| Universalist a întrebat:

Credeti ca exista soarta sau fiecare isi face soarta?
Exista destin, suntem liberi sa alegem?
Prefer un raspuns clar si direct cu o explicatie plauzibila

23 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Multi gresesc raspunzand la aceasta intrebare.
mereu vad raspunsuri gen "nu exista soarta, destinul ni-l facem noi!", tocmai asta e ideea, decizia de a face ceva, de a schimba soarta, totul face parte din destin.
destinul are legatura si cu deja vu-urile, visam viitorul, anumite momente, realizam ca deja le-am mai trait, asta ma face sa cred ca deja destinul e stabilit.
poate franturile de viitor pe care le visam nu formeaza cu fiecare vis tot viitorul, dar e o idee care demonstreaza ca ceva predestinat exista.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru CoquineNoire):

Slabe argumente. Nu-mi place. N-ai dovedit nimanui ca greseste. De unde stii ca tu zici bine?

| CoquineNoire a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Ok.
mi se rupe.
aha.
because.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru CoquineNoire):

Asta si asteptam. Esti asa de previzibila. laughing

| CoquineNoire a răspuns (pentru JucărieLEGO):

La fel si voi, jucariile LEGO, sunteti asa de previzibile cand va infigeti in talpile goale, desi aparent nu e nimic pe jos...

| JucărieLEGO a răspuns (pentru CoquineNoire):

Hai mai, nu mai fi asa intepata... tongue N-ai de ce.

| CoquineNoire a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Ba am de ce... m-ai intepat in talpa...

| JucărieLEGO a răspuns (pentru CoquineNoire):

De unde stii ca nu te-am intepat in teasta? E buna gaura din piciorus si pentru alte zone... laughing

| CoquineNoire a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Intepat in teasta auzi...cu cine crezi tu ca vorbesti? numai eu folosesc termenul de "trepanat" aici.
imi vorbesti de intepat, gauri...are you flirting with me?

| JucărieLEGO a răspuns (pentru CoquineNoire):

Nimic. Voiam sa scot latura aia din tine, cea care mi-a placut mereu pe TPU.

| CoquineNoire a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Dar latura din mine care sta in pat la caldurica, precum o domnisorica rasfatata si care vrea o versiune TPU buna de mobil nu-ti place...

| JucărieLEGO a răspuns (pentru CoquineNoire):

Crezi ca eu nu vreau? Dar cine s-o faca... sau cand.

| Eufourikul a răspuns (pentru CoquineNoire):

Ti-as da funda pentru acest raspuns!
Exact acelasi raspuns voiam sa dau la aceasta intrebare...

| sabin89 a răspuns:

Inteleg ca preferi un raspuns clar si direct. Din pacate, asta nu se prea poate. Suntem pe categoria Filosofie, iar filosofiile nu au fost niciodata si nici nu vor fi clare si directe. Nu e ca la matematica, daca o cateta e 3 si cealalta 4, cat e ipotenuza?

| JucărieLEGO a răspuns (pentru sabin89):

5, 5, 5! Funda? 3, 4, 5 e numere din alea pitagoreice! Da! love struck

| RAY a răspuns:

Credeti ca exista soarta sau fiecare isi face soarta?

desigur ca fiecare tio alege, de exemplu eu am ales sa sasi raspund

Exista destin, suntem liberi sa alegem?
suntem liberi sa alegem desi nu mereu, de exemplu daca te intreb 1 plus 1 cat e dai raspunsul fara a gandi e ala e primul sistem de gandire daca te intreb 1543 ori 765 intra al dolea sistem da gandire el e mai slow dar pioritate are sistemul 1 din pacate de aia gresim cateodata
dar suntem liberi desigur daca nu ai fi invatat niciodata ca raspunsul e 2 nu stiai poate cu sistemul 2

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu exista soarta, exista circumstante pe care unii le intalnesc si pe care altii nu. Felul in care ne folosim de aceste circumstante depinde de noi.
Ceea ce vreau sa spun este ca soarta nu ne-o facem numai noi, depinde si de alti factori din exterior, insa noi ghidam cum ne vor influenta sau afecta viata, mai tarziu, acesti factori pe care ii intalnim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Existo o soarta pe care singuri ne-o facem.
Putem s-o numim chiar si programa scolara.
Inainte de nastere am ales anumite lectii de care aveam nevoie in aceasta viata.In functie de rezultate se decid lectiile urmatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce as crede in destin, cand poti experimenta pe propria-ti persoana diferite esecuri si realizari.
Daca joc biliard pe toata averea mea, fara a avea niciun skill...destinul sau soarta se poate implica schimband ceva?!? putin probabil sa existe o coincidenta aici.Esti liber sa alegi ce vrei sa fii, daca te lovesti de o concurenta prea puternica, nu inseamna ca n-ai avut un destin favorabil, ai fost prea slab pregatit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca nu am o idee complet formata despre asta si probabil ramane una din putinele subiecte care le voi lasa mereu deoparte.
Tot ce stiu, este ca "destinul" este doar o denumire a tot ceea ce facem in universul asta si facem comparatie cu alte destine din universe paralele - totul raman imaginar bineinteles. Ca si cum avem un succesor spiritual si ne gandim la alte optiuni, ce puteam deveni daca nu faceam alegerile prezente. Ne cream in minte alte lumi, in care dezvoltam alte abilitati si ne visam diferit de ceea ce suntem in realitate. Comparandu-te cu celelalte lumi si traind in lumea asta, ti se da impresia ca asta-i viata menita. De fapt habar n-am ce vorbesc aici laughing

| a3e6u9 a răspuns:

Destinul nu e scris nicăieri, deci nu există soarta. Pe de altă parte, nu există nici liber arbitru, suntem ceea ce suntem datorită eredității și a mediului în care trăim.

Alegerile noastre au cauze, deci sunt determinate de alți factori. Determinismul e opusul liberului arbitru.

Partea nostimă e că nimeni nu a putut explica vreodată clar ce înseamnă liberul arbitru, e doar o invenție a religiei pentru a subjuga și a submina masele.

| JucărieLEGO a răspuns:

Ne-o facem in cea mai mare masura.

| Agnieszka a răspuns:

Consider ca suntem liberi si ca numai noi decidem soarta. De exemplu: eu aleg sa plec din oras si sa o iau de la capat. Nu m-a impins nimeni de la spate sau nu scrie niciunde pe un manuscris cursul vietii mele; este pur si simplu o alegere a mea care poate sau nu fi influentata de oamenii care te inconjoara, dar si aici tu decizi daca te lasi influentat sau nu.