| Aldutssss31 a întrebat:

Credeti ca 2 tineri de 20 de ani se pot descurca cu un bebeluș si sa stea si cu chirie? Fara ajutor de la părinți.

23 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Depinde de cei doi tineri. Daca sunt doi tineri foarte descurcareti si bine pregatiti care castiga bine, se pot descurca fara probleme.

Daca sunt doi tineri care habar nu au pe ce lume traiesc, nu castiga nimic si nu se pricep sa faca nimic, atunci le va fi foarte greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altii care stau in chirie si inca sunt la mana parintilor si fac un copil...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, de ce nu, dacă se iubesc și au câte un job, amândoi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar este posibil. Nu știu cum este în situația voastră, dar la modul general se poate.

| Mopmop a răspuns:

Categoric da! Sa existe respect, intelegere si iubire intre voi!

| Pnin a răspuns:

Nu

| Pnin a răspuns (pentru floresdemayo):

Cu bebelusul cine sta daca amandoi sunt la job

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Pnin):

Bunicii.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca unul dintre ei are un job foarte bine platit, atunci da
altfel, daca nu au parinti care sa aiba grija de copil si nu se pot duce amandoi la job, atunci nu au cu cine sa lase copilul, poate daca sunt amandoi cat de cat bine platiti si isi permit bona, insa la 20 de ani putin probabil sa fie bine platiti

| GouDidodino a răspuns:

Nu

| Pnin a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Atunci sa faca ei copii, lol. Ce stupid. Faci copii sa ti-i creasca altul

| sierra1 a răspuns:

Tinerii au salarii de măcar 1000 eu fiecare?

| Freya1 a răspuns:

Cam greut.Eu cu a meu avem 25 respectiv 29/30 si nu avem copii si ne-a fost greu sa tinem o chirie.Gandestete ca pe langa chirie ai facturi, trebuie mâncare pentru voi si pentru bebeluș lucuri speciale (nu exagerat de scump da gandestet numai la pampersuri) asa ca daca bărbatul nu are un loc de munca bine platit si mama nu ia indemnizație după copil (o primeste doar dacă a muncit până sa ramana insarcinata) nu stiu cum o scoti la capăt.Ca ea trebuie sa stea macar doi ani cu copilul.Plus ca voi sunteti foarte tineri, ar trebui să faceți o scoala, un curs de calificare sa va creati un viitor si o stabilitate.

| Frank51 a răspuns:

Eu sincer câștig bine, și de abia mă întrețin pe mine, fără mari extravaganțe. Ca să crești un copil implică mult prea multe sacrificii, care trebuie analizate înainte de conceperea lui.

| gabicoo a răspuns:

În Românica: greu dar nu imposibil! Totul depinde de veniturile cuplului!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu au încotro, o vor face.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Pnin):

Se organizează, astfel incât să-l supravegheze nonsop. Caută joburi, in schimburi diferite. Și fac cu rândul, până crește bebe. E foarte greu, dar dacă tot îl au, vor face și ei sacrificii pentru binele micuțului.

| Pnin a răspuns (pentru floresdemayo):

Mie mi se pare putin probabil sa-ti gasesti job de noapte ca asa ai tu nevoie. Eu cand am cautat acum un an gaseam doar 1 si 2 la mine in oras...
Si daca lucrezi noaptea si ziua dormi, tot nu stai cu bebelusul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă sunt serioși se pot descurca. Cu greu, dar vor reuși.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Pnin):

În producție, să știi că există schimbul 3. Sau ca paznic, undeva (pentru el) sau poștaș (mai poate da pe acasă si in timpul jobului)
Schimbul I de la 7:00 la 15:00; schimbul II de la 15:00 la 23:00 si schimbul III de la 23:00 la 7:00.
Se doarme, printre picături, și ca un "iepure", atent, la tot ce mișcă in jur. Am scris că vor trebui să facă multe sacrificii. Își asumă acest rol, de părinti, dacă vor neapărat un copil in situatia când sunt conșștienti că nu primesc ajutr din partea nimanui. Și probabi, din cauza oboselii și a stresului psihic, prin care trec, se vor ivi si mici certuri in cuplu, care vor duce, in timp, la cine știe ce, daca unul dintre ei nu e putin mai tolerant și mai rațional.
Normal că fără ajutor din partea cuiva, vor fi nevoiți să ducă o muncă de Sisif.

| FantasyBoy a răspuns:

Daca fata se ocupa cu ceva banos(videochat, modeling) iar baiatul cu ceva programare/IT se pot descurca foarte bine, altminteri mai greu, dar se poate.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca se pot descurca, depind ce joburi au, atata tot.