| nicoleta_5825 a întrebat:

Considerati ca violenta domestica poate influenta viata unui minor?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Daca acel copil este ajutat, nu va fi influentat. Conteaza mediul in care isi desfasoara activitatile din afara familiei.

26 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Din pacate, da!
Dezvoltare psihica a acestuia va avea mult de suferit!
Cum, depinde ...de la caz la caz/fie, la randul sau va deveni agresor, fie se va introverti,... oricum, clar va fi afectat!

mira
| mira a răspuns:

In mod sigur.Va ajunge si el violent prin imitatie sau se va imbolnavi. Mira

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Aproape intotdeauna copiii urmeaza exemplul oferit de familie.

daniela
| daniela a răspuns:

Enorm, copiii sunt foarte sensibili si orice emotie le poate schimba caracterul si intrega viata

regis
| regis a răspuns:

POATE?!?!?! Nu poate, ci o influenteaza drastic.

| DenissaDeea a răspuns:

Da cu siguranta/mai ales cand deja incepe sa realizeze tot ce se intampla in jurul lor, si se imprima in minte pentru tot restul viieti lor...

| nicky a răspuns:

Da si inca cum, influenteaza viata f mult, in general violenta in familie isi pune amprenta asupra unui copil chiar si pentru toata viata.

| JustMeFlory a răspuns:

Depinde si de mentalitatea lui si la asteptarile din partea voastra... poate el e deja obisnuit sau il deranjeaza! dar in mare partea aceste violente duc la probleme mentale ale minorului, poate fii si el la fel, e rautacios cu cei din jur, nu se ataseaza de nimeni si nimic! si ai fff mare grija sa nu devina emo! deoarece se poate refugia in acest lucru'si isi poate face prieteni la fel! ai grija!

| gabrielutzu a răspuns:

Nu stiu daca violenta domestica poate influenta viata unui minor, dar violenta salbatica sigur o influenteaza...

| Danny _3256 a răspuns:

Da, il marcheaza si e nevoie de alte persoane mature care sa il ajute sa depaseasca traumele.

| Ecaterina a răspuns:

Referitor la violenta in familie, este tragic ce se intampla, evident ca mereu cei care sufera sunt copiii si care adesea raman cu sechele.Cred ca tine de puterea unui om sa poate sa treaca peste cele suferite in familie si sa isi construiasca o viata bazata pe alte valori decat cele cu care a fost crescut, si tot respectul pentru acei care reusesc. Nu sunt de acord cu acele femei care spun ca nu sunt capabile sa renunte la un sot violent de dragul copilului.in viata exista mereu alternative, iar un copil are nevoie de un mediu calm, cald in care sa creasca, mult mai mult decat a stii ca parintii sai sunt de fapt impreuna doar pe acte.

| Nastia a răspuns:

Da, un copil ramane socat, marcat d violenta din familie,... s va speria f tare, s va inchide, nu s va putea adapta unui grup mai ales daca e mic, .ai grija is fereste-l d astfel d scene,.[si eu am avut astfel d intamplari si tremur cand ai mei tipa unu la altul,.]ai mare grija d copilul tau k nu vrei sa-l vezi distrus,.sad

| Liana [] a răspuns:

Bineinteles.La varsta aceea orice factor influenteaza viata unui minor.Mai ales violenta, deoarece si el poate deveni violent cand v-a creste.

| galileo a răspuns:

Ceau. Comportamentul familiei fata de copil ai influenteaza acestuia personalitatea intr-o anumita masura. Violenta domestica afecteaza negativ personalitatea unui copil, modul sau de a gandi, maltrateaza copilaria sa. Copii pot ramane cu amintiri neplacute din astfel de experiente. Sper sa vedem cat mai putina violenta domestica. Numai Binewinking

| eu_4161 a răspuns:

Pai, probabil ca DA...cred asta deoarece daca copii sunt mai micuti si vad ce are loc (violenta domestica) ei vor face la fel.Nu sunt sigura...:asta e parerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| alinosh a răspuns:

O influenteaza mai mult decat se gandesc oamenii uneori...violenta domestiica e ceva iesit din comun... iar un copil sub 18 ani cand vede asa ceva sufera...chiar daca sa zicem se intampla de mai multi ani...

| debotenerte a răspuns:

Desigur daca nu recent poate avea urmari cand va fi mai mare, ma refer ca fiecare copil in felul lui percepe violenta domestica in mai multe moduri:poate sa fie si el violent, sau il va intimida si asa va fi un copil singur fara prieten sau cate nu se mai intampla, poate sa-i influenteze psihicul si uite asa nu sti de ce acest copil face ceva in viitor ireparabil in care oameniii se vor intreba cum si de ce ca doar a avut de toate si era un copil linistit?

| adelaadelina a răspuns:

Enorm de mult. un minor ce vede acasa va face si vand va fi mai mare.intrebandu-se: eu asa am vazut la paeinti si am suferit acu e randul meu sa-i fac pe cei apropiati sa sufere sa vada si eicat e de bine. parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta. poate ramane traumatizat pe viata.isi va ura parintele agresor. daca este un copil care poate trece cu bine prin asta, e bine, dar cei care nu pot vor avea ca examplu acest comporament.se va purta asemanator in casnicia lui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu sigurantawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Violenta naste violenta si tot asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA! Categoric. eu am avut parte de o copilarie nefericita, si asta mi-a influentat viata...
( sebastiann_dann )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de modul de gandire a minorului, fiindca sunt persoane care trag concluziile care trebuiesc trase si nu fac lucruri asemanatoare, si persoane care ce vad. fac.

| ritteralx a răspuns:

Da. cred asta cu tarie si a iti spun de ce: in copilaria mea de cacao am vazut cum tatal meu o batea crunt pe mama am luat parte la scandalurile si bataile repetate am fost niste copii chinuiti si eu si fratii mei. acum am si eu un copil si vad cum este. insa inainte de a ma enerva si de a da in el ( asa cum tata facea cu noi) ma opresc si imi aduc aminte de ce am trait eu. nu vreua sa urmez exemplul tatalui meu si sa fc aceeasi greseala ca si el. vreau sa fiu o mama buna pentru piticul meu care in fiecare zi imi umple casa de lumina cu zambetul lui. sa ai o copilarie frumoasa este visul oricarui copil. eu nu vreau sa ii rapasc aceasta fericere pe care mie mi-au rapito parintii mei. asa ca daca vreodata aveti copii sa nu va certati niciodata in fata lor sa nu ii faceti partasi la problemele voastre, lasatii sa aiba o copilarie asa cum poate unii dintre noi nu am avut