| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca iubitul meu este in depresie, cum il pot ajuta?

De cateva zile a devenit rece si distant de mine. A inceput sa imi ascunda lucruri doar ca sa nu ma confrunte. Cand am discutat despre toate astea el a spus ca stie ca e vina lui. Stie ca este rece si are probleme da nu poate sa se schimbe. Avem aproape 1 an de relație si eu i-am zis ca il iubesc dar el spune ca nu reușește sa imi zica cuvintele, deși mi-a zis ca tine la mine. Mi-a spus ca nu stie daca o sa se schimbe vreodata si ca el isi vede viața in singurătate. Eu cred ca trece printr-o criza existentiala si depresie din cauză ca este plecat si nu are inca servici. (Avem o relație la distanță de cv timp, a mai fost plecat si lucra foarte mult dar si a facut mereu timp sa ma sune macar 5 min sau da imi trim un mesaj).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot fi două variante : prima e simplă și dacă simți că e asta pune-i capăt până nu ajungi să prinzi și mai mult drag de tip. Dacă zici că e și la distanță fizică și între timp a apărut și distanțarea spirituală, mentală, ar fi clar că tipul nu mai vrea să fie cu tine și vine cu scuze, cu alte povești, dacă e asta.

A doua variantă e posibil să fie tot ce spui tu mai sus și atunci tu ar trebui să fii lângă el non-stop, dacă e depresie e grav, și dacă decide să se izoleze e și mai grav. Dar ca și persoană care la fel aleg singurătatea și nu mă prea simt ok între oameni îți spun că un om care a ales să fie într-o relație, deși prefera singurătatea, mi se pare o persoană duală și o persoană care doar se ascunde după această singurătate, adică nu te mai place sau chiar în noul loc ajuns are pe altcineva și-ți spune pe ocolite să-l lași în pace. Asta ar mai fi varianta în care pentru el nu mai însemni nimic.

Acum ar mai fi și o a treia variantă, cred că inițial nu am specificat că ar fi, dar din ce ai povestit pot vedea lucrurile și așa și recunosc că treaba asta am făcut-o și eu de multe ori, asta dacă e chiar așa cum vezi tu lucrurile și tipul chair este un lup singuratic sau doar se preface și revenim iar la prima variantă.

A 3 a variantă ar fi cea în care tipul te iubește prea mult, dar are și o doză de egoism și vrea să se apere pe el, la modul că îi e prea frică să nu te piardă, simte că te poate pierde, poate și distanța asta îi transmite acolo ceva, și poate nu au stat lucrurile chiar roz între voi, na, ca în orice cuplu sau relație sunt și bune și rele, iar acele rele + distanța + iubirea huge cu teama de a nu te pierde cândva, îl fac să se retragă în propria-i carapace și să-ți spună ție că el ar alege mai mult singurătatea, mai mult decât pe tine. Dar ar fi doar o mască, dacă așa ar sta lucrurile și poate și egoism, vrea să te piardă acum decât să avanseze relația și să te piardă mai târziu. Ori toate acele lucruri rele pe care le vede la relația voastră îl fac să bată în retragere și să aleagă scuza cu singurătatea.

Cât de ce a spus el cu faptul că nu se schimbă, din păcate este cruntul adevăr, oricât de optimistă aș vrea să fiu, îți spun că până și psihologia susține că oamenii nu se schimbă, oamenii doar lucrează cu ei, oamenii își pot ține cu multă muncă, evident, doar în frâu pornirile, demonii, defectele și își pot explora și exploata la maxim calitățile și pot deveni într-o manieră ideală versiunea lor cea mai bună, dar din păcate oamenii nu se schimbă. Pot realiza multe chiar ș-așa cum sunt ei, dar nu se schimbă. Oamenii rămân aceiași de când se nasc și până mor, cu același chip, cu aceleași trăsături morale, spirituale, cu aceleași gesturi și mimici, cu aceleași credințe, cu aceleași tabieturi, mai ales dacă oamenii nu sunt dispuși să lucreze cu ei pentru a forma versiunea lor cea mai bună.

| NanaSaya a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru raspuns.

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-mi pare depresie asta, mai repede are alta iubita si nu mai are chef de tine...

| Fatamuntilor a răspuns:

Anonimul scrie tampenii, apoi le sterge
uite aici link
RăspundeRăspunde
Raportează
Evaluează
anonimuII
acum 49 minute | anonimuII a răspuns (pentru NanaSaya):

Pe tine te pun pe lista asta cu numărul 174.

Îi mai pun pe 2 lângă tine pe lista asta din cei care au răspuns la întrebarea ta ca să nu spui că am ceva cu tine.

https://i.postimg.cc/fbDPLYMn/capture1.jpg
tipic pentru cel care il contrazic
incet nu va cui sa ii raspunda!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu înțeleg ce-i cu numărul 174? Măcar sunt al 174-lea de pe lista celor buni sau răi?!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum spuneam a sters si acel raspuns...
Pai esti pe lista celor rai in privinta lui.Eu sunt cu vreoo 10 locuri in fata! Dar ii poti vedea postarile, dar nu ii poti comenta (raspunde)

