| denisTiky a întrebat:

Vreau sa incep cu inceputul: acum cateva luni m-am indragostit de o fata, dupa ea tot nu recunostea ca ma place, etc. La un moment dat nu stiu cum s-a intamplat dar mi-a spus tot ce simte fata de mine. Tot am mers cu relatia inca o luna si ceva, doar ca de la un moment dat a devenit foarte rece cu mine, adica nu mai imi trimetea mesaje cum facea de obicei, zici ca m-a uitat. Azi mi-a scris un mesaj ceva de genu: "Azi pana la ora 12 noaptea voi raspunde la orice intrebare fara sa mint bla bla bla... Si am intrebat-o: Chiar ai simtit ceva pentru mine? Daca da, atunci inca mai simti?
Dupa ce i-am scris asta, mi-a si raspuns. A zis ca da, doar ca mai simte mai multe lucruri pentru mai multe persoane. Cand am auzit asta singurul lucru la care ma gandeam era sinuciderea si imi era frica sa nu cad in vreo depresie si sa imi fac ceva. Totusi dupa am intrebat-o cu ce am gresit. Ea a zis ca nu am facut nimic. Eu am spus: Nu cred, nu se poate! Ceva am facut si nu imi spui" Dupa a spus ca incearca sa se concentreze mai mult pe scoala decat ceea ce s-a intamplat in vacanta (relatia noastra a inceput vara aceasta)
Acum vreau sa o uit, nu stiu cum o sa fac asta si vreau sfatul vostru! Va rog. Tot timpul ma gandesc la clipele petrecute impreuna vara aceasta. Nu imi ies din minte toate mesaje care mi le trimitea. Ce sa fac? Am inteles ce a vrut sa imi zica defapt.Sunt ferm convis ca are pe cineva, adica scoala nu a inceput inca, mai sunt doua zile. Nu are ce sa se concentreze pe scoala. Sincer sa fiu, noapte cand stau in pat si ma gandesc la ea imi vine sa plang, si nu este doar ea problema, ci si tatal meu care ii duc dorul din cauza ca a plecat in alta tara, si am mai multe griji.
P.S: Eu sunt intr-un oras iar ea a venit aceasta vara in vacanta la bunicii ei, iar pe la sfarsitul lui august a plecat iar in orasul natal. Tot am tinut legatura dar dupa a inceput sa nu ma mai contacteze. Eu nu am contactat-o din cauza ca parintii ei sunt niste oameni ciudati si nu vreau sa imi fac probleme cu ei, asa ca mama a acceptat aceasta relatie si a zis ca poate sa ma sune cand vrea ca nu o deranjeaza.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Sunteti tineri adolescenti iar lucrurile acestea se intampla.A fost o relatie frumoasa si amintirile nu ti le va lua nimeni. Daca ea este din alta parte si nu ai cum sa te vezi cu ea deci e un fel de relatie la distanta lucrurile sunt mai complicate avnd in vedere ca sunteti inca adolescenti deoarece veti simti nevoia de libertate distractie. Poate s-a indragostit de tine dar e constienta ca e foarte complicatg sa isi pastreze sentimentele la distanta si sa astepte inca o vacanta prin iarna can poate va veti mai vedea.Accepta situatia mai sunt fete si o sa te mai indragostesti

| denisTiky explică (pentru Freya1):

Da dar nu pot sa o uit! Tot timpul, dar absolut tot timpul ma gandesc la ea, si nu e ca vreau eu, ci din intamplare.

| Freya1 a răspuns (pentru denisTiky):

Stiu te-ai indragostit asta este normal dar vezi tu nu poti sa impui sentimente la cineva cu forta iar daca ea nu mai simte acelasi lucru inseamna ca nu e pentru tine si oricat ai incerca ceva acea relatie nu va mai functiona.Si apropo de sinucidere nu este o solutie nu castigi nimic ba din contra pierzi o viata frumoasa.Chear nu esti curios sa vezi cum iti va fi viitoru ce vei reusi sau cate fete frumoase vei mai avea?

| denisTiky explică (pentru Freya1):

As vrea sa ii dau un mesaj de adio, ceva de genul doar ca vreau sa o fac sa o doara si sa simta ceea ce simt si eu acum. Ma poti ajuta?
P.S: nu vreau ceva scrisoare sau ceva ceea ce sa ii spun ca un papagal, ci doar o idee care sa ma poata inspira. Merci oricum ca mi-ai raspuns, multi isi bat joc.

| Freya1 a răspuns (pentru denisTiky):

Nu am de ce sa imi bat joc toti trecem prin asta la un momentdat.Ar fi o idee sa isi scrii un ultim mesaj dar parere mea e ca el sa includa niste intrebari care te framanta pe tine iar la final sa ii spui ca asta e ultimul mesaj pe care il mai scrii si ca sa il pastreze sa isi aduca aminte de perioada cand va scriati mesaje deoarece o sa ii fie dor

| YoNuuT a răspuns (pentru denisTiky):

O so doara in pi__a!
daca te placea cu adevarat nu iti punea ca se uita si la alti (de sentimente)

| denisTiky explică (pentru Freya1):

Multumesc mult!

| denisTiky explică (pentru YoNuuT):

Multumesc, dar nu ma ajuta.

