| andreiionescu1234567 a întrebat:

Credeti ca exista Dumnezeu? Cum credeti ca e? De ce nu apare? De ce a facut viata pe Pamant trecatoare din moment ce exista lumea cealalta spirituala eterna?

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Ala Biblic o fi existat, dar a venit cu alte treburi pe planeta noastra, noroc ca a plecat dar a ramas legenda.

| andreiionescu1234567 explică (pentru KovacsB):

Aveti simtul umorului!

43 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da cred. Daca insisti, gaseste El o firma sa reveleze. Viata pe pamant e trecatoare de cand omul a pacatuit dar cea de dincklo e eterna.

| andreiionescu1234567 explică (pentru ania):

Se poate orice! Dar sa nu ne indoctrinam,dar suntem neputinciosi si avem nevoie de un ideal, de o ratiune de a trai.N religii, n dumnezei, n variante iar Stiinta e mult mai credibila, sincer va spun sa nu va amagiti cu interpretarea si personificarea naturii si cu revelatii imaginare.Va multumesc pentru intelegere!

| ania a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Stiinta se ocupa de relatiile intre timp, materue si spatiu, cu legile care le guverneaza pe care ke_a desciperit prun dicerse experimente. religia vine de la re-lig
are, adica reconectare cu cauza existentei. Stiibta a divedit ca tumpul, materia si soatiul au un inceput, si nu poate aduce dovezi pentru ce era inainte de materie, pentru ce a cauzat materia. Aoaritia unovesului nimeni nu o ooate reoera prub exoeriment, asa ca indifdrent ce convingeri avem in privinta cauzarii lui, ca a existat un Creator care a planifucat totul sau nu, e o chestiune de credinta nu de stiinta.

| andreiionescu1234567 explică (pentru ania):

Sunteti inteligenta, va respect, dar s-a demonstrat, dovedit stiintific ca Dumnezeu nu exista.

| ania a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Si eu va respect ca nu vorbiti dispretuitor cu credinciosii ca altii Cum s-a dovedit stiintific ca Dumnezeu nu exista?

| andreiionescu1234567 explică (pentru ania):

Imi cer iertare,scuze,nu s-a dovedit stiintific ca nu exista Dumnezeu, dar m-am enervat un pic cand am citit ce scrieti dumnevoastra credinciosii, nu numai dumneavoastra! Am gresit, imi cer scuze, iertare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeul biblic e fals, insa exista o entitate gen Creatorul, care a facut tot ce exista si care se afla in tot.

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista un singur Dumnezeu adevarat si creator, Tatal, Fiul Iisus Hristos si Sfantul Duh, Treimea cea de o Fiinta, restul sunt naluciri diavolesti!

| andreiionescu1234567 explică (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca dumneavoastra sunteti sectant,adica aveti o alta religie,alta credinta,alte ipoteze? Pai aveti aceeasi credibilitate ca si ceilalti cu n religii, n dumnezei, n variante nascociri, halucinatii, inventii.

| andreiionescu1234567 explică (pentru CredintaSperantaIubire):

Saraca de dumneavoastra, ce vi se inoculeaza de mici copii asta credeti.Vedeti saracii arabi daca cred in islam in Profetul Mahomed cum au ajuns? Noroc pentru umanitate ca dumneavoastra credeti in cristosi in isusi dar ghinion pentru dumneavoastra pentru ca va chinuiti daca va simtiti rau sa va sacrificati, jertfiti sa nu faceti rau sa nu ucideti, sa nu pedepsiti.Ghinion pentru omenire ca e vorba despre o evolutie si nu au cum sa descopere ca scrierile vechi au fost ale unor involuati,animalute ignorante si cu tot soiul de interese:criminale,tortionre, batjocoresti, ori economice si ignranta, nebunie, monstruozitate cat cuprinde.Sunteti indoctrinata biblic.

| Xox0 a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Nu sunt sectant... Nu cred 100% intr-o entitate, de fapt nu cred cu tarie in nimic, dar referindu-ma la subiect, ci mai debraga cred in ceva de unde vine toata materia si energia, si care mentine totul intr-o ordine peste nivelul nostru de intelegere. Tu n-ai crede in asta? Sau tu doar existi

| andreiionescu1234567 explică (pentru Xox0):

