| Chibi689 a întrebat:

Credeti ca asa face un om sanatos la cap? In vacanta sau timpul liber sa ma lase sa ies in oras doar insotita de prezenta tatalui meu si sa imi aleaga el prietenii dupa fata gen unu i negru nu i bun si asa? Vi se pare normal?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu este normal si uneori parinti nu constientizeaza ca o data ce te tine din scurt cand vei scapa vei face boacanele de care se teme ca le vei face acum.E genul de parinte posesiv cu care trebuie sa discuti.Incearca sa ii explici ca nu poate face asta la nesfarsit si ca daca e sa se intample ceva oricum se va intampla si cu tatal tau de mana

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vorbeste cu parinti despre acest lucru.Dar vorbeste cu blandete si respect profund. Spune-le ca ai nevoie de mai multa libertate.

| HazelEyes77 a răspuns:

Cred ca e vorba de mama ta...care e foarte stricta cu tine. As spune ca exagereaza cu astfel de restrictii. Stiu ca e normal ca parintii sa si faca griji si sa i preocupe viata lor dar de aici si pana a le alege prietenii sau de a le controla fiecare miscare e cale lunga. Intre copil si parinte trebuie sa existe incredere si respect reciproc si sa se pastreze un echilibru. Parintii trebuie sa respecte intimitatea copiilor si nevoia lor de libertate. Simte si el nevoia sa aiba prieteni sa socializeze fara sa i sufli tot timpul in ceafa. Nu e ok astfel de comportament.

| Nilsson a răspuns:

Daca te-au prins fumand e oarecum de inteles de ce nu mai au incredere in prietenii cu care iesi, lucrurile rele se invata din anturaje.
Ei fac asta pentru ca tin la tine, ce ai putea sa faci este e iti chemi mai des prietenii pe acasa ca sa ii cunoasca si ei si in felul acesta ar putea sa iti acorde mai multa libertate.