| andromeda147 a întrebat:

Credeți că cineva se poate lasa de fumat pentru cineva dacă nu exista dorință proprie? Eu și prietenul meu vom avea peste o luna un copil.Venitul nostru lunar este de 4000 mii de lei.Pe chirie și datorii se vor duce cam 1500 iar pe țigările lui(fumează cam 1 pachet jumate pe zi)încă 1000 de lei.Asta înseamnă că pentru toți 3 rămân doar 1500 de lei care trebuie sa ajungă pentru toate nevoile(mâncare, îngrijire copil, cheltuieli neprevazute).Cum îl pot face sa înțeleagă ca la venitul pe care îl avem momentan fumatul nu își are rostul și e o cheltuiala inutila care ne lasă fără bani?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa-i spui sa-si gasesca serviciu in care sa mai primeasca macar 1000 lei in plus daca nu 2000. Daca nu sa te lase in pace si sa-ti plateasca pensie alimentara! Eu nu l-as tine in casa cu tutun si eu gravida sau copil mic.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu exista vointa/dorinta proprie, nu se poate lasa de fumat, fiind o adictie.
Trimite-l la munca in weekend sau noaptea, ca sa aiba bani si de fumat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu se poate lasa la dorinta altora.
In plus, fumatul este una din placerile lui cotidiene. Nu ar mai fi aceeasi persoana, fara fumat. Nu te sfatuiesc sa-l bati la cap cu lucrul asta, fumatorii reactioneaza urat si de multe ori se razbuna, fumand si mai mult.
Asta a fost situatia dinainte de a avea copil, accept-o si gata. Cum l-ai avut in relatie, asa va fi si in familie. Eventual mai rau, niciodata mai bun.
Nu are nimeni o bucata de bunatate ascunsa, pe care sa o scoata dupa ce se casatoreste.

| VoidEternal a răspuns:

Daca până la momentul asta lui nu i-a trecut prin cap că TREBUIE să se lase de țigări s-ar putea să îți fie greu să-l convingi. E datoria părinților să facă sacrificii pentru copiii lor și de obicei o fac bucuroși. E în natura omului. In plus ăsta ar fi un sacrificiu care i-ar face bine și lui. Poate o dată ce naști o să-și vină în fire.

| mi25 a răspuns:

Jassmina, iti scriu aici ca m-ai blocat. Cum sa-l trimita la munca? El este sluga nevestei sa-i asculte poruncile? Asta da gandire! De aceea nu ai barbat.

| mi25 a răspuns:

Eu m-am lasat si am ani de cand nu fumez. Da, le-am combinat pe amandoua: cineva si cu vointa.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Dacă nu loați măsuri din timp si va reveniți la realitate si lăsați rahatruile astea de țigări nu vad nimic bine deloc

Nu o sa va ajungă bani de nimic trebuie să vă gândiți că nu mai sunteti adolescenți si sunteți părinți și trebuie să țineți de bani trebuie loat totul foarte foarte in serios acel copil nu este nu stiu cum sa spun o jucărie este un suflețel pe care trebuie să aveți enorm de mare grijă de el fiindcă nu trebuie să-i lipsească absolut nimic si o grămadă pe care trebuie sale știți lăsați țigările astea si țineți de bani

| Rebella1 a răspuns:

Am fost în aceiași situație cu un an în urmă și soțul s-a lăsat de fumat. Voința atât trebuie sa se lase de fumat. Va fi greu, dar nevoile copilului sunt prioritare.