E posibil orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu are de unde sa stie cu este! Tot ce stim este ca trebuie sa fim buni unii cu altii si sa facem fapte bune nu din frica ca ne osandeste in viata viitoare din iubire pentru aproape

| andreiionescu1234567 explică (pentru anonim_4396):

Intr-adevar,bine,corect punctati!

| CredintaSperantaIubire a răspuns:

Dumnezeu exista sigur si este Iisus Hristos, cu adevarat Fiul Lui Dumnezeu, nimeni nu este ca El, nimeni nu va face ce a facut El pentru oameni. El este bun si iertator. A aparut pe pamant, a spus ca El este Calea spre Dumnezeu Tatal si Duhul Sfant, Adevarul si Viata vesnica, dar nimeni nu l-a primit, toata bunatatea i-a fost rasplatita cu rau, pironit fiind pe o Cruce, de catre oameni, fara sa faca nimic rau ci numai bine. Totusi El, Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu a venit pe pamant, pentru a ne lasa cuvantul Tatalui Ceresc si adevarata invatatura a Lui Dumnezeu, stia ce avea sa se i se intample, dar a venit... Dumnezeu a venit la oamenii, pe care El i-a creat si Apostolii si zeci de mii de sfinti i-au fost martori, dar oamenii nu l-au primit si din nou va veni... curand, la sfarsitul veacurilor/lumii. Prin aceasta viata trecatoare, Dumnezeu isi va alege oamenii pentru Raiul Lui si viata vesnica, omul are libertate deplina sa aleaga, daca este bun, Raiul Lui Dumnezeu este pentru el, daca este rau, iadul este pentru el, Hristos nu obliga pe nimeni sa-L urmeze, doar cine vrea, Dumnezeu a respectat mereu libertatea omului. Crede numai, caci dovezi avem destule, Dumnezeu exista si este bun, iertator si plin de iubire!

| andreiionescu1234567 explică (pentru CredintaSperantaIubire):

Va multumesc pentru mesaj! Eu sunt indecis mai mult ateu pentru ca Stiinta e demonstrata iar n religii par povesti, nascociri, halucinatii, basme cu diferite interese:ori criminale calaistice ori economice ori de manipulare, de conducere..etc!

| andreiionescu1234567 explică (pentru CredintaSperantaIubire):

Plus ca ignoranti anticii si inapoiati au interpretat natura, au personificat-o, vedeti nebunia imposibila cultul soarelui un mic exemplu..etc!

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Stiinta nu a demonstrat niciodata daca exista sau nu Dumnezeu,teoria cosmologica Big-Bang, aceasta nici nu argumenteaza existenţa lui Dumnezeu, dar nici nu demonstreaza ca El nu exista-( Teoria Big-Bang spune:"Ceea ce a existat a fost doar un punct de o natură cu totul specială, o așa-numită singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie infinită. La momentul "zero" acest punct a ieșit din starea lui de singularitate, încă nu se știe din ce cauză, și și-a manifestat uriașa energie printr-o inimaginabilă explozie, Big Bang-ul").
Legile fizicii se dovedesc neputincioase in a explica provenienta acelei uriase energii (exceptand diverse teorii care se contrazic reciproc), si creationistii (Ex:Henry Morris) atribuie divinitatii acel început energetic.Conexiunea aceasta nu are incompatibilitati logice, deoarece, Divinitatea, de natura spirituala, se defineste tot prin energie, lumina şi informatie... Religia crestina, invatatura lasata de Iisus Hristos este impecabila, doar Iisus a spus sa ne iubim vrajmasii, sa ne iubim unii pe altii, doar El a iertat mult si ne-a invatat sa iertam, doar El a rezumat cele 10 porunci, la doua: sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti, acesta fiind orice om din lume si sa-l iubesti pe bunul Dumnezeu, doar El a spus ca este Fiul Lui Dumnezeu si a demonstrat asta prin fapte si minuni. Aveti credinta, doar Iisus a spus: Eu sunt Calea, Adevarul si Viata, a facut zeci de minuni, avand martori pe Sfintii Apostoli, doar El a inviat din morti si ne-a promis un loc in Rai langa El. Credeti si urmati invatatura Lui Hristos si totul va fi bine.

