| Roxana_2583 a întrebat:

Credeti ca diferenta de varsta conteaza foarte mult intr-o relatie? De exemplu la mine in relatie diferenta este de 6 ani, el este mai mare si sincer, chiar ma simt bine asa si sincer chiar imi place.De ce unii se tem asa de mult daca sunt mai mari decat parteneru cu cateva luni sau ani? sau ele sunt mai mari decat ei, e chiar o problema? eu una nu vad o problema, dar vreau o parere pentru cei care au o problema in acest caz si nu numa.
multumesc, andreea

2 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Depinde de la ce varsta pornim. Daca fata are minim 17-18 ani ( desi aici procentul de fete cu capul pe umeri este chiar minim si abia pe la 20 de ani incepe sa fie mai de actualitate ) merge o diferenta de sa zic maxim 8 ani. Gandeste-te la cazul tau asa. Nu stiu cati ani ai. Dar iti dau 3 variante :

1. Ai avea 14 ani si el 20. Eu nu cred ca ar fi in regula o astfel de relatie. Din orice punct de vedere. Relatia asta e sortita esecului.

2. Ai 17-18 ani si el 23-24. E cu totul altceva. Se poate lega ceva. Depinde insa mai mult de el. El a trecut prin mai multe relatii si ii e pusa oarecum rabdarea la incercare. Daca te vrea, trebuie sa fie ceva gen: am trecut prin atatea relatii, stiu ca o vreau pe ea, e mai presus decat oricare fosta iubita si mai presus decat majoritatea fetelor de azi. Totul depinde de el.

3. Tu ai 20-21 si el 26-27. Deja aici diferenta se poate si mari la 8 ani. Bazandu-ma ca la varsta asta normal ar fi ca sa se adauge la ce am scris anterior si dorinta ta de o relatie serioasa, fiind sincera si avand initativa, dorind sa construiesti alaturi de el ceva frumos. Aici depinde in egala masura cam de amandoi.

| aLdu a răspuns:

Deci.Nu e o problema. Daca il iubesti.Sh` te iubeste.Nu vad care ar fi problema.Atata timp cat e o iubire sincera. E oK.Intrebi dc se tem unii asa de mult din cauza asta? Deoarece. Uneori in relatii poate conta varsta pentru ei.De exemplu. daca tipul.respectiv tipa.are prieteni care sunt mai.cum sa spunthinking,, smecheri''. Isi poth bate joc de acel tip sau tipa.sh` chiar daca se inteleg f bine.Se vor desparti din cauza prietenilor.Sh` ii va fi rusine sa iasa cu un tip[tipa] mai mic[a]. De cele mai multe ori. asa se intampla. De cele mai multe ori. fetele se sperie.gandindu`se ca sunt prea mici pentru respectivul baiat... Dar poate nu e asa.In orice caz. Daca va intelegeti bine. e tot ce conteaza.ar fi atenta cu cine esti.Nu toata lumea e asa cum vreino talking. Eu sper ca ti-am fost de ajutor.Sh` lasa problemele altora.oh go on.Va intelegeti? Totu` e ok.
ImI dai sh`mie o funda acum. tee rogg?puppy dog eyes.