Abh
| Abh a întrebat:

Ce sanse de reusita dati unui cuplu de tineri casatoriti care locuieste cu parintii?

19 răspunsuri:
Abh
| Abh explică:

Luiza, am intrebat la modul general, eu nu as sta cu parintii sau cu socrii, nici sa ma tai!

| mgtow a răspuns:

E nasol trebuie sa auzi voci de la parinti si critici tot timpul

| Sin a răspuns:

Depinde cum sunt si socrii...mai ales soacrele.
Nu sunt de acord ca un cuplu sa stea cu parintii, pana la urma tot vor exista discutii si se vor muta singuri sau se vor despartii. Din punctul meu de vedere sansele sunt aproape inexistente.

| sensesDelight a răspuns:

Depinde de părinți aici, de cât de înțelegători sunt ei. Poate fi o familie mai libertină, care să știe să le dea intimitatea necesară familiei nou-venite, dar sunt foarte rare cazurile acestea.
Întâmplarea face că da, viața cu cineva bătrân este plictisitoare. Pentru că el la rândul lui este plictisit de viață. Mă uit la părinții mei și la majoritatea persoanelor care peste 35 de ani chiar nu mai fac nimic interesant în viața asta. În fiecare zi același program de trezit, plecat la serviciu, venit mai pe seară și apoi somn de voie dacă s-ar putea până a doua zi. Pe de altă parte îi înțeleg că au probleme și treburi, dar uneori le iau prea în serios și uită de timpul lor liber, în loc să iasă în weekend să se destindă ei stau și dorm, în loc să mai ai cu cine schimba 2-3 vorbe ei stau și dorm, în loc să te ia la mare ca să te distrezi, ei stau și dorm în patul imens de la hotel.
La fel și părinții lor, au aceeași rutină, iar atunci când văd că fiul/fiica lor s-a căsătorit și că se mută cu ei, numai bine cineva care să le gătească, să-i mai ajute la curățenie, pretențiile de oameni în vârstă.
Știu de la mama mea care a locuit o vreme cu socrii ei și câteram eu mică, o lăsau să gătească, să curețe prin casă în loc să aibă grijă de mine. Dar v-am zis depinde de familie, de cât de înțelegătoare este...
Dacă te căsătorești cu cineva fără acordul părinților este evident că viața nu o să fie roz împreună în aceeași casă.

| SweetCandy a răspuns:

Depinde de parinti si de tinerii casatoriti. Daca parintii sunt deschisi la minte si sunt linistiti cu ideea ca fiul/fiica lor a crescut si are un sot/ o sotie care o/il iubeste este okbig grin iar sansele sunt foarte mari. Daca parintii cred ca noul membru al familiei este plin de defecte si ii cauta nod in papura din orice, este clar ca relatie va fi destul de greu de suportat sad

Parintii mei locuiesc cu bunicii de 20 de ani si totul este okbig grin deci se poatebatting eyelashes

| luiza a răspuns:

Daca plecati de pe principii sanatoase nu vad de ce nu ati reusi. Este gresit sa crezi ca de la statul impreuna cu parintii esueaza o relatie. Incercati sa va acceptati unii pe altii asa cum sunteti, spuneti lucrurile care nu va convin pe loc si persoanei care este raspunzatoare si nu sotului a carui parinti sunt. Faceti lucrurile care se fac intr-o familie impreuna si nu le lasati doar in sarcina unora. Asa veti reusi sa aveti o relatie frumoasa si sa nu aduceti certuri si lacrimi in ambele familii.Bafta!

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de situatie. Daca parintii se amesteca in viata lor sansele sunt cam mici. Dar sper sa nu fie asa. Spun asta pentru ca sunt patit.Sunt deja la a doua casnicie.

| anka a răspuns:

Am o colega care locuieste cu socrii. Toate bune pana cand socrul s-a imbolnavit de alzheimer. Cel mai mult se ocupa soacra de el dar fiind si un copil de 3 ani in casa pericolul e mare. Ne povestea ca socrul ei s-a trezit noaptea si a vrut sa faca un ceai. A uitat ce vroia sa faca si a lasat gazul deschis la aragaz. S-au trezit intoxicati si nu au stiut de ce. Saraca s-a imbolnavit cu nervii. Eu zic ca cel mai bine e sa stea fiecare familie separat.

| cretzufinish a răspuns:

Minime sau nule. Depinde cat de calm esti. big grin

| DanielJackson a răspuns:

Cu parere de rau te anunta ca sansele sunt scazute...foarte scazute!

| cornel a răspuns:

Depinde cat de mult o/il plac pe fata/baiat

| Ballet a răspuns:

Parintii mei stau de 16 ani impreuna cu bunica mea (mama tatalui) si au fost mici nervi dar nu e nimic rauhappy

| pauladrian a răspuns:

In primul rand sunt niste ratati, nu te casatoresti ca sa locuiesti cu parintii, iar apoi daca ai ajuns aici, mai departe nu treci.

| bianca a răspuns:

Sincera sa fiu nicio sansa happy

nu are cum sa nu se iveasca discutii, e imposibil

cel mai bine ar fi ca tinerii casatoriti sa locuiasca singuri si gata.

| Cumătru de la Galați a răspuns:

Vor reuși, în special atunci cînd parinții nu vor fi acasă.
Se poate și cu ei acasă, dar e riscant, însă în același timp, și foarte interesant!

| Merigirl a răspuns:

Niciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta dintre cuplu si parinti nu consta numai in varsta biologica, ci cea psihica, care creaza multe probleme. Cum este si normal, parintii au trecut prin viata, se cred mai copti la minte si incearca sa-i indrume pe copii. Lor nu le prea convine, se isca certuri s.a.md.
In ziua de azi, mi se pare de domeniul fantasticului o astfel de reusita. Timpurile s-au schimbat, tinerii(chiar si casatoriti) au alte obiceiuri, alte metode de a se distra, alte idei. Acestea s-ar intersecta intr-un mod mai putin placut cu cele ale parintilor si ar iesi ditamai flacara. Pentru cativa ani nu cred ca ar fi cine stie ce problema, dar in timp...proaspata familie ajunge sa devina din ce in ce mai putreda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revin cu o completare: Este imposibil sa-ti formezi propria familie cu parintii alaturi de tine. Poate vei ocoli anumite greseli elementare, dar spui STOP vietii din societate(noua).

| AnneMarriie a răspuns:

Pai.sanse foarte mari
parintii mei locuiec cu socrii lor [bunici mei] de 15 ani
si se inteleg de minune.
chiar daca mama se mai cearta cu soacra [bunica] trece peste astea pentru ca il iubeste pe tati whistling
deci daca exista dragoste. poti face totulhappy