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

In antichitate oamenii se inchinau la ceea ce nu stiau, tot asa se inchinau si la idoli, ex:"viteii de aur", facuti de ei, nu-L cunosteau pe adevaratul Dumnezeu. Tocmai de aceea a venit Iisus Hristos pe pamant, trimis a fost de catre Dumnezeu Tatal Ceresc, pentru ca oamenii sa-L cunoasca pe adevaratul Dumnezeu si Cuvantul Sau.

| andreiionescu1234567 explică (pentru CredintaSperantaIubire):

Dar Vechiul Testament e plin de atrocitati intre anormalii de pe negativ care detestau iubirea si hrana ca pacat si umanitatea specia umana normalii considerati,catalogati pacatosi,monstri,iar calaii savarseau crime,torturi,terorism,bataie de joc,batjocura si invocau zei,puneau toate faptele lor pe seama Lui Dumnezeu! De ce nu a intervenit Dumnezeu,de ce a ingaduit atatea atrocitati? S-a uitat ca la spectacol,era ocupat in timp ce fiii copiii Lui se umileau unii pe ceilalti? Ce alta treaba ar avea Dumnezeu decat sa se ocupe de propria Creatie care are probleme de cand e lumea si nici macar astazi evoluati cat de cat economic,bogati, nu e pace,vedeti avem n religii,n Dumnezei,n razboaie! De ce ingaduie Dumnezeu Tatal Creatorul necunossterea,ignoranta,ura,rautatea,invidia,pacatul? Parerea mea,a noastra e ca bietul Iisus Cristos nu a fost decat un om plin de bune-intentii dar tot neputincios in fata durerii,a suferintei,a raului. Parerea mea e ca au existat oameni cu adevarst buni care nu au putut conduce planeta pentru a putea face pace,iubire,prosperitate,raiul mult ravnit chiar si de catre negativii neputinciosi care pe de o parte ravnesc la rai pe de alta il considera pacat si marseaza turbati pe sarpele k.o? o.k? inscenat ca monstru,subclasat ca subliminal,subumanoid,eretic,sodomist,batjocoritor pentru a-l pedepsi,pentru a avea pe cine pedepsi,pe cine da vina pentru ca sunt cal calai nebuni ori monstri cu plusuri calaisticebig grinominus adica un fel de dominatori doamne feteste blasfemie,blasfemici:batausi,invidiosi,inscenatori,rai,psihopati! Parerea mea e ca Iisus Cristos daca chiar a existat,nu a fost decat un om dintre putinii oameni ce-i drept care au incercat sa ajute, sa faca pace dar nu a reusit nici El pentru ca precum ii spune numele:Iisus Cristos se simrea rau iar daca te simti rau esti tot rau logic, nu-i asa? Iar cei care se simteau bine si erau buni erau catalogati pacatosi, monstri de catre anormalii de pe negativ! Atunci cum poti face pace daca te simti insuportabil, rau nu esti om si esti rau calau in fapt? Atunci avem nevoie de un sarpe veninos tap ispasitor inscenat ca monstru pentru a avea pe cine sa pedepsim si sa dam vina pe el pentru toate neajunsurile noastre morale! E nebunie dar asta e adevarul! Va multumesc pentru intelegere!

| andreiionescu1234567 explică (pentru CredintaSperantaIubire):

De ce nu-l cunoasteau pe Dumnezeu? Unde era Dumnezeu? Ce alta treaba avea decat sa se srste Creatiei pentru a fi totul o.k.pace,iubire? De ce ingaduie numai dezastre?

| andreiionescu1234567 explică (pentru CredintaSperantaIubire):

Sincer,Stiinta e clara, demonstrata, parerea mea e ca Dumnezeu nu exista si sunt nascocirileinventiile oamenilor cu diferite interese.In timp ce ucideau,torturau,terorizau, inscenau, batjocoreau, sustineau ca Dumnezeu face sau ii indeamna sa faca rau semenilor, fratilor.Erau mult mai nebuni in trecut la inceputuri dar nici acum nu sunt sanatosi la cap,vedeti n razboaie,scandaluri,conflicte! Unde e Dumnezeu sa faca pace,raiul,iubire, hrana, prosperitate? N bisericute, slujbele sunt ambigue, varza intre rau si bine!

