| anonim9552 a întrebat:

Comunicarea poate distruge o relatie?( DA / NU ) De ce?

Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Comunicarea de obicei imbunatateste o relatie!
Atunci cand exista comunicare,sti ce vrea celalalt,ceea ce il deranjeaza,ceea ce ii place si ceea ce asteapta de la tine!
Imagineaza-te langa un mut, sa nu poti auzi niciodata un te iubesc, un mi-e dor de tine, ceea de vrea vrea pe viitor cu tine, planuri de vacanta etc
Asa-i ca importanta comunicarea?

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Comunicarea este importanta intr-o relatie...nu o distruge

| MasterOfDisaster a răspuns:

Depinde.
Daca unul dintre parteneri e prost de bubuie, si de fiecare data cand deschide gura te socheaza cu prostia lui, atunci ar face mai bine sa taca, pentru ca altfel distruge relatia.

Dar, in general, lipsa comunicarii distruge relatiile. Prin comunicare arati ce vrei, cine esti, ce gandesti. Este cea mai buna metoda de a cunoaste un om. Daca intr-o relatie partenerii nu mai comunica, nu se mai intereseaza unul de altul, apare o prapastie intre ei, si deci se vor desparti.

O zi buna!

| Azµre a răspuns:

Da, dacă nu există e ca și cum relația nu ar exista. Cum ar fi să te trezești dimineața să nu vorbești cu soția decât un neața și atât?
Ar fi jalnic...

| h3r a răspuns:

Eventual să o întărească, acolo unde este cazul.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Lipsa comunicării POATE distruge şi cele mai strânse relaţii. De ce? Deoarece comunicarea deschisă este unul dintre cele mai importante lucruri ce uneşte două persoane.

| Vix999 a răspuns:

Si da si nu.
Comunicarea e importanta in sensul ca trebuie sa discuti cu partenerul despre orice si trebuie sa fii deschis si daca ai ceva de zis, sa zici. Nu sa te astepti sa ghiceasca in stele.
O poate distruge daca deja bati campii mereu pe acelasi subiect. In general astea sunt situatiile in care unul din parteneri e mai distant si celalalt il "streseaza" cu discutii interminabile de genul "nu-mi acorzi atentie, simt ca te-ai indepartat" etc. In cazurile astea comunicarea nu face decat rau si nu duce nicaieri. Trebuie actionat, nu vorbit.

| Roxxxxi a răspuns:

Buna.Nu are cum sa distruga o relatie.O relatie ar trebui sa fie bazata 80% pe incredere.Comunicarea este cea mai importanta deoarece ambii cuplului trebuie sa isi deschida sufletul in fata persoanei iubite.

| SimionAlexandru a răspuns:

La inceput, o relatie e foarte frumoasa pentru ca exista subiecte interesante despre care sa comunicam.Insa, dupa ce intram intr-o relatie, avem tendinta sa uitam de noi insine, si ne simtim obligati sa stam lipiti de persoana iubita 24 din 24, si astfel nu mai avem timp liber pentru propriile noastre pasiuni, obiective, viata noastra personala, si incet incet... Dispar si subiectele de discutie, intervine rutina, si se ajunge la despartire.

| ORDKEO a răspuns:

Salut.Lipsa comunicarii poate distruge o relatie foarte usor si repede,dar in niciun caz "comunicarea",comunicarea este foarte importanta intr-o relatie, dar nu cu totii o pun in aplicare, de aceea se spune(de ce te-ai despartit de x?, raspuns-lipsa de comunicare), deci lipsa de comunicare este unul dintre multele motive pentru care relatiile se distrug nu comunicarea. sper ca ai inteles.

| MiaAtasiei a răspuns:

Depinde ce fel de comunicare. daca aceasta consta in reprosuri si chestt din astea nu.insa daca aceasta consta in ceea ce simtiti voi si in ce credeti nu ar trebui sa fie o problema din contra comunicarea ajuta la intelegerea din cuplu

| strigatulmaimutei a răspuns:

Comunicarea este foarte importanta deoarece doar asa poti sa te intelegi din ce in ce mai bine cu persoana iubita... Intotdeauna trebuie sa fii deschis/a pentru ca doar asa poti sa ai o relatie de lunga durata.
Comunicarea poate sa distruga sau sa intareasca o relatie, depinde doar de voi!

| Atanasoaie_Giuliana_1970 a răspuns:

Comunicarea este foarte importanta din toate punctele de vedere, mai ales intr-o relatie. aspunsul tau aici...