| Rose_2860 a întrebat:

CITITI CU ATENTIE, APOI RASPUNDETI! Am un prieten cu care sunt de 3 ani, are o sora care e mai usuratica si mai fitoasa, f tupeista... E exact opusul meu! Ea nu ma suporta pe mine, nici eu pe ea...deci nu ne suportam reciproc. Problema e urmatoarea: cand vb cu prietenul meu despre sora lui si mai spun unele lucruri mai in gluma, mai in serios, depinde, are mereu tendinta de ai lua apararea, de a spune ca nu e asa cum zic eu. Eu m-am suparat de cateva ori pe ea pentru ca zicea numai aiureli, nu i-a zis niciodata nimic. Ba chiar el considera ca ar trebui ca eu sa nu ma mai supar. Cand e vb de sora lui accepta tot din partea ei fara ca macar sa comenteze vreodata ceva.Cred ca o iubeste f mult(oricum ar fi ea si orice ar face)! Asta e concluzia mea! Stiu ca veti spune ca sunt geloasa si ca nu e bine, insa nu e vb despre asta! Vreau sa am un prieten care ma apreciaza si pe mine, macar la fel de mult cum isi apreciaza sora! sad

10 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

O legătură de sânge este mai strânsă decât orice alt tip de legătură. E normal să aibă atitudinea asta faţă de sora lui, mai ales dacă aceasta este mai mică, dacă a fost lângă ea de când s-a născut până acum şi e în continuare. Şi totuşi care era întrebarea?

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Daca asta iti doresti demostreazai ca stii sa ierti, incearca sa te impaci cu sora lui.
Cu siguranta ar aprecia ca voi doua sa va intelegeti nu sa va certati de fiecare data cand va vedeti. In sufletul lui voi doua sunteti persoanele la care tine cel mai mult si il doare sa va vada mereu puse pe harta.
Este un proces destul de greu, dar totusi incearca sa intelgi si tu punctele de vedere ale ei si vei descoperi ca aveti ceva in comun iubirea pentru el. De foarte multe ori daca fratele este mai mare, sora mica vede in el protectia familiara alaturi de cea a tatului si de aceea poate sa devina geloasa pe iubita fratelui crezand ca acesta nu ii va mai acorda atentia pe care o primea inainte.
Iti urez mult succes.

| elenahd a răspuns:

Draga mea sa nu uiti niciodata ca "sangele apa nu se face". Dragostea fata de sora lui e total diferita fata de dragostea fata de tine. Nici nu se poate pune problema ca tu esti geloasa pe sora lui numai ca ai grija ca daca o sa ii mai spui prietenului tau lucruri urate despre sora lui s-ar putea sa-l pierzi.Educatia pe care a primit-o el de la parintii lui in privinta conceptului de dragoste pentru membrii familiei lui (mama, tata, frati) se pare ca e foarte sanatoasa deoarece asa ar trebui sa-si apere si sa-si iubeasca fiecare dintre noi pe membrii familiei. Tu trebuie sa privesti lucrurile din punctul tau de vedere adica sa te limitezi la dragostea dintre voi doi si sa nu incerci sa te implici in viata lor de familie chiar daca sora lui nu te suporta, chiar daca sora lui are un comportament gen "usuratic" cum tu ai spus, chiar daca tie nu-ti place sora lui din cauza comportamentului ei sau din cauza repulsiei fata de tine.Trebuie sa tii cont doar de faptul ca tu de fapt il iubeste pe el, el te iubeste pe tine iar restul persoanelor care sunt in preajma voastra nu conteaza fie ele acele persoane ca fac parte din familia lui sau din cercul vostru de prieteni, nu trebuie sa fie ei un motiv de discutie sau de cearta intre voi doi si ca sa eviti acest lucru ignora-i pe toti inclusiv pe sora lui.Cand este sora lui cu voi incearca sa fii draguta si amabila, incearca sa nu mai ai discutii contradictorii cu ea, incearca sa ii arati ca tu nu mai ai resentimente fata de comportamentul ei sau fata de ea.Chiar daca nu ai aceste sentimente fata de ea incearca "sa joci putin teatru" cand e ea cu voi si vei vedea rezultatele. Sa stii ca nu toti oamenii sunt perfecti, nu toti oamenii sunt agreabili( spre exemplu la serviciu avem cate un sef sau cate un coleg nesuferit dar pentru asta tot mergem la serviciu si mai si ascultam ceea ce ne spune si executam si ordinele date de seful nesuferit si mai suntem obligati sa si colaboram cu acel coleg nesuferit, asta e, nu avem ce sa facem). Ceea ce conteaza cu adevarat in relatia voastra sunteti doar voi doi si sentimentele care va unesc, atat si nimic mai mult.