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Biblia vorbeste despre aceasta necunoastere a adevaratului Dumnezeu, intrucat in Vechiul Testament s-a amestecat cuvantul Lui Dumnezeu cu al oamenilor, de asemenea oamenii se inchinau la idoli si la zei(demoni), de aceea Dumnezeu l-a trimis pe Fiul Sau pe pamant, pentru a se face cunoscut. Biblia spune asa: "Zice Domnul: „Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor, și Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. Niciunul nu va mai învăța pe aproapele sau pe fratele său, zicând: ‘Cunoaște pe Domnul!’ Ci toți Mă vor cunoaște, de la cel mai mic până la cel mai mare". Biblia prezinta o gramada de profetii care atesta faptul ca Iisus Hristos a fost Fiul Lui Dumnezeu si a venit in lume pentru a aduce adevarata invatatura si adevaratul cuvant al Lui Dumnezeu. Cat despre stiinta, asa cum v-am spus in mesajul anterior, aceasta nu demonstreaza in nici un fel ca Dumnezeu nu exista.
I-as intreba pe oamenii vostri de stiinta: De ce nu mai apar alte forme de viata, alte specii, informatii noi si doar animalele si plantele deja existente s-au inmultit si au evoluat fiecare in mediul lor? Incrucisarile si mutatiile nu sunt noi! De unde a aparut acea energie din big bang, care la un moment dat a creat o explozie uriasa? De ce nu poate fi atribuit divinitatii acel inceput energetic? De unde a aparut primul organism/prima forma de viata si de acolo a evoluat totul? Cum poate sa apara viata din nimic sau din ne-viata? De ce s-au creat conditii de viata doar pe planeta Pamant, cum, de ce? De ce si cum supravietuieste o planetuta mica, numita Pamant, printre atatia asteroizi mari, care trec zilnic pe langa ea, dar nu o lovesc? Aveti credinta, Iisus Hristos este Calea, adevarul si viata.

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Dumnezeu nu va mai permite raul in lume, i-a dat omului libertate pe pamant, insa dincolo, pe lumea cealalta, fiecare isi va lua rasplata, iar la a doua venire a Lui Hristos, raul si acest pamant vor fi sfarsite pentru totdeauna.

| andreiionescu1234567 explică (pentru CredintaSperantaIubire):

Sarpele chiar perpetuat in timp ce era castrat, normalizat dar torturat, terorizat, batjocorit a urlat zicand:Sunt Iisus Cristos pentru ca vorbea limba romana pentru ca a fost expulzat de catre deserticii inscenatori care i-au inscenat cum ca ii plac europenele.Astfel,inspirati calaii de sarpele ingrozit,disperat de torturi,l-au inventat scos de la naftalina vorba aia pe acest Isus Cristos un biet evreu sau corcitura de mai multe rase,un ilustru necunoscut care in timp ce se lauda si vaita ca vai,vai ce rau ma simt, credea in prostia, nebunia lui ca poate salva, mantui omenirea ssu nici macar nu credea aceasta, asta.Nu am venit sa aduc pacea ci sabia,spunea acest ilustru cu multiple personalitati,oaie ratacita confuz! Credeti ca doctorii,medicii nu ar putea insanatosi mintal populatia planetei,sau intelectualii,conducatorii,dar nu e clar,limpede ca au nevoie de sclavi,de supusi,de muncitori,de vite de povara,de salahori,de prosti care sa munceasca,sa produca, sa ii serveasca ca pe lorzi, imparati, regi? Iar sarpele perpetuat e bun pentru ei si pentru plozii lor ca carne de tun PENTRU CA SUNT CALAI, TORTIONARI! Intelegeti?! Cu siguranta ca da.

