| Andreeaa01 a întrebat:

Credeti ca dragostea, este elementul principal intr-o relatie?

Răspuns Câştigător
| GeorgianaSoare23 a răspuns:

Nu. Compatibilitatea e. Dragostea "aia" vine dupa, lent, dar definitiv.
Ca poti iubi un om pentru anumite aspecte, iar ulterior il poti invinovati pentru "neajunsurile" sale, desi ele erau faptic acolo si la inceput. Si apoi te intrebi ce naiba ai vazut la el de te-ai indragostit in halul ala prostesc.
Trebuie sa apreciezi o persoana pentru ceea ce este, in mod obiectiv, nu ideatic. Pentru ca risti ca asteptarile nerealiste pe care le ai in momentul in care te-ai indragostit sa nu materializeze never ever.
Daca nu exista compatibilitate intelectuala, emotionala, sexuala, materiala intr-o oarecare masura...nu e nicio dragoste. E o indragosteala care o sa treaca. Si cand o sa treaca, o sa realizezi ca nu a fost dragoste nici un moment.

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e dar si banii conteaza altfel fara ei nu exista nimic

| Drolja a răspuns:

Cred ca este la fel de principala ca subiectul tau despartit cu virgula aia de predicat.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, cel puțin așa ar trebui.

| SkyPilot a răspuns:

Da, absolut. Altfel este doar interes.
Da nu e suficienta. Ar fi multe alte "ingrediente".

| sofisis a răspuns:

Este unul din elementele principale. Sunt mai multe care nu pot exista unul fara celalalt.

| Mayar a răspuns:

Da,evident ca e elementul principal!
Nu esti cu cineva pentru ca il simpatizezi,il placi? Iar mai apoi incepi sa il iubesti. Fara iubire - aia nu ii o relatie adevarata. Bogatasii care au o 'iubita' ce.i poate fi fiica sau nepoata crezi ca su parte de iubire? Au parte de relatii intime,iar ele de bani. O relatie 'misto' pentru unii,dar care te lasa gol pe dinauntru,cu un gust amar.
Daca iubesti pe partener,rezulta ca nu il inseli, ca nu il minti, ca il ingrijesti, ca iti pasa de el si toate celelalte principii prezente intr.un cuplu adevarat. Desigur ca fiecare percepe si ofera iubire altfel, dar daca nu exista iubire, nu are de unde rezulta celelalte lucruri
Iubirea e elementul principal intr.o relatie.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu e elementul principal, e unul dintre elementele principale. O relatie "perfecta" nu e asa fara dragoste, clar.

| AliGab a răspuns:

Da...dar dragostea adevarata care se poarta si cu o mare doza de discernamant. Daca-i o dragoste bolnavicioasa, nu

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Evident, dar mai sunt și alte lucruri extre de importante care n-ar trebui să lipsească, precum: sinceritatea, sprijinul reciproc, înțelegerea, respect, încredere.
O zi plăcută!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

Păi dacă nu ar fi dragostea, atunci ce ar fi? Relațiile sunt începute dacă partenerii simt această dragoste unul față de celălalt, nu din alte motive.

| anonima0101 a răspuns:

Nu, banii.

| BlackDice a răspuns:

Dragostea este elementul principal, dar asta e la inceput cand ai fluturii aia in stomac, dar dupa ce trec abia atunci vezi daca sunteti compatibili. Cati ani ai de curiozitate?

| devor a răspuns:

Fara dragoste,iubire, sinceritate, respect, incredere, sustinere...si sa fie totul reciproc, o relatie e degeaba

| Criss0934 a răspuns:

De fapt sunt doua elemente:
1. dragostea
2.respectul
dar fara respect nicio relatie nu exista/nu merge pe lunga durata o relatie

| Arcadius30 a răspuns:

Desigur.(Dar intr-o relatie nu trebuie sa fiti doar iubit si iubita...like trebuie sa fiti si prieteni (amici, tovarasi)

| Gramadă_Diana_1999 a răspuns:

Într-o relație cel mai important lucru este să vă susțineți unul pe altul, să vă doriți să fiți mereu împreună. Deci, dacă într-o relație nu există iubire și înțelegere, mai bine renunți la acea relație, parerea mea.

| Steffy_Stelea_1995 a răspuns:

Da si nu, elementul principal intr-o relatie este respectul acordat partenerului/partenerei.

| Filip_Fabyan_1999 a răspuns:

Eu cred ca intr-o relatie principalele elemente sunt fericirea... intelegerea... respectul si iubirea

| marta45 a răspuns:

Da,deoarece fără dragoste nu exista dragoste.

| Caprioara123456789 a răspuns:

Nu cacatul