| costymaximus a răspuns:

Gindestete un pic de cind o cunoaste el pe sora lui si de cind te cunoaste pe tine? Cind o sa ajunga sa te cunoasca mai mult poate te va aprecia si pe tine cum iti doresti.

| ÅñdRa a răspuns:

Mai si eu o sa fac tot timpul orice pentru sora mea si orice ar fi tot pe ea o cred si sa stii si tu sangele apa nu se face.Mama mea si acum mai are probleme cu fratele lu tati, din pacate prb asta nu o dispara niciodata, insa tu incearca sa o ignorii pe tipa si cand esti cu el nu ii mai aduce aminte de ea, pentru ca nu merita sa ve certati din asta.Mult noroc

| Denisse_8813 a răspuns:

Incearca si tu in discutiile voastre sa nu mai aduci vorba despre ea ca el sa se mai supere. Oricat de mult te-ar aprecia pe tine, ea, cum o fi buna sau rea in fond e sora lui. Toti avem tendinta ca atunci cand cineva ne critica un membru al familiei sa spunem cate ceva in apararea apropiatilor chiar daca stim ca respectiva persoana are dreptate. Cum spuneau si fetele de mai sus:sangele apa nu se face oricat de draga i-ai fi tu! Ignor-o! La urma urmelor nu traiesti cu ea ci cu fratele ei, nu esti obligata sa fi prietena cu ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sângele apă nu se face!
De tine se poate despărţi oricând, relaţia cu ea este mult mai greu de stricat.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, la fel cum a zis si Legiuitoarea, relatia cu sora lui este mult mai stransa decat cea cu tine si nu va ajunge niciodata(parerea mea)sa te aprecieze la fel de mult ca pe sora lui, care totusi ii este ruda si cu care se cunoaste de o viata... Dar daca va vedea ca te porti urat cu sora lui si daca-i dai de inteles ca o urasti(oricat ar fi ea de stupida, trebuie sa mai lasi de la tine daca vrei sa te intelegi bine cu prietenul tau)se va indeparta de tine.Incearca sa te intelegi cu eawinking:e greu, ce-i drept, dar nu imposibil(eu am avut o colega in clasele 1-8, pe care am urat-o si ea pe mine in clasele 1-6.In clasa a 7-a am inceput sa ne intelegem binisor si in clasa a 8-a am fost prietene foarte bunehappy; trebuia doar sa ne cunoastem mai bine) si tine minte regula de baza:NICIODATA NU-I SPUNE PRIETENULUI TAU CEEA CE GANDESTI DESPRE SORA LUI! Astfel el nu va sti ca nu prea o agreezi si nu va avea nici un motiv sa se indeparteze de tinewinking.

| mada_4135 a răspuns:

Imi imaginez cum te simti si chiar te sustin...problema lui e ca isi iubeste sora? BUN dar asta nu inseamna ca ar trebui sa-i ia apararea de fiecare data.nust c sa spun ar trebui sa invete ca poate sa-si iubeasca sora dar TU ar trebui sa fii mai importanta decat ea(EU ASA VAD LUCRURILE)

| askanyo a răspuns:

Stiueu un asasin platin foarte bun e lunetistbig grin trebuie doar sati gaseti un alibi bun al proces si cam 10. 000 $