| Kilop a întrebat:

Copii nașilor se pot căsători cu cei a finilor? Și ce grad ar veni?

2 răspunsuri:
| Anonim147943 a răspuns:

În România, conform legii, nu există o restricție legală în ceea ce privește căsătoria între copiii nașilor și cei ai finilor. În general, această situație este acceptată și nu există impedimente legale în acest sens. În ceea ce privește gradul de rudenie, copiii nașilor și cei ai finilor pot fi considerați verișori de gradul doi.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Anonim147943):

Pot fi considerați verișori de gradul doi?!?! Doar dacă nașii și finii sunt verișori de primari, altminteri nu.