chiar daca esti inconjurat de tot felul de oameni in jurul tau, dar care te iubesc pentru frumusetea si tineretea ta, pentru banii tai, pentru bunurile tale, pentru pozitia ta sociala, pentru influenta pe care o ai tu asupra celor din jur si ei, fericiti ca niste catei stau langa tine lingusitori, asteptand sa le pice si lor cate ceva...si nu pentru CE ESTI TU ca si fiinta existentiala, ca si suflet...fii sigura ca atunci cand nu le vei mai fi de nici un folos iti vor intoarce spatele si te vor uita, cautand alt "stapan" caruia sa ii linga mainile...chiar si un atare "iubit" va face acelasi lucru...
Singurul prieten adevarat pentru care poti fi sigur ca nu te va parasi niciodata(ci eventual tu il vei parasi pe El) este Iisus Hristos Mantuitorul.
Deci ca sa scapi de singuratate, in primul si in primul rand cauta-l pe El, si odata ce il vei gasi cu adevarat, nu stiu daca lumea cu ispitele, rautatile si tradarile ei te va mai atrage atat de intens...

| gabrielutzu a răspuns:

Sanatatea nu inseamna neaparat si bunastare, asa cu nici bunastarea nu in seamna neaparat sa ai si sanatate, ca sa le ai pe amandoua trebuie sa fii foarte norocos.

| claw_4117 a răspuns:

Pai iesi cu lumea, fi spontan, cand cineva iti spune sa iesi in oras, nu conteaza cine este spune da big grin, ah si fa activitati care iti plac, baga-te in grupulete. Dar fi atent\a ce grupuri iti alegi.
Btw. paste fericit!

| Liana [] a răspuns:

Incearca sa-ti gasesti prieteni, sa poti sa te increzi in ei, gaseste-ti o activitate, ceva care sa-ti atraga atentia, sa-ti ocupe timp.

| naviDIabLO a răspuns:

Nu poti scapa de singuratate cei care au ajuns asa, fi sigur ca vor ramane in acest mod

| stetoscop a răspuns:

Sa ti doresti sa nu mai fii singur! Daca mereu iti spui"eu sunt singur" fii convins ca asa vei fii. Doreste ti sa intalnesti pe cineva, dar sa nu ai momente de indoiala, niciodata happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaseste-ti o activitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna,
Cred ca as putea sa te ajut. Scrie-mi la: daniela.constantin@gmail.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Impusca-te. Don't mind that, it' s just a sick, bitter joke of mine... singuratatea resimtita in mijlocul societatii nu prea are sanse de vindecare, cel putin asta e cazul meu sad

| mikilaina a răspuns:

Ufff... singuratatea boala grea. Toate sfaturile date aici sunt bune... dar ce te faci cand de atata singuratate nu ai chef nici sa mori (vorba vine). Raspunsul: intrati intr-un program terapeutic, care in primul rand sa va readuca un tonus si abia apoi sa va apucati de activitati si altele. Pentru ca sunt neste internisti si totul se rezuma la internet puteti apela la consiliere psihologica online - topexperti.ro. De la voi de acasa si fafa universului dat de internet acum ne pute solutiona si probleme personale. Succe, bafta si ce maiaveti nevoie.

| bibisor a răspuns:

Sa iti gasesti o activitate.ceva...incearca sa cunosti oameni noi... Dupa parerea mea.singuratatea poate creea depresii.Succeshappy