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Aaa, ok! Deci pe lista lui sunt, am crezut că pe a ta, dar nu înțelegeam de ce, ce ți-am făcut, pe a lui ar fi și normal să fiu, că doar am avut boașe (și-mi scuzi expresia, te rooog) să-i răspund, oi avea și eu probleme de am devenit vehementă cu unele răspunsuri, dar chiar nu suport ideea cu vârsta și răspunsurile seci în care chiar nu vrei să oferi, măcar dacă nu vrei să-i înțelegi problema cuiva sau pur și simplu nu poți, că tu răspunzi doar sec, măcar nu te mai băga să scrii chestii de vârstă sau caterinci și puteam să înțeleg ideea de caterincă și glumițe la întrebările despre sex, adică acolo, e amuzant, ce-i drept deși și alea ar trebui tratate serios, însă atunci când cineva îți spune problema lui sufletească sau ceva mai ales legat de o relație, eu una consider că un om care chiar vrea să trateze o relație și să o facă să funcționeze, chiar e un om cu o maturitate supremă, mai ales în secolul 21 când parcă noi oamenii, suntem așa pe modul "Dar ce-mi pasă, să facă ce vrea, și dacă stă și dacă pleacă, eu știu că am încercat." Nu zic că într-un ultimatum și după ce ai încercat tot, ar fi ok să gândești și așa, că poate deja realitatea ți-a arătat că nu sunteți compatibili și orice ar fi nu reușiți să vă înțelegeți, dar nici la primul țipăt sau la prima frustrare să pleci și să nu vrei să înțelegi mai mult, atât pe tine cât și pe partenerul/partenera ta, să creșteți împreună, să construiți împreună, iar tipa asta chiar mi s-a părut super matură cu întrebări super mature, care nu vrea să arunce un an așa într-o clipă, ba dacă mă uit mai bine, ea încă vrea să lupte pentru o iubire la distanță, ceea ce mi se pare fantastic, recunosc că nici eu nu cred în iubirea la distanță.

| Lioana a răspuns:

Se indeparteaza de tine. Nu te mai gandi la el daca el nu se gandeste la tine!

| Lioana a răspuns:

Poate are pe alta si tie iti serveste vrajeli din astea cu singuratatea. Poate pregateste terenul pentru despartire. Asta nu e depresie. E "Nu mai vreau."

| NanaSaya a răspuns (pentru Lioana):

E plecat de doar 2 săptămâni, ma îndoiesc. Si ultima lui relatie s-a terminat pentru-ca fosta l-a înșelat.

| ReddY25 a răspuns:

Cred ca are dreptate Lioana, ceva stie prietenul si te duce te nas

| Marius22222222222 a răspuns:

Sunt plecat în străinătate.stiu cum e să vorbești doar pe telefon sa numeri secundele până te vezi cu aceea persoană.e foarte greu sa tii cu adevărat o relație la distanță

| CleanHeart a răspuns:

Macar daca nu îți zice cuvinte sa arete prin fapte
Daca nici așa nu arata, lasa-l in supărare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

El e plecat și nu găsește de muncă și una visează să îi spună ăla - te iubesc.

| NanaSaya a răspuns (pentru anonim_4396):

Răspunsul tau este răutăcios si fara relevanță la întrebarea mea. Așa ca mai bine abtine-te.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu înțeleg ce tot aveți dorința de a pune un număr de ani unei persoane care pune întrebări care nu vă plac vouă sau vi se par dintr-un motiv sau altul puerile? Îți dai seama că și copii de ar scrie aici și ar avea acea problemă, e mai important să te cobori la nivelul acelei probleme (sper fără a te jigni, pe tine cel care ai pus întrebarea) și să îi oferi un răspuns sincer din suflet? Adică eu prima lecție pe care am învățat-o în clasa a 9 a la pedagogic a fost cea în care "Tu ca și profesor devii model pentru copil", "Tu ca și adult profesor te cobori la mintea lui, copilului căruia îi predai."

Mie una sincer mi-e teamă dacă unii dintre aceștia care dați astfel de exemple și înșirați anii, pe care credeți voi că i-ar avea omul care pune întrebarea... mi-e teamă dacă ați fi părinți și copilul vostru la vărsta x v-ar veni cu o problemă asemănătoare și și chiar de nu a-ți avea, dar tot mi-e teamă de momentul când chiar trebuie să ajungeți părinți și la fel va trebui să-i spuneți copilului vostru :"Tu taci, pentru că ești un copil, vezi-ți de copilăria ta!"

Știu că exact sub această formă am fost crescută și eu și acum la 26 de ani tot familia care mă trata ca pe un copil în copilărie se mira acum de ce nu am reușit să obțin un job de la 18 ani, de ce nu am terminat facultatea și de ce nu sunt căsătorită și cu copii la 27 aproape de ani.

Ceea ce vreau să spun este că atitudinea asta de a nu înțelege oamenii, de a-i considera pe unii imaturi doar pentru că gândesc diferit, ori chiar atitudinea în care dacă ești copil și imatur tu nu ai voie să vorbești, să te exprimi, la fel aș spune și de rezultate, mi se pare o atitudine nocivă pentru psihicul nostru uman dar mai ales pentru un copil în creștere, care prin greșelile și imaturitatea lui explorează și învață.

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e TPU

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pari să ai mai mult de 15 ani.

| Alissia97 a răspuns:

Mergi cu el la psiholog, este cel mai sigur asa.
Tu il poti motiva sau distrage din starea lui.

| mateiborsa123 a răspuns:

Te înșală