| anonim_4396 a întrebat:

Considerati violenta in familie o problema grava? Poate afecta copilul pe termen lung?

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

O intimplare pur si simplu se poate trece cu vederea.In schimb folosirea violentei in mod repetat chiar e o problema destul de grava.

| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Bineinteles ca este o problema grava care poate afecta chiar si un adult intreg la minte.

| ÐÿÅ a răspuns:

Copiii au nevoie de suport emotional si indrumare in vietile lor, pe parcursul caruia apar provocari si situatii, ce sunt intr-o continua schimbare. O parte din responsabilitatea parintilor este sa constientizeze nevoile copilului pentru a putea sa le ofere suport pentru sanatatea sa emotionala!

| Anonymus314 a răspuns:

Bineinteles ca e o problema grava, tot ce se poate.

| lo a răspuns:

Uite aici opinia mea completa despre violenta in familie
http://lyrica-rosalyn.blogspot.com.es/2011/02/tristete-infantila.html

| DWDT a răspuns:

Copii (vorbind despre cei mici) nu se nasc invatati. Parintii lor trebuie sa le acorde o educatie buna si sa le dea un exemplu bun. Copilul ar putea ramane cu sechele (fizice si morale/psihice), se poate inchide in sine, poate lua obiceiul de "bataie" si poate duce (la maturitate) la un comportament deranjat pentru oameni, poate duc ela infractiuni din ce in ce mai grave. sper ca te-am ajutatbig grin

| MouSSEauChoColat a răspuns:

In opinia mea, violenta in familie este poate cel mai urat cadru in care poate creste un copil-deci da, este o problema grava. Copilul este, bineinteles, afectat dar cred ca asta depinde si de cat de puternic este el- fizic sau psihic. Pe termen lung consider ca este afectat mai mult psihic decat fizic pentru ca vanataile sau chiar ranile trec, insa amintirea unei copilarii distruse de bataie nu.

| TaviComplicat a răspuns:

Normal ca da.

| BeyondTheMusic a răspuns:

Normal.

| RoccoSuasito a răspuns:

Eu o consider o problema foarte grava. Copilul sigur va fi afectat in diferite moduri. Cand va creste poate fi la randul lui violent cu cei din jur, sau poate fi o fire retrasa, nesociabila, ii va fi frica de cei din jur, sau ii va fi frica sa nu esueze in tot ce incearca.

| EmylyaEmy a răspuns:

Da...normal ca este. Nu il afecteaza pe termen lung, ci TOATA VIATA.

| Neku a răspuns:

Da il afecteaza. Citeste mai multe aici: http://www.parinti.com/Cumafecteazaviolentacopiii-articol-214.html

| anda99 a răspuns:

Pai da.Violenta nu e bine pentru un copil. Poate sa il socheze pentru mult timp sau chiar sa ia exemplu rau