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Chiar daca te-ai indragostit din intamplare, tu trebuie sa te opui sentimentelor. Relatiile cu persoane de sex opus in timpul adolescentei nu sunt recomandate. De ce? Pentru ca o relatie de felul acesta se face doar in scopul casatoriei; altfel relatia nu va dura, iar despartirea va fi dureroasa.
Mintea este deasupra inimii -si asa trebuie sa fie mereu- si la propriu si la figurat. De aceea ratiunea si judecata trebuie sa stapanesca peste inima si sentimentele ei, si nu invers.
Dragostea adevarata armonizeaza mintea cu inima, ratiunea cu sentimentele, judecata cu simtamintele. Tocmai pentru ca nu exista aceasta armonie in fiinta ta, iti dai seama ca intre tine si fata aceasta nu este decat pasiune. Pasiunea este o atractie care poate dura o vreme mai scurta sau mai lunga; pasiunea este o imitatie perfecta a dragostei, dar nu este dragoste. Multi nu fac deosebire intre cele doua; si din pricina aceasta multe relatii s-au destramat ma inainte ca partenerii sa se cunoasca destul de bine intre ei. Multi copii traiesc doar cu un singur parinte, iar scolile sunt intesate de inimi frante; si asta pentru ca oamenii se arunca in relatii unii cu altii fara judecata, si se lasa condusi de inima.
Tinerii au nevoie sa fie educati si in privinta aceasta. Chiar daca ne place de cineva si-l visam nopti de-a-randul, nu inseamna ca trebuie sa ne aruncam repede in relatie.
De asemeni, noi nu trebuie sa fortam pe cineva sa ne placa. Si cand cineva ne respinge nu inseamna ca trebuie sa ne sinucidem; pai ce, persoana respectiva este Dumnezeu?
Mira-m-as sa nu fie vreo fata care ar dori sa te cunoasca, iar tu sa te sinucizi din pricina unei fete care are deja alti prieteni mai inainte sa te cunoasca pe tine. Ce tablou! Ce priveliste ar fi asta!

Sa-ti fie principiu: nu-ti faci relatie cu cineva decat daca amandoi sunteti pregatiti pentru casatorie din toate punctele de vedere.
Un alt principiu care de asemenea nu trebuie calcat este acesta: daca o fata are prieten, atunci nu ai ce cauta sa intri in relatie cu ea. Valabil si pentru fete lucrul acesta. Nu avem voie sa despartim prieteniile sub nici o forma. Nici sa nu ne treaca prin minte astfel de ganduri. Iar daca fata ti-a dat de inteles ca mai are pe cineva, atunci pentru ce ii provoci durere cautand s-o faci sa se indragosteasca de tine? In astfel de situatii nu ai ce sa faci altceva decat sa te rogi pentru ea ca sa fie fericita; orice gand sau sentiment rau pentru tine sau pentru ea nu sunt de la Dumnezeu ci de la cel rau, si trebuie sa indepartezi astfel de ganduri.
Cat despre relatiile la distanta nu zic ca sa le eviti din principiu. Dar este recomandat sa le eviti tot spre binele tau si al fetei, pentru ca in felul acesta amandoi veti fi scutiti de foarte multa suferinta. Iar pana la urma este adevarata zicala: "Ochii care nu se vad, se uita."

| denisTiky explică (pentru anonimg):

Ai fost cam dur cu raspunsul, insa m-a trezit la realitatenintr-un fel sau altul. Totusi eu nu am stiut ca ea are pe altcineva. Cand era aici petreceam timp impreuna, imi spunea ca ma iubeste, etc. Nu m-am gandit ca ma poate insela. Acum am vazut pe internet un mesaj: ai uitat sa ma inveti cum sa fiu tare cand vei pleca. Si sa stii ca asta chiar asa si este. Oricum daca o sa imi mai scrie candva am sa ii raspund urat sau, ma rog, oricum am sa ii spun cat de rau m-a durut despartirea si poate doar asa o sa isi dea seama ca eu... Chiar am iubit-o cu adevarat si am tinut la ea. Pe scurt, am sa o uit, asa cum a facut si ea. Multumesc de raspuns (=

| anonimg a răspuns (pentru denisTiky):

Răspunsul a fost dur tocmai ca să te trezească la realitate; dar acesta a fost doar un scop care si l-a atins.
Un alt scop care răspunsul nu si l-a atins -si pe care voi insista- este acela de a te face să înțelegi că dragoste cu forța nu se poate.
Exact asta se întâmplă când iubești cu pasiune: apare ura și răzbunarea. Dar când iubești cu dragoste, chiar când esti rănit suferi in tăcere, dar iubești persoana respectiva si nu o urăști -pentru că nu poți să o urăști, ci iubești în continuare în ciuda defectelor ei de caracter.

Ce vreau să spun este nu doar ca să nu îi faci rau, ci și ca să lupti împotriva acestui gand rău din mintea și inima ta. Te-a mintit? Tu păstrează-ți caracterul si nu te razbuna. Prin răspunderea cu aceeași moneda se blochează poate pentru totdeauna posibilitatea ca ea să se întoarcă vreodată la tine. Mai târziu iti va părea rău pentru cuvintele dure care i le-ai spus, chiar și dacă nu se va întoarce la tine. Alimentează-ți inima cu pace și liniste, si nu lasa ca ura si răzbunarea să pună stăpânire pe inima ta.

| denisTiky explică (pentru anonimg):

Nici nu vreau sa se mai intoarca, dupa ce singura mi-a spus ca simte mai multe chestii pentru mai multe persoane. ]=

| christall a răspuns:

Relatiile la distanta nu merg. Esti tanar si ohoo, o sa-ti aduci aminte cand o sa fii la casa ta cu nevasta si copii si o sa te amuzi ca vreodata ti-au trecut prin cap ganduri rele.Tu nu ai gresit cu nimic, doar ca ea are alt univers la oras. Imbarbateaza-te si mergi mai departe, nu e ultima oara cand te vei indragosti.

Răspuns utilizator avertizat