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Prin Iisus Hristos, Dumnezeu ne-a lasat a Sa invatatura, cine a urmat-o bine, cine nu, nu, Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa-L urmeze, respecta libertatea omului, insa fiecare va raspunde pentru faptele sale.

| andreiionescu1234567 explică (pentru CredintaSperantaIubire):

Stimate domn ori doamna, liberul arbitru e imposibil din punct de vedere stiintific e imposibil asa ceva ca un Creator sa lase liberul arbitru Creatiei pe care tot El ar fi facut-o!

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Domnul Iisus a spus ca nu a venit sa aduca pacea pe pamant, referindu-se la impartirea oamenilor, in cei care il vor primi pe Hristos si a Sa invatatura si cei care nu il vor primi. Sfintii au fost omorati in chinuri de catre necredinciosi pentru Hristos, pentru ca noi sa primim adevaratul cuvant a Lui Dumnezeu. Iisus stia ce avea sa se intample, de aceea a spus ca nu a adus pacea ci sabia.

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Dumnezeu respecta libertatea omului. De ce v-ar da dvs viata vesnica in Rai, daca dvs ati fi un om rau? Oare nu trebuie sa trecem toti prin viata asta ca Dumnezeu sa vada ce fel de oameni suntem fiecare, dandu-ne libertatea de a alege? Oare nu ne-a lasat invatatura Sa prin Hristos? Ce ar fi trebuit sa mai faca? Fiecare om este liber pe pamant, insa dincolo va raspunde pentru fiecare fapta.

| andreiionescu1234567 explică (pentru CredintaSperantaIubire):

Aveti probleme stimate domn, nu intelegeti ca e imposibil ca un Creator sa se certe cu propria Creatie sau sa lase liberul arbitru? Dvs.confundati nasterea cu facerea! Daca procreezi,nasti un copil nu stii ce fel de om va fi dar daca chiar tu il faci,cum de nu stii? Si de ce l-ai lasa dr capul lui sa greseasca? Numai daca chiar asta vrei sa greseasca pentru a-l putea pedepsi.Din moment ce l-ai facut animal sarpe la ce te poti astepta de la el ca si Creator? Dar eu nu sunt credincios,va repet l-ati perpetuat,pus la baza urmasilor cel putin ilegal,sarpele de la natura nu a existat decat o data la inceput, inceputuri, restul a fost perpetuat si contrafacut malpraxis din partea autoritatilor, a medicilor, doctorilor.Va multumesc pentru intelegere!

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Nu sunt barbat, sunt femeie, scrie pe profil genul feminin. Imi pare rau ca nu intelegeti. Dumnezeu respecta libertatea omului si prin aceasta viata vom trece toti, doar asa vom ajunge in Imparatia Lui Hristos si vom fi demni sau nu de Raiul Sau. Insusi Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, a trebuit sa treaca prin aceasta viata, El a fost nascut, nu facut, cum spune si Crezul si Biblia, s-a nascut dintr-o Fecioara prin puterea Duhului Sfant. Discutia este complexa si interminabila, in Biblie exista zeci de profetii care au anuntat venirea Lui Mesia, acestea s-au implinit, nelasand vreo urma de indoiala, ca Iisus Hristos, cu adevarat este Fiul Lui Dumnezeu, Cuvantul Lui Dumnezeu.

| andreiionescu1234567 explică (pentru CredintaSperantaIubire):

Cu tot respectul, va respect parerea, opinia dar nu are temei stiintific, va repet!

| CredintaSperantaIubire a răspuns:

Exista Dumnezeu! Dar, de ce cred in Iisus? Pentru ca El este IUBIRE, Calea, Adevarul si Viata. Marylin Adamson, o fosta atee ne-a spus asa: "Spre deosebire de celelalte revelaţii ale lui Dumnezeu, Iisus Hristos este imaginea cea mai clară şi mai directă sub care ni S-a descoperit Dumnezeu.
De ce Iisus? Analizează puţin toate religiile majore ale lumii şi vei vedea că Buddha, Mahomed, Confucius şi Moise s-au considerat toţi învăţători sau profeţi. Niciunul dintre ei nu a pretins vreodată că ar fi egal cu Dumnezeu. Dar, în mod surprinzător, Iisus Hristos a susţinut că este egal cu Dumnezeu. Aceasta Îl deosebeşte de toţi ceilalţi. El a spus că există Dumnezeu şi chiar acum vă uitaţi la El. Când vorbea despre Tatăl Său din ceruri, nu vorbea despre cineva separat de El, ci despre cineva cu care era într-o unitate extrem de strânsă, necunoscută oamenilor. Iisus spunea că cine L-a văzut pe El L-a văzut pe Tatăl şi cine crede în El crede în Tatăl.
El a spus: „Eu sunt Lumina lumii; cine Mă urmează pe Mine nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii."14 El a susţinut că are o putere pe care o are doar Dumnezeu: de a le ierta păcatele oamenilor, de a-i elibera de obiceiurile păcătoase, de a le da o viaţă bogată şi viaţă veşnică în ceruri. Spre deosebire de alţi învăţători, care îi determinau pe oameni să se concentreze asupra cuvintelor lor, Iisus îi conducea pe oameni spre Sine. El n-a spus: „Urmaţi cuvintele Mele şi veţi găsi adevărul." Ci: „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine."15
Ce probe a adus Iisus Hristos pentru a dovedi că este Dumnezeu? A făcut ceea ce oamenii nu pot face. A făcut minuni. A vindecat pe bolnavi… orbi, şchiopi, surzi; chiar a înviat şi doi oameni din morţi. A dovedit că are putere asupra lucrurilor… a înmulţit mâncarea într-atât încât au putut mânca pe săturate câteva mii de oameni. A făcut minuni şi în ce priveşte natura… a mers pe apă, a poruncit unei furtuni puternice să înceteze. Oamenii de pretutindeni mergeau după El fiindcă le îndeplinea nevoile şi făcea minuni. El le-a zis oamenilor că, dacă nu vor să creadă ceea ce le spune, ar trebui să creadă în El măcar fiindcă văd minunile pe care le face.16" Asadar religia crestina are argumente si dovezi suficiente, aveti credinta!

| andreiionescu1234567 explică (pentru CredintaSperantaIubire):

Sunt povesti,basme cu diferite interese:de la interese criminale,tortionare,calaistice, batjocoresti la cele economice, sunteti credula, naiva, indictrinata!

| Powerofrationality a răspuns:

In primul rand, trebuie sa definim ce inseamna Dumnezeu. Exista multe conceptii diferite despre natura si atributile divinitatii, care nu pot fi toate adevarate in acelasi timp. De exemplu, unii cred ca Dumnezeu este un creator personal, care intervine in istoria umana si raspunde la rugaciunile credinciosilor. Altii ca Dumnezeu este un principiu impersonal, care sustine existenta si ordinea universului, dar nu se implica in viata oamenilor. Si altii cred ca Dumnezeu este identic cu natura, cu constiinta sau cu realitatea ultima.

Eu nu cred ca exista niciun motiv plauzibil sa acceptam vreuna dintre aceste conceptii. Nu exista nicio dovada empirica sau logica care sa sustina existenta unei entitati supranaturale, care a creat si conduce universul. Nu exista nicio modalitate de a testa sau verifica ipoteza lui Dumnezeu, care este adesea contradictorie, ambigua sau incompatibila cu stiinta. Nu exista nicio necesitate de a invoca un Dumnezeu pentru a explica originea, evolutia sau scopul vietii, care pot fi intelese prin metode naturale si rationale.

Dumnezeu este o inventie umana, care reflecta dorintele, temerile si limitarile noastre. Este un produs al imaginatiei, culturii si istoriei, care a fost folosit pentru a raspunde la intrebari dificile, pentru a impune norme morale si pentru a crea un sentiment de apartenenta si identitate. Aceasta iluzie ne impiedica sa vedem realitatea asa cum este, si distorsioneaza capacitatea de a gandi critic si de a actiona responsabil.

Nu avem nevoie de Dumnezeu pentru a avea o viata plina de sens, valoare si fericire. Putem gasi aceste lucruri in noi insine, in ceilalti si in lumea care ne inconjoara. Putem dezvolta o spiritualitate fara religie, care se bazeaza pe introspectie, meditatie si contemplatie. Putem construi o moralitate fara dogma, bazata pe ratiune, empatie si cooperare

| andreiionescu1234567 explică (pentru Powerofrationality):

Va multumesc pentru mesaj! Ati punctat totul impecabil, fara nicio eroare.

| Inthenameoflove a răspuns:

Daca Dumnezeu nu ar fi existat atunci nu ar fi existat totul in locul nimicului.
Daca Dumnezeu nu ar fi existat atunci nu ar fi existat nici creatia fie ea numita si Big-Bang, de stiinta. De unde provine acea energie, de la care a pornit totul?
Daca Dumnezeu nu ar fi existat atunci nu ar fi existat viata, pentru ca viata nu poate aparea din ne-viata.
Daca Dumnezeu nu ar fi existat atunci nu ar fi existat nici viata umana, animala, vegetala.
Daca Dumnezeu nu ar fi existat atunci nu ar fi existat nici iubirea pentru ca din iubire se naste viata.
Daca Dumnezeu nu ar fi existat, iar viata ar fi aparut la intamplare, atunci aceasta viata este doar un drum catre moarte, atunci nu exista speranta de a fi scapati de neajunsurile existentei noastre finite. Spre exemplu, nu exista speranta salvarii de la rau. Daca Dumnezeu nu exista, atunci suntem captivi fara speranta salvarii de la rau intr-o lume plina de suferinta inutila si nerascumparata. Si daca raul exista, cu siguranta exista si binele, acela fiind Dumnezeu.
Multi oameni se intreaba cum a putut Dumnezeu crea o lume care sa cuprinda atat de multa rautate. Dumnezeu nu este un dictator, Dumnezeu este bunatate si iubire, El i-a dat omului libertatea de a alege binele adica sa iubeasca, sau raul adica sa urasca. Nu poate Dumnezeu sa oblige un om sa fie bun si sa-L iubeasca pe El si pe oamenii din jurul lui, nu ar mai avea libertate si ar fi ca si cum ai programa un calculator sa-ti spuna "Te iubesc" in fiecare zi, lucru ce nu ar fi adevarat. Pe Dumnezeu nu trebuie sa-L iubesti de frica, ci doar pentru ca asta simti cu adevarat si-ti doresti sa faci voia Lui. Dumnezeu a lasat omul liber, sa faca ceea ce simte, lasandu-i doar cateva porunci, pe care omul alege daca le respecta sau nu. Faptele rele ale oamenilor nu au nicio legatura cu Dumnezeu, ci cu faptul ca majoritatea au ales raul, cruzimea omului fata de semenii sai ajungand departe.
Menirea omului pe pamant era sa iubeasca si sa-si ajute semenii.
Daca Dumnezeu nu ar fi existat atunci nici Hristos nu ar fi existat, Cel care a facut pentru lume ceea ce nimeni nu poate face, Cel care a vindecat bolnavi, a inviat morti, Cel care a lasat o invatatura desavarsita, Cel care si-a dat viata pentru a rascumpara lumea de pacate, Cel care a biruit moartea si raul din lume, Cel care a aratat iubirea imensa a Lui Dumnezeu fata de lume, Cel in numele caruia s-au vindecat si se vindeca bolnavi, Cel despre care 12 Apostoli si zeci de mii de sfinti au vorbit ca fiind Fiul Lui Dumnezeu, Cel care a impartit istoria in doua: inainte si dupa Hristos, Cel despre care s-a vorbit si se vorbeste pana in ziua de azi.
Dovada existentei Lui Dumnezeu in viziunea credinciosilor, suntem noi si tot ce ne inconjoara, precum si faptele, minunile si cuvintele Mantuitorului nostru Iisus Hristos sau Biblia care este o carte scrisa fara ajutorul stiintei si care vorbeste de existenta Lui Dumnezeu, crearea lumii, Fiul Lui Dumnezeu si profetiile care s-au implinit. O alta dovada a existentei Lui Dumnezeu sunt minunile Lui si ajutorul pe care orice om credincios il primeste. In Dumnezeu puteti gasi un ajutor, mai putin in oameni. Pe Dumnezeu il puteti simti cu inima si cu sufletul, mereu, oriunde si oricand.
A spune ca Dumnezeu nu exista este ca si cum am spune ca tablourile s-au pictat singure si nu exista pictori, sau cartile s-au scris singure si nu exista scriitori.
Sa ne iubim unii pe altii, sa traim in pace, este tot ce ne cere Dumnezeu. Sa incercam sa invingem raul de pe pamant prin iubire si credinta, cu ajutorul bunului Dumnezeu.
Aveti putina credinta, macar putina.
Si o simpla floare dezvaluie existenta Lui Dumnezeu.
Incercati sa spuneti o rugaciune in sufletele voastre, veti simti atunci ajutorul si iubirea Lui Dumnezeu.

| andreiionescu1234567 explică (pentru Inthenameoflove):

Sincer daca Dumnezeu e atat de bun,iubire de ce sta ascuns si nu se arata? E prea bun? Dar daca e prea bun de ce a ingaduit raul,pacatul? Nu cumva e un pedepsitor al pacatosilor, practic considerand pacat iubirea, hrana., vezi biblia!? Cred aceasta, asta pentru ca nu se arata! Un tata iubitor nu ar sta impreuna cu copiii fiii lui? Sau un sot iubitor?! Mai exista posibilitatea sa fie un cristos un iisus Dumnezeu sau un sfant un pur pentru ca normal sau patern..nu prea se poate pentru ca ar fi aparut, s-ar fi aratat.

| Inthenameoflove a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Dumnezeu s-a aratat prin Fiul Sau Iisus Hristos, care ne-a lasat invatatura Lui desavarsita, dar oamenii nu l-au primit. Pentru faptele si minunile Lui a avut martori 12 Apostoli si zeci de mii de sfinti. De asemenea, Biblia spune clar ca Iisus Hristos va veni din nou pe pamant sa judece oamenii pentru faptele lor rele, dar cand se va intampla asta, va veni si sfarsitul acestei lumi, pe care Dumnezeu il tot amana, din bunatatea Lui, dandu-ne tot felul de semne ca sa ne intoarcem la El, sa ne pocaim de greselile noastre, El inca asteapta. In biblie nu este condamnata iubirea ci destrabalarea, omul trebuie sa aiba o singura femeie/un singur barbat dupa caz. De asemenea hrana omului/bautura trebuie sa fie cu masura, orice lucru trebuie sa fie cu masura, altfel omul isi face rau singur. Un Tata iubitor va sta cu copiii Lui in Rai, cand va veni vremea pentru fiecare.

| andreiionescu1234567 explică (pentru Inthenameoflove):

Cum sa credem asa ceva, chiar nu va dati seama ca cei care au scris asa ceva care stiintific e imposibil, ori erau nebuni ori si-au batut joc efectiv! Chiar nu realizati ce cititi, ce scrieti:e imposibil din punct de vedere logic, stiintific ca un Creator sa se certe cu propria Creatie sau sa existe liberul arbitru.

| Inthenameoflove a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel capitol 6.
20. O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile deşarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase,
21. Pe care unii, mărturisind-o, au rătăcit de la credinţă. Harul fie cu tine! Amin.

Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel capitol 4.
1. Dar Duhul grăieşte lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credinţă, luând aminte la duhurile cele înşelătoare şi la învăţăturile demonilor,
2. Prin făţărnicia unor mincinoşi, care sunt înfieraţi în cugetul lor.

| andreiionescu1234567 explică (pentru Inthenameoflove):

Si Dumnezeu Tatal invelea ciocolata in staniol in timp ce Creatia fiii copiii se certau, se umileau, se pedepseau, se batjocoreau unii pe ceilalti!