| Rony23 a întrebat:

Credeti ca exista destin? Ca fiecare om are un sablon pe care il urmeaza involuntar? Sau este doar o scuza pentru anumite greseli? Am auzit oameni spunand "Asa i-a fost destinul" ca si cum indiferent de ceea ce faci tot aia se intampla, soarta.

5 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Unii oameni, de obicei prosti, interpreteaza destinul ca fiind un drum drept, fara alte carari, fara alte optiuni, pe care mergi, si te lovesti de obstacole fara sa le poti evita.
Gresit.
Sunt diferite interpretari ale destinului, dar asta mi se pare cea mai simpla.
Da, destinul este un drum, pe care toti trebuie sa-l urmam, daca vrei ii spui destin, soarta, viata, oricum, toti trebuie sa mergem, de cand ne nastem, pana cand murim.
Mergem pe acest drum, dar intotdeauna gasesti lucruri noi pe acel drum, cum ar fi potecile "surpriza", le poti numii asa, si sunt intamplari care te ajuta sa treci peste anumite lucruri, ceva ce atunci cand se intampla tu zici "Maaama, ce norocos suuunt, ce taare", lucruri bune care se intampla fara sa vrei.
Apoi mai sunt serpentinele, care ar fi... Momente complicate in viata ta, intr-o serpentina de obicei ametesti, astea pot fi intamplari complicate, care te fac sa nu mai sti de tine.
Asta ar fi o optiune, sa iei destinul ca o sosea, depinde de tine cate gropi pui, sau daca vrei sa sari peste cele puse acolo, saau, poate preferi sa cazi in ele.
Fiecare isi vede destinul intr-un fel, nu e nevoie sa-ti spun eu cum este destinul.
Al meu este un drum, nu o sosea, doar un drum, cu fiecare pas, ce a fost in spate, se darama, iar in fata, mereu gasesc optiuni.
Exemplu de moment in care lumea spune asta i-a fost destinul sunt multe.
Dar destinul este ceva ce considera lumea ca trebuia sa se intample.
De exemplu, ai de ales intre a fi politist, si mafiot, daca alegi sa fi politist, destinul tau este sa aperi legea, si sa fi la slujba cetatenilor, daca alegi sa fi mafiot, destinul tau ar fi sa fi rau, sa omori, si sa faci bani ilegal.
Asa se defineste, foarte lung, destinul, sunt mii de interpretari, diferite feluri in care oamenii interpreteaza acest lucru, n-o sa gasesti raspunsul decat atunci cand iti creezi propria varianta de "destin".

| MaliciousDeath a răspuns:

Asta e vorba lasilor.E mai usor sa accepti ceea ce se intampla si ramai si cu constiinta curata cand spui "Soarta, ce sa faci..."
Iti mangaie orgoliul si-ti spune ca n-ai de ce sa te simti vinovat din cauza ca toate ti-au iesit prost, nu-i vina ta...E foarte simplu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Noi suntem fiinţe libere să luăm decizii. De aceea, ceea ce n-i se întâmplă este rezultatul acţiunilor personale şi câteodată ale celor ce ne înconjoară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Norocul ti-l faci cu mana ta. La fel si destinul. Totul se cladeste cu pasi marunti. Chestia cu "asa i-a fost dat" e o prostie.

Singurii ce sunt mai diferiti, sunt cei ce se nasc in failii bogate sau cu "sange albastru", deoarece li se ofera totul pe tava, si au oarecum alt mod de a privi lucrurile. Dar chiar si asa, depinde totul de ei, si de cum vor evolua lucrurile in viata lor.

| AnnaBella1234 a răspuns:

Sall,destinul e ceva ce ti-l faci singur, nu iti spune cineva care este soarta ta.Soarta ta depinde de lucrurile pe care le faci si depinde si de cum reactionezi in anumite situati.Si apropo,ce este cu aceasta aluzie legata de cei bogati? Daca faci parte dintr-o familie bogata,nu iti hotarasti singur soarta? Si eu fac parte dintr-o astfel de familie,insa fac lucruri normale(daca eram o bogatana din aia ingamfata, nici nu ma gandeam sa imi scriu aici problemele, daramite sa raspund unui om de rand-scuzati cuvantul), deasemena am prieteni normali si am de gand sa am si o soarta normala, hotarata de mine nu de parinti, sau de alti oameni.
sper ca te-am ajutat