| anonim_4396 a întrebat:

Cine vi se pare mai ipocrit in familie? Mama sau tata? Amandoi? Niciunul? Nu va cred daca e niciunul.

33 răspunsuri:
| William a răspuns:

Tocmai mi-am dat seama ca nu stiu mai nimic despre parintii mei laughing.

| DimLight a răspuns:

Amandoi. niste needucati, de asta; la fel ca majoritatea oamenilor deci nu e neaparat vina lor.

| anonim_4396 explică (pentru DimLight):

Pai nu e de aruncat vina fiindca nu intrebam neaparat intr-un sens rau.
Dupa cum observi, multi s-au simtit jigniti de intrebarea mea.
Speram ca lumea sa abordeze situatia putin mai umoristic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ipocriti poate sunt parintii tai... ai mei nu

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ia sa-ti schimbi username-ul in „suntipocrit".

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La mine in familie, nu exista asa ceva. Si imi pare rau de tine, daca nu ma crezi.
Ori nu stii ce inseamna ipocrit, ori ai nimerit intr-o familie de neseriosi.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ori tu nu stii ce inseamna ipocrit. Exista pretutindeni.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://dexonline.ro/definitie/ipocrit
Eu zic ca stiu. Daca e sa judec pana la ultimul gest, probabil tata ascunde diferite lucruri. Nu are o amanta cu 5 copii sub pat, dar mai cumpara diverse rahaturi, pe care le ascunde sau spune ca au fost mai ieftine.
Daca 'rasucim' definitia ipocritului, eu sunt cel mai. Expresii precum "nu trebuie sa-ti explic tot ca sa ma ajuti", "ai sa vezi la urma", "nu mai pune intrebari ca te depaseste", imi stau mereu pe limba, in familie. Dar asta e mai mult o aroganta, in afara de betii si 'curvasareli', nu le ascund nimic.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cei mai ipocriti oameni sunt aceia care nu recunosc ipocrizia. happy Nici macar nu se gandesc la situatii din care ar rezulta.

Hai ca nu m-am referit la inselat si curvasareli! Batem campii daca e pe asa. Astea-s deja alte cazuri. As fi intrebat explicit : care e mai curvar la voi in familie, dragi useri de pe TPU, mama sau tata? laughing

Eu ma refer la viata conjugala de zi cu zi. Deci strict din prisma vietii de familie. Nu cum e ipocrit tata la serviciu sau cu vecinul, uneori fiindca n-are incotro.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai... Am cam zis, tata e.
Doar ca noi, adica eu cu maica-mea, nu prea simtim, ca e greu sa traiesti pe langa noi, fara sa stim tot. Nu controlam, nu interogam, suntem doar extrem de atenti la detalii. Ne ghidam mai mult dupa ce stim, decat dupa ce ni se spune.
Deci, am o familie mai atipica.
In general, cred ca barbatii sunt mai ipocriti. Vad asta la diferiti prieteni (de 20, 40, 50... casatoriti sau nu). Unii pur si simplu nu pot comunica. Ce au facut, ce au de gand, unde merg, ce e chestia aia noua din garaj, unde ti-e televizorul, de ce umblai azi-noapte pe acoperis. Fie ca au ceva de ascuns, sau nu, parca ii doare comunicarea.

| Doub a răspuns:

Mama, da' nu pentru că vrea ea.thinking

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Hmm,tata,mai ales ca nu e tatal meu natural. Dar e un fapt neinteresant ce intrebi tu. Esti ipocrita doar prin intrebarea ta care nu isi are sensul, avand in vedere ca au bagat bani in curul tau, si nu doar bani, ci si timp, plus multe altele.

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Si uite cum aflam chestii noi despre Ion. thinking

| Suck a răspuns:

În cazul meu ambii părinținți au fost şi sunt ipocriți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La varsta adolecentei mi se pareau amandoi adevarati dusmani. Acum insa dupa ce nu mai sunt, am constata ca a gresit enorm crezand asta. Datorita lor stiu cel putin sa scriu corect azi. Pus ca m-au invatat o groaza de lucruri folositoare spre a ma descurca singur azi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca am intrebat altceva. Draguta si revelatia ta oricum.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ti-am raspuns ca in viziunea mea, erau amandoi ipocriti, insa azi regret ca i-am crezut asa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si ce, crezi ca acum n-ar mai fi? Nu i-ai observat destul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa cum sunt ei acum, mai tarziu ne vom aduce aminte ca au vrut sa ne invete de bine, spre a ne pregati pentru viata. Ne vom aduce aminte de asta exact cand ne vom da seama ca stim multe de la ei si prin ipocrizia lor, am invatat ceva. Da, desigur sunt si acum parinti ipocriti. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stai, stai, stai. Nu te mai gandi la perspectiva ta, la cum te-au ajutat ei pe tine. Eu ma refer strict la relatia intre ei doi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,ai dreptate sunt ipocriti destui.Insa ai intrebat de parinti ipocriti si m-am gandit automat la parintii mei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la situatii de genul: mama una zice copilului, alta zice tatalui. Comploturi puerile gen: "nu-i spune lui tactu cat am dat pe chestia asta ca ma omoara"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

thinking amândoi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E imposibil de dat un raspuns, in definitiv. Asta pentru ca caracterul unei persoane nu este determinat de sex. La nivel intelectual barbatii sunt in general superiori si nu se preteaza asa des la prostie. Nu c-as fi misogin, dar am luat-o strict d.p.d.v intelectual.

Concluzionand, atitudinea parintilor este determinata de caracter si deci nu pot sa definitivez un adevar universal.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba esti misogin. Si oricum nu ceream un adevar universal, ci exemple personale. Dar cum unii stati toata ziua cu nasul in calculator n-aveti de unde sa stiti prea multe.

| Ragnarøk a răspuns (pentru anonim_4396):

Si stii ce ma amuza la tine? Pui o intrebare asteptand un raspuns predefinit care sa-ti satisfaca tie vanitatea nemarginita. Hai ca nu ma pot ridica la discutiile astea intelectuale de p'aci. O zi buna.

| anonim_4396 explică (pentru Ragnarøk):

Deja ai revenit cu un raspuns caracterizat de ipocrizie.
1. Nu te amuza nimic.
2. Imi urezi tu o zi buna de nu mai poti.

| CezarinaLunaria a răspuns:

Cam multă frustrare zace în tine. Eu niciodată nu m-am gândit să îmi cataloghez părinții în moduri din astea...au fost doar pase bune și proaste, asta nu înseamnă că trebuie să îi pun într-o anumită categorie.

| anonim_4396 explică (pentru CezarinaLunaria):

Frustrare? Am zis eu ca-mi detest parintii? Eu intreb una, iar copiii trogloditi cred alta.
Nu te-ai gandit niciodata ca parintii tai pot fi ipocriti? Ei bine, poti sa te gandesti acum. E gratis sa gandesti.

| CezarinaLunaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești frustrat rău..cu ce te ajută dacă 2-3 pokemoni îți spun: Da, părinții mei sunt ipocriți?! Nu te da în talente cu mine că -E gratis să gândești- și alte aere de prost gust.

| anonim_4396 explică (pentru CezarinaLunaria):

Ma dau cu ce vreau eu.
Inclusiv cu placa de skateboard pe toate raspunsurile tale irelevante.

E o intrebare. Uite ca am eu curiozitatea asta, e un experiment social, iar satisfactia mea e cu atat mai mare cu cat mai multi pokemoni incearca sa nege ca n-ar avea parinti imperfecti.

| CezarinaLunaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Tind să cred că nu mă interesează.

| anonim_4396 explică (pentru CezarinaLunaria):

Nu, dar te-ai afisat pe aici ca sa ma jignesti pe mine de parca te-am jignit eu mai intai. Cine